MojAndroid

Európska únia zaviedla nové pravidlá týkajúce sa batérií, ich životného cyklu, samotného návrhu a aj recyklácie. Získali 587 hlasov pre, 9 hlasov proti a 20 členov sa hlasovania zdržalo. Téme sa venoval portál SamMobile.

Európska únia chce uľahčiť výmenu batérií v smartfónoch

Dni, kedy si používateľ mohol v telefóne svojpomocne vymeniť batériu, sú už dlhšie preč. Najnovšie návrhy od EÚ by však mohli zabezpečiť jednoduchšiu výmenu starých akumulátorov v mobiloch za nové. Hlavným cieľom EÚ je zabezpečenie nasledujúcich bodov (zdroj: europarl.europa.eu):

  • Povinnosť vyhlásenia informácií ohľadom uhlíkovej stopy v prípade batériami poháňaných vozidiel, akými sú napríklad elektromobily, ľahké dopravné prostriedky (bicykle či kolobežky) a nabíjateľné priemyselné batérie s kapacitou nad 2 kWh.
  • Návrh prenosných batérií tak v zariadeniach tak, aby ich mohol používateľ sám jednoduchým spôsobom vybrať a vymeniť.
  • Digitálny preukaz pre batérie, LMT batérie a priemyselné batérie s kapacitou nad 2 kWh. Platí aj v prípade akumulátorov pre elektromobily.
  • Prísnejšie pravidlá na zber odpadových batérií
  • Vyššia minimálna úroveň zberu materiálov z odpadových batérií
  • Vyššia minimálna úroveň recyklovaných materiálov použitých na výrobu nových batérií

Ak by malo ísť o vymeniteľné batérie v smartfónov bez nutnosti servisného zásahu, výrobcovia budú prinútení radikálne zmeniť dizajn svojich modelov. Už by sme sa nedočkali napríklad sklenených zadných strán, ale najčastejšie pravdepodobne plastových odnímateľných alternatív podobne, ako v nedávnej minulosti. Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov budú musieť do 3,5 roka implementovať jednoducho vymeniteľné batérie.

Sme zvedaví, ako sa s touto výzvou popasujú a akým spôsobom zmenia dizajn mobilných zariadení. Pre koncového používateľa to bude samozrejme výhoda a telefón mu vydrží potenciálne dlhšie, keďže batéria je súčiastkou, ktorá zvykne degradovať medzi prvými a jej výmena je potrebná zvyčajne už za 2 – 4 roky používania.

Náš tip
Voľby zo zahraničia budú jednoduchšie. Dočkáme sa mobilnej aplikácie
17.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+