MojAndroid

Keď sa povie smartfón, každý si predstaví niečo iné. Až donedávna ale bola zaužívaná predstava, že najdôležitejším prvkom smartfónu sú technické špecifikácie. Hoci hardvérová výbava je a zrejme aj vždy bude veľmi dôležitou súčasťou smartfónu, stále viac sa užívatelia pozerajú aj na vzhľad mobilného telefónu. Bežní užívatelia sa na tento aspekt zariadenia vždy aj pozerali, no kritici často dehonestovali zariadenia, ktoré mali pekný dizajn, no nefungovali podľa ich predstáv. S postupom času si ale aj výrobcovia začali uvedomovať, že dizajn je jedným z hlavných lákadiel pre zákazníkov.

Túto filozofiu vyznáva prakticky odjakživa najmä firma Apple. Jej zariadenia sa spravidla vyznačujú elegantným a najmä do absolútnych detailov premysleným dizajnom. Nie je žiadne tajomstvo, že Steve Jobs, bývalý CEO a spoluzakladateľ spoločnosti, si potrpel aj na dizajn tých častí, ktoré zákazník prakticky nemá ako vidieť. Táto filozofia sa v spoločnosti udržala až doteraz a hoci sa aj Apple snaží upriamiť pozornosť na rôzne funkcie a možnosti, ktorými sa ich zariadenia pýšia, atraktívny dizajn je ich neoddeliteľnou súčasťou. Bez ohľadu na to, či sa jedná o iPhone, iPad, iMac či MacBooky, dizajn týchto zariadení je na najvyššej úrovni a objektívne môžeme skonštatovať, že práve tieto zariadenia sú aj dnes tými, s ktorými sa po dizajnovej stránke porovnávajú takmer všetci ďalší výrobcovia.

iphone-6-iphone-6-plus-7

Trvalo pomerne dlho, kým si výrobcovia uvedomili, že dizajn je naozaj dôležitý. Nejde iba o to, aby bol telefón funkčný, ale aby v ruke aj dobre vyzeral. Najmä v prípade smartfónov so systémom Android trvalo naozaj pomerne dlho, kým začali výrobcovia používať prémiové materiály. Menším priekopníkom v tomto smere bol smartfón HTC One M7. Ten síce nebol prvým, ktorý použil kov, no úroveň spracovania celej konštrukcie bola na oveľa vyššej úrovni, ako sme dovtedy boli zvyknutí od ostatných výrobcov. Model HTC One M8 toto konštatovanie iba potvrdil a už teraz prakticky každý očakáva, že nástupca bude na minimálne rovnakej úrovni, aspoň čo sa týka konštrukcie a vzhľadu.

HTC-ONE-M7-Noir-Blanc

Ostatní výrobcovia si začali brať z taiwanského výrobcu príklad a postupne začali vznikať nové a nové zariadenia, ktorých cieľom bolo zákazníkov zaujať najmä z hľadiska dizajnu. Už pred tým disponovali zariadenia Sony Xperia peknou sklenou konštrukciou a v najnovších generáciách smartfónov sa to iba zvýraznilo. Zariadenia s prémiovou konštrukciou začali ponúkať aj výrobcovia ako Lenovo, Huawei a napokon sa k nim pridal aj kórejský gigant Samsung. Kvalitné materiály však nie sú zárukou toho, že aj zariadenie bude pekné. To isté ale platí aj v opačnom garde a nie každý plastový telefón musí byť škaredý.

HTC-Desire-820-4

Preto sa pýtame vás, milí čitatelia – ktorý telefón považujete vy za ten najkrajší, aký bol kedy vyrobený? Pokojne si zaspomínajte aj na staršie modely spred éry smartfónov. Už vtedy existovalo niekoľko ikonických zariadení, ktoré sa stali aj módnym doplnkom. Spomenúť môžeme napríklad LG Chocolate či Motorolu RAZR V3. Ktoré telefóny sa páčili najviac vám a prečo? Dajte nám vedieť v diskusii a môžete sa podeliť aj o svoje názory ohľadne toho, čo vám po dizajnovej stránke na dnešných smartfónoch chýba.

19.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+