MojAndroid

Neustále klesajúci počet lekárov v oblasti dermatovenerológie stále viac sťažuje životy viacerým pacientom. Možno aj práve vy ste sa ocitli v situácii, kedy vás odmietli ošetriť, prípadne rady k lekárovi boli také obrovské, že ste sa na päte otočili. Situácia na Slovensku nie je v tomto smere lichotivá a neočakáva sa zásadná zmena.

Aj preto sa viacero inštitúcií snaží spríjemniť život Slovákov rôznymi riešeniami. Patrí k ním aj poisťovňa Dôvera, ktorá prichádza s veľmi zaujímavým riešením. Pacienti s kožnými problémami sa môžu nechať vyšetriť z pohodlia domova prostredníctvom svojich smartfónov či počítačov. Táto možnosť je určená primárne pre ich poistencov.

Lekárov je málo, najmä tých mladých

V poslednej dobe môžeme registrovať 3 alarmujúce dôvody, prečo sa kožné ochorenia riešia už v ich najhoršom štádiu. Ako prvé môžeme spomenúť absenciu pravidelných kontrol u svojho lekára. Práve týmto spôsobom by sa dalo predísť viacerým problémom, napríklad dôkladnou kontrolou znamienok a podobne. Ďalším nelichotivým faktorom je aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

dovera aplikacia
Na vyšetrenie od lekára už nepotrebujete nič iné ako váš smartfón | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Lekárov v tomto obore je na Slovensku málo a dokonca sa za posledných 7 rokov znížil počet ambulancií o 7 %. Priemerný vek kožných lekárov dosiahol hranice 56 rokov, pričom ostatní lekári majú v priemere 52 rokov. Ako posledný faktor spomenieme využívanie telemedicíny, ako liečby na diaľku. Väčšinou sa využíva konzultácia po telefóne, ktorá je však často veľmi náročná pre lekárov.

Aj preto v novej webovej aplikácii (nemusíte nič sťahovať) môžete priamo pridať fotografie problému, čo dokáže niekoľkonásobne zjednodušiť činnosť lekárovi. Na tomto projekte spolupracujú s AIP Labs, ktorá už s liečením kožných ochorení na diaľku má skúsenosti. Ak sa napríklad nahrá do rozhrania nekvalitná fotografia, umelá inteligencia to hneď vyhodnotí a požiada o nahratie novej.

Ak by však lekár potreboval fotografiu aj z iného uhla, dokáže dodatočne o to prostredníctvom webu a emailovej komunikácie požiadať. Okrem fotografie musia používatelia vyplniť podrobný popis problému, ako aj všeobecné otázky, ktoré má každý pacient rovnaké.

Koľko trvá takáto konzultácia?

Výsledky vyšetrenia by mal zákazník dostať do troch pracovných dní, a to prostredníctvom ako aplikácie, tak aj emailu. Výsledkom môže byť odporúčaná liečba, predpísanie liekov, no v niektorých prípadoch aj odporučenie fyzickej návštevy kožného oddelenia. To vám prostredníctvom infolinky dokážu vybaviť aj priamo z poisťovne. Celý tento proces je pre poistencov Dôvery zadarmo, a to až trikrát ročne.

Niečo podobné ponúka aj VŠZP, avšak nie v oblasti dermatovenerológie. Dr. Nonstop+ slúži najmä zákazníkom poisťovne, ktorí sú klientami už minimálne 1 rok, nemajú nedoplatky na poistení a majú aktívny prístup do aplikácie. Využívajú ho napríklad ľudia, ktorí odcestovali zo svojho bydliska a nemajú prístup k lekárovi. Za túto službu sa však platí, a to 9 € mesačne v prípadne jednotlivca. Prvé dva kontakty lekára však viete vyskúšať bezplatne. Poisťovňa Union taktiež spustila v roku 2014 projekt “Domáci doktor”, ktorý však dnes už nefunguje.

Náš tip
Na automobilky GDPR neplatí. Zbierajú a predávajú vaše osobné údaje
12.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+