MojAndroid

Vlastním elektromobil, teda motorové vozidlo, ktorého pohon je závislý výlučne na elektrickom motore. Rád by som objavil krásy našej prírody aj na miestach, kde je to zakázané. Čo tak vybrať sa na výlet do niektorého z našich národných parkov. Obídem ekológiou zákaz?

Motorové vozidlo a elektromobil

Podnet na zamyslenie nám dala nedávna akcia, ktorá sa konala v Muránskej planine, v našom najmladšom národnom parku s 2. stupňom ochrany. Jedna z automobilových značiek si zajazdila po národnom parku, aby novinárom predstavila svoje novinky. A tu sa hneď vyrojili otázky, ako sa vôbec dá jazdiť po národnom parku, ak zrovna nie som jeho zamestnancom. A je rozdiel, ak použijem na jazdu elektromobil? Pre lepšiu predstavu, ako sa líšia jednotlivé stupne ochrany, už informuje stránka Slovensko.sk. Tá celkom prehľadne sumarizuje, čo sa nemôže robiť v jednotlivých stupňoch a zónach ochrany.

Kia e-Soul Android Auto

Každý, kto sa nad kúpou motorového vozidla zamýšľal vie, že rozdiel z pohľadu základnej definície medzi automobilom s klasickým motorom a tým s elektrickým nie je. V obidvoch prípadoch ide o nekoľajové vozidlo, ktoré je poháňané vlastným motorom, pričom nie je dôležité, o aký motor ide. Pre každý zo stupňov ochrany, počnúc tým druhým platí, že vjazd a státie s motorovým vozidlom je na jeho území zakázané. Teda aj pre Muránsku planinu, ako národný park, platí takýto zákaz.

Jedine okresný úrad v sídle kraja ho vie obísť tým, že udelí z tohto všeobecného zákazu výnimku. A tak sa napríklad aj nami citovaný prípad automobilky a mnohé ďalšie môžu legálne odohrať, teda na vjazd si proste vybavia súhlas. A s ním dokážu jazdiť aj v oblasti, kde sa inak autom nedostanete.

Výnimka pre elektromobily?

Pri elektromobile, ako už tušíte, nie je výnimka. Keďže ide o motorové vozidlo a na to sa vzťahuje všeobecný zákaz, potom aj automobily s elektrickým motorom musia na vjazd získať povolenie. Žiadna ekológia, žiadne „nulové“ emisie, žiadny znížený hluk. Proste nie je v tom rozdiel.

Inak Ministerstvo hospodárstva SR sa snaží podporiť kúpu elektromobilov práve v týchto mesiacoch aj tým, že chce pre ne zaviesť zelené ŠPZ. Aj keď sa uvažovalo nad rôznymi formami benefitov, zákaz vjazdu do národných parkov ostane zachovaný a ani nová farba ŠPZ tento fakt nijako nezmení. Avšak napríklad vyhradené jazdné pruhy by sa objaviť mali.

16.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+