MojAndroid

Ak sa chystáte tento rok na dovolenku, odporúčame vám prečítať si zopár našich tipov ako sa starať o svoj smartfón počas horúcich letných dní, na stanovačke či v zahraničí. Ak nechcete oň prísť alebo ho nenávratne poškodiť, mali by ste dodržiavať určité pravidlá. Prinášame vám niekoľko užitočných rád a taktiež aj odporúčaní na skvelé produkty a aplikácie, ktoré sa vám počas dovolenkových dní budú hodiť.

Smartfón a horúce počasie

Začnime klasickými tipmi, ktoré súvisia s horúčavou. Batérii v mobilnom telefóne najviac škodí teplo. Svoje zariadenie preto nenechávajte na priamom slnku, napríklad na balkóne alebo vo vnútri auta. Poškodiť sa zvýšenou teplotou a vplyvom slnka všeobecne môžu aj iné komponenty. Keď sa budete napríklad opaľovať, telefón radšej skryte do tieňa alebo odložte do tašky. Taktiež by sme vám neodporúčali mobil nabíjať keď už je poriadne zohriaty zo slnka. Nabíjanie jeho teplotu ešte viac zvýši, čo môže viesť k ešte výraznejšej degradácii batérie.

smartfón v aute na slnku
Smartfón v aute | Zdroj: infomedia.com

V snahe o schladenie telefónu by ste ho nemali vložiť do chladničky. Prudká zmena teploty mu dobre rozhodne nespraví. Skôr prejdite do vnútra a vypnite Wi-Fi, Bluetooth, GPS, aplikácie na pozadí a nepoužívajte fotoaparát. Zariadenie sa začne ochladzovať. V najhorších prípadoch, kedy telefón zabudnete na slnku po veľmi dlhú dobu, bude rozumnou voľbou aj jeho úplné vypnutie.

Čo robiť po styku smartfónu s vodou?

Aj napriek tomu, že váš telefón je podľa slov výrobcu vodoodolný, neznamená to, že by ste sa s ním mali kúpať. Krytie IP68 alebo IP67 značí pre skvelú odolnosť voči vode, no čím je váš smartfón starší, tým je menej odolný kvôli degradácii lepidla a ďalších súčastí zaoberajúcich sa o utesnenie vnútorných komponentov. Navyše, odolnosť je platná iba na sladkú vodu. Slaná voda dokáže mobilný telefón seriózne poškodiť a taktiež aj voda z jazier či vodných priehrad. Tieto vodné plochy obsahujú totiž vo vode mikročastice, ktoré sa môžu dostať do malých otvorov smartfónu a upchať ich. Najčastejšie to bývajú mikrofóny a reproduktory.

Samsung Galaxy Note 20 vodeodolnosť
Samsung Galaxy Note 20 má certifikáciu vodeodolnosti IP68 | Zdroj: Milan Menšík

Čo by ste ale mali urobiť, keď sa už váš smartfón dostane do styku s vodou? Prvým krokom by malo byť jeho okamžité vypnutie pre zníženie škody spôsobenej elektrickou energiou. Ak máte starší typ telefónu, ktorý disponuje vymeniteľnou batériou, zariadenie rýchlo osušte, vyberte z neho batériu a ďalej ho sušte uterákom, prípadne papierovou utierkou odvádzajte viditeľnú vlhkosť. Dávajte však pozor, aby sa papier nedostal do vnútra telefónu. Ak váš smartfón vodoodolný nie je, nechajte ho pár hodín schnúť pri izbovej teplote. Nenechajte sa zlákať zvedavosťou, či funguje. Zapínať ho neodporúčame. V prípade modelov s IP67 alebo IP68 krytím vo väčšine prípadov nie je dôvod na paniku, no nikdy neviete, či niektorý faktor zabezpečujúci odolnosť nezlyhal.

Cat S42 vodeodolnosť
Cat S42 | Zdroj: Milan Menšík

Možno ste už počuli o triku s ryžou. Po uložení mobilu do ryže by táto potravina teoreticky mala pomôcť s odvádzaním vlhkosti, no zároveň môže upchať niektoré otvory. Tento krok je na vašom zvážení, no odporúčali by sme telefón nechať schnúť na otvorenom priestranstve v izbe. Po 12 až 24 hodinách môžete zariadenie skúsiť zapnúť. Nezabudnite otestovať jeho funkcionality. Vplyvom vody sa najčastejšie poškodí obrazovka, reproduktor alebo mikrofón. Overte však aj funkčnosť fotoaparátov, keďže vlhkosť sa mohla dostať aj pod šošovky a zdegradovať výsledné obrázky. Ak by niečo nefungovalo správne, obráťte sa na certifikovaný servis. Záručné opravy sa na “utopené” zariadenie nevzťahujú. Krytie proti vode vždy berte len ako užitočnú poistku pred nehodou, ktorá dokáže váš smartfón v určitých prípadoch zachrániť.

Chráňte svoj telefón pred poškodením

Pred turistikou, pobytom na pláži či stanovačkou alebo festivalom by sme vám chceli dôrazne odporučiť kúpu ochranných prvkov pre váš telefón. Ak ste doteraz tak neurobili, mali by ste si zakúpiť nejaký obal a ochranné tvrdené sklo, prípadne prinajmenšom fóliu na displej. Pamätajte, že piesok z pláže dokáže vytvoriť veľmi škaredé a niekedy aj pomerne hlboké škrabance na skle. Zabráňte jeho styku s mobilným telefónom.

Ako je to s volaním, SMSkami a mobilnými dátami v zahraničí?

Platí, že v Európskej únii voláte, SMSkujete aj dátujete tak, ako doma. Nemusíte sa preto obávať poplatkov za roaming. V prípade, že cestujete do krajiny nachádzajúcej sa mimo EÚ, mali by ste si prečítať cenník na stránkach vášho operátora, aby ste nezostali zaskočení, koľko peňazí budete na konci zúčtovacieho obdobia platiť navyše.

Európska únia
Vlajka Európskej únie | Zdroj: Pexels

Pripravte svoj smartfón na fotografovanie

Ak váš smartfón nefotí dostatočne dobre, možno by nebol zlý nápad zaobstarať si model, ktorý môže zároveň slúžiť ako váš fotoaparát. Na trhu je hneď niekoľko veľmi schopných fotomobilov. Nižšie uvádzame niekoľko skutočne podarených kúskov. Správny efekt môže spraviť aj selfie tyč či stabilizátor. Existujú aj zariadenia, ktoré spĺňajú obidve funkcie.

Stabilizátory:
dji osmo mobile 6
DJI Osmo Mobile 6 | Zdroj: Heureka.sk

hohem isteady q
Hohem iSteady Q | Zdroj: Heureka.sk

Vlajkové modely so skvelými fotoaparátmi:

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Google Pixel 7 Pro

Google Pixel 7 Pro - Google store
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro
Huawei P60 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Cenovo dostupnejšie modely s podarenými snímačmi:

Samsung Galaxy A54

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Google Pixel 7a

Google Pixel 7a
Google Pixel 7a | Zdroj: GSMArena.com

Zálohujte si svoje dovolenkové fotografie

V prípade vzniku nešťastnej udalosti, ako napríklad poškodeniu smartfónu alebo jeho odcudzeniu, by ste mali mať svoje fotografie zálohované. Buď sa rozhodnete pre zdĺhavejšiu zálohu údajov na externý SSD disk či USB kľúč, alebo siahnete po nejakom cloudovom úložisku. Mnohé služby ponúkajú niekoľko GB zdarma. Bohato vám môže postačiť základné 15 GB úložisko na Google Disku alebo priestor zdarma v službe Google Fotky s redukovanou kvalitou. Na zálohu by to však malo stačiť, kvalita fotiek je úplne dostatočná.

Google Fotky
Google Fotky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade potreby ukladania väčšieho množstva fotiek a dátovo objemných videí by sme však volili možnosť predplatného, ktorá je aj často finančne nenáročná. 100 GB priestoru môžete mať od Google už za cenu 1,99 € / mesiac. 200 GB vás vyjde na 2,99 € / mesiac a 2 TB stojí iba 9,99 € / mesiac. Pri výbere služby na online úschovu dát dbajte aj na dobrú reputáciu danej spoločnosti. Medzi dôveryhodné patria aplikácie Google Disk, Google Fotky, OneDrive, MEGA, Dropbox či v prípade používateľov iOS iCloud.

Dbajte na kybernetickú bezpečnosť

Na dovolenku rozhodne nechoďte bez nastavenej zámky obrazovky a SIM karty. Keď sa niekto dostane k vášmu telefónu, môže si s ním robiť prakticky čo chce. Ak vaše zariadenie disponuje biometrickou autentifikáciou, odporúčame nastaviť uzamykanie pomocou odtlačku prsta. Odomykanie tvárou je väčšinou menej bezpečné, ale stále lepšie, ako nič. Každopádne, sekundárnou možnosťou je stále buď PIN kód, heslo alebo vzor. Vzor sa radí k horším spôsobom zabezpečenia, no ešte nebezpečnejšie môže byť použitie príliš slabého a jednoduchého PIN kódu či hesla. Odporúčame vám vymyslieť si napríklad 6-miestny PIN kód, ktorý si vy ľahko zapamätáte, no ostane pre náhodného človeka neuhádnuteľný.

kyberbezpečnosť zabezpečenie bezpečnosť súkromie malvér vírus hacker hackerský útok titulka
Zdroj: Pexels.com

Taktiež sa vyhýbajte verejným nabíjačkám s USB-A alebo USB-C konektorom. Predstavujú potenciálnu vstupnú bránu pre útočníkov do vášho zariadenia. Stále využívajte len klasické zásuvky a radšej noste so sebou nabíjací adaptér.

Anker PowerPort III Nano nabíjačka nabíjanie adaptér USB-C rýchle nabíjanie quickcharge port konektor
Anker PowerPort III Nano je skvelá maličká nabíjačka na cesty | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pozor na zlodejov

Svoj telefón by ste určite nemali nechávať na očiach všetkých najmä v lokalitách s veľkým počtom ľudí. Potenciálny zlodej vie, že v oblasti letovísk sa pohybuje množstvo turistov, ktorých môže okradnúť. Smartfón nie je zrovna najlacnejšia záležitosť a preto by ste si ho mali odkladať do bezpečného, najlepšie uzatváracieho vrecka alebo do batohu. Nechať ho v zadnom vrecku rozhodne nie je najlepším riešením. Stávajú sa taktiež aj prípady, kedy zlodeji kradnú mobily priamo z rúk. Buďte vždy ostražití.

Pripravte sa na dni bez internetu a elektrickej siete

Dovolenka by mala byť najmä o tom, že si od svojho mobilného telefónu oddýchnete. Buď ho nechajte doma a zoberte si so sebou nejaký starý záložný len pre núdzové prípady alebo sa odpojte od internetu. Ak sa chystáte niekam na výlet, v prípade potreby si nezabudnite nainštalovať offline mapy. Skvelé turistické mapy ponúka napríklad aplikácia Mapy.cz, no existujú rozličné alternatívy. Možnosť sťahovania offline máp majú aj klasické Google Mapy.

Google Mapy offline režim
Google Mapy – offline režim | Zdroj: Milan Menšík

Ak si so sebou napríklad na chatu beriete prenosný reproduktor, nezabudnite si stiahnuť hudbu do interného úložiska smartfónu. Túto možnosť ponúkajú rozličné streamovacie platformy, ako Spotify či YouTube Music. Na dlhé cesty sa môže hodiť aj stiahnutý film či seriál. Najobľúbenejšími platformami pre tento účel sú Netflix, HBO Max či Disney+.

HBO Max na Slovensku
HBO Max | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aby ste obmedzili riziko vybitia telefónu v nevhodnej situácii, zoberte si so sebou powerbanku. Ak žiadnu nemáte, odporúčame vám zakúpiť napríklad niektorú z nižšie uvedených.

Redmi Fast Charge
Redmi Fast Charge | Zdroj: Heureka.sk

Swissten Black Core Slim Power Bank
Swissten Black Core Slim Power Bank | Zdroj: Heureka.sk

Samsung EB-U3300XJ
Samsung EB-U3300XJ | Zdroj: Heureka.sk

Bonus: Vyhľadávanie kúpalísk

Swimplaces je šikovným nástrojom na vyhľadávanie, vytváranie a recenzovanie miest vhodných na kúpanie sa vo vode. Nepatria tu iba oficiálne kúpaliská a rozličné moderné aquaparky, ale aj prírodné jazerá a nádrže, v ktorých je povolené plávať.

Po otvorení aplikácie sa vám naskytne pohľad na mapu, na ktorej uvidíte rozličnými farbami a ikonkami typy miest, v ktorých je možné sa kúpať. Po kliknutí na tieto ukazovatele zistíte ďalšie informácie o lokalite a pozrieť si môžete aj fotografie a recenzie od používateľov.

Obsah vo Swimplaces je čisto tvorený komunitou, respektíve používateľmi aplikácie. Miesta, fotografie, informácie a recenzie sú pridávané rovnakými ľuďmi, ktorí sa chcú ísť niekde schladiť alebo relaxovať. Spomínanú mapu s vašou aktuálnou polohou a umiestneniami okolitých kúpalísk môžete prepnúť aj do iných pohľadov, ako terénneho či satelitného.

V sekcii “Places” nájdete miesta na kúpanie, rozdelené v závislosti od vzdialenosti v počte kilometrov, respektíve podľa hodnotení v recenziách používateľov. Sekcia “Activity” poslúži ako forma zábavy a komunikácie s ostatnými ľuďmi v aplikácii. Nájdete tu novinky, ktoré ľudia do mapy pridávajú, nové hodnotenia či fotografie jednotlivých kúpalísk. Môžete s nimi aj interagovať prostredníctvom lajkov, komentárov a zdieľaní.

Ak sa už rozhodnete niekam ísť, je dobré vedieť, kde nájdete nejaké nové, doposiaľ vami možno nepoznané miesto s vodou. Odfiltrovať si môžete kategórie, ako prírodné jazerá, bazény, plavárne, vodné toky a rieky, termálne kúpele, more a ďalšie. Doladiť je možné aj ďalšie atribúty v podobe dostupnosti občerstvenia, možnosti potápania, nudapláží a tak ďalej ako môžete vidieť na priložených snímkach obrazoviek.

Swimplaces
Swimplaces
Developer: Mapotic
Price: Free
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot
 • Swimplaces Screenshot

Zoradiť je možné kúpaliska aj podľa výšky vstupného, pokiaľ teda je nejaké vôbec stanovené. Ak na danú lokalitu pôjdete autom, tak vás určite potešia aj informácie ohľadom parkovania. Z nášho pohľadu ide o drobnú sociálnu sieť, ktorá vás už len jej používaním osvieži a zvýši chuť ísť sa niekam kúpať. Dlhé a horúce letné dni sú už predsa za rohom, tak na čo čakať? Aplikácia Swimplaces je dostupná na stiahnutie zadarmo v Obchode Play.

Náš tip
Návrat vymeniteľných batérií? Podľa nových pravidiel EÚ možno realita
20.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+