MojAndroid

Fotografovanie smartfónom je dnes už bežná vec. Na svojich inteligentných spoločníkov sa spoliehame dokonca už natoľko, že na dovolenky si už ani bežný fotoaparát neberieme. Veď načo, s prehľadom ho dokáže nahradiť smartfón, ktorý disponuje aspoň o niečo kvalitnejším snímačom a optikou. Navyše, smartfóny majú jednu podstatnú výhodu. Na rozdiel od kompaktných fotoaparátov ich totižto máme vždy pri sebe.

Na dovolenke bez pochýb uvidíte veľa pamiatok, stretnete zaujímavých ľudí a zažijete veľa zážitkov, o ktoré sa budete chcieť podeliť so svojimi známymi alebo na ne zaspomínať o niekoľko rokov. Nie je teda výnimočné, ak svojich inteligentných pomocníkov zaplníme stovkami fotografií. Hoci do istého času môže byť ich skladovanie v internej pamäti praktické, z dlhodobého hľadiska sa ich budete chcieť zbaviť. Dôvodom je uvoľnenie pamäte, ktorá na smartfónoch dnes bežne dosahuje 16 alebo 32 GB. Ak máte šťastie, môžete ju rozšíriť aj o pamäťové karty.

Ako ale jednoducho a rýchlo uchovať svoje drahocenné spomienky? Môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi, a to prostredníctvom bežného kábla alebo bezdrôtovo pomocou WiFi. Zatiaľ čo bežné káblové pripojenie je väčšine používateľom známe, použitie WiFi pre prenos dát z mobilu je už zriedkavejšie. Je pritom rovnako jednoduché a niekedy aj praktickejšie. Na tento účel vám poslúži hneď niekoľko aplikácií.

Google Fotky

Asi najjednoduchším spôsobom, ako svoje fotografie zálohovať a uvoľniť tak drahocenné interné úložisko, je použitie aplikácie a služby Google Fotky. Tú Google predstavil len tento rok a nahrádza doteraz známe automatické zálohovanie Google+. V podstate ide o rovnakú službu, len s niekoľkými vylepšeniami a novou aplikáciou.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Fotky môžete zálohovať dvoma spôsobmi, semi-automaticky alebo manuálne, s rôznymi stupňami kvality. Na výber máte neobmedzene ukladanie vo vysokej alebo v pôvodnej kvalite, ktorá je ale limitovaná kapacitou vášho cloudového úložiska na Google Drive. Manuálna záloha umožní presnú kontrolu nad tým, ktoré fotky zálohujete a následne ich vymažete. Semi-automatické uvoľnenie pamäte sa aktivuje po dosiahnutí určitej kritickej hodnoty pamäte. Následne budete asistentom vyzvaní k jej uvoľneniu. Ako na to sa dozviete aj z nášho návodu tu. Poslednou možnosťou je automatické zálohovanie všetkých fotografií, ktoré ale ostávajú uložené aj v internej pamäti. Vhod príde aj nastavenie, či sa bude záloha prevádzať len cez WiFi alebo aj cez mobilné dáta, na nabíjačke, či v prípade aktívneho roamingu.

Výhodou riešenia od Google je, že fotky máte stále k dispozícii, a to kdekoľvek s aktívnym pripojením na internet. Fotky sa ukladajú vždy do súkromného albumu, takže vaše súkromie ostáva zachované. Navyše, vhod prídu aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré služba ponúka, ako napríklad vytváranie animácií, príbehov, štylizovaných fotografií, koláží, či vlastných albumov.

DropBox a Carousel

Podobné riešenie ako Google Fotky ponúka aj DropBox v aplikácii Carousel. Obidve aplikácie sú navzájom prepojené, takže upload fotografií a videí môžete nastaviť samostatne pre aplikáciu DropBox, alebo po nainštalovaní Carouselu aj priamo v ňom. Fotografie a videá sa budú zálohovať v plnom rozlíšení do vášho cloudového úložiska, a to prostredníctvom WiFi alebo WiFi a mobilných dát. Carousel vám potom pomôže s triedením fotografií, ich zaraďovaním do albumov alebo zdieľaním s priateľmi a známymi. Nevýhodou Dropboxu je, že na rozdiel od Googlu vám neponúka neobmedzenú dátovú kapacitu pri komprimovaných fotografiách.

Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

AirDroid

Praktickou aplikáciou na kopírovanie súborov z a do smartfónu je aj Airdroid. Na rozdiel od Google Fotiek je všestranným pomocníkom pri práci so smartfónom. Umožňuje napríklad posielať SMS správy alebo robiť screenshoty priamo z webového prehliadača na počítači. Stačí len zadať správnu URL adresu a naskenovať QR kód. Vo webovom prehliadači potom nájdete správcu súborov, prostredníctvom ktorého je možné fotky stiahnuť cez WiFi a následne ich aj vymazať. Okrem toho na vás ale čaká veľa ďalších funkcií, ktoré sú priamou súčasťou aplikácie Airdroid.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

PhotoSync

Aplikácia PhotoSync je domácim správcom multimédií, ktorý vám umožňuje zdieľať fotografie a videá medzi viacerými zariadeniami pripojenými na rovnakú Wi-Fi. Aplikácia prenáša fotografie v pôvodnej veľkosti, pričom zachováva aj EXIF dáta a podporuje dokonca aj prenos RAW súborov. Výbornou funkciou je upozornenie na duplicitu fotografií v jednom zariadení, či možnosť selektívneho výberu zariadení, na ktorých chcete synchronizovať svoje fotografie. PC a Mac klient zas môže slúžiť ako zálohovacie stredisko, kde si uložíte na konci dňa všetky svoje fotografie zo všetkých zariadení. Aplikácia prenáša dáta priamo zo zariadenia na zariadenie, pričom nevyužíva žiadnu medzizastávku v podobe cloudu. To má výhodu nielen v rýchlosti, ale aj v bezpečnosti, ktorá je v tomto prípade limitovaná na domácu Wi-Fi sieť.

Verzia: 3.1.9
Aktuálna cena: Zdarma

img

BitTorrent Sync

Vydareným nástrojom na zálohu fotografií, ale aj iných súborov, je aplikácia BitTorrent Sync. Tá umožňuje zdieľať fotografie alebo videá priamo zo zariadenia, pričom myslí aj na bezpečnosť a posielané dáta šifruje. Stačí ak si aplikáciu nainštalujete do svojho mobilu, počítača alebo iného zariadenia a necháte si e-mailom poslať odkaz na adresár, ktorý sa má zálohovať. Pomocou neho budete presmerovaní na web link.getsync.com, na ktorom nájdete aj link pre nainštalovanie softvéru do počítača. Po jeho inštalácii môžete prejsť do aplikácie a nechať prebehnúť zálohu. Ak je treba, povoľte zálohu do počítača aj priamo v aplikácií.

https://www.youtube.com/watch?v=-T_uV2giecI

3.8.2015
  • Richard Vaculčiak

    Ja používam mega a mam nastavene ze zalohuje fotky a videa vždy ked som na wifi a mam mobil na nabíjačke

    • Slik

      A co Flickr? 1TB je tiez cool.

+