MojAndroid

Smartfón v rukách našich detí. Komplikovaná záležitosť. Rodičia chcú mať istotu, že ich ratolesti sú v poriadku, a ak sa už náhodou niečo deje, chcú byť okamžite informovaní, aby problematickú situáciu mohli okamžite riešiť. Na strane druhej, smartfón v rukách detí so sebou  prináša komplikácie. Kedy je vlastne vhodný čas na to, aby dieťa dostalo svoj vlastný smartfón? Na čo ho pripraviť, a s čím všetkým treba počítať?

Častou otázkou, ktorá trápi rodičov dnešných detí, je to, či už nastal ten správny čas na prvý smartfón? Rovesníci možno už behajú so smartfónom vo vrecku, no zamyslieť sa treba skutočne hlboko. Je dieťa dostatočne vyspelé na to, aby so sebou mohlo nosiť smartfón? Nespraví to viac škody ako úžitku? Rodičia väčšinou zvyknú mať dobrú predstavu o vyspelosti svojich ratolestí, takže vedia posúdiť, ako približne to bude vyzerať. 

Odborníci sa vo všeobecnosti zhodujú na veku 10 rokov, no nesmieme zabúdať, že každé dieťa je iné. Niektoré je vyspelejšie a nový smartfón príjme s patričnou zodpovednosťou, iné je potrebné viac usmerňovať a nejaký ten čas navyše nemusí byť na škodu. Dôležitou súčasťou prvého oboznamovania sa s technológiou, aj vo forme vlastného smartfónu, je správny prístup. Nemalo by to byť o tom, že dieťaťu zariadenie kúpite a bez slova ho necháte, nech si hneď robí čo len chce.

Treba mu pomôcť aspoň s osvojením úplných základov pre správne používanie tejto “zázračnej krabičky”. Nastaviť si určité pravidlá a vysvetliť mu, čomu sa má vyvarovať

Motorola moto g9 plus

Komunikácia je základom

Otvorene si pohovorte o tom, kedy je smartfón vhodné používať, a kedy rozhodne nie, ako sa chrániť pred nevhodným obsahom, a na čo si v digitálnom svete dávať pozor. Vo svete plnom prístupu na internet to môže byť ťažké, no nemá zmysel, spoliehať sa na to, že to celé už nejako dopadne a dieťa si samé od seba vytvorí správne návyky. To rozhodne nie.

Pozornosť venujte aj samotnému telefonovaniu a posielaniu správ, v ktorom sa skrýva jednak finančná otázka, no súčasne je tu prítomné aj bezpečnostné riziko. Dôležité je prebrať, kedy a komu môže dieťa zavolať, komu a kedy môže dať svoje telefónne číslo a vysvetlite mu, že nie každý telefonát je potrebné vykonať či prijať. Naučte ho, že svoj smartfón si má chrániť, a to nielen pred krádežou, ale aj pred vstupom cudzích osôb. 

Rovnako tak je potrebné prebrať aj otázku sociálnych sietí a používania aplikácií. S tým zase súvisia veci ako osobné údaje, verejná komunikácia, zdieľanie obsahu či problém kyberšikany a vytvárania fotografií. Sociálne siete dnes nepredstavujú reálny svet, sú len jeho povrchovou vrstvou plnou rôznorodého obsahu s určitým zámerom. A na to si rozhodne treba dávať pozor. 

Je celkom prirodzené, že tieto rozhovory môžu byť náročné. Ide o komplexné témy, ktoré je nutné podať tak, aby imj dieťa dostatočne rozumelo a pochopilo, že vám ide o jeho dobro. Sú to riziká, ku ktorým sa treba správne postaviť. 

Mali by ste sa stať jeho sprievodcom, za ktorým môže v prípade pochybností a otázok okamžite a bez váhania prísť po radu a pomoc. Učte sa s ním správne používať technológie a rozprávajte sa. Choďte na to pekne krok za krokom. Hlavne problémy riešte hneď, neodkladajte ich.

Literatúra, rady rodičov aj pomocné aplikácie

Pomôcť si môžete odbornou literatúrou a príručkami, radami ostatných rodičov a siahnuť môžete aj po ochranných aplikáciách a rodičovskom zámku, ktoré vám môžu veľmi pomôcť aj pri metóde postupného osvojovania. 

Napríklad začnete tým, že dieťaťu nastavíte prísnejšie pravidlá, ktoré budete postupom času uvoľňovať na základe toho, ako si osvojuje správne zásady používania smartfónu. Základnú rodičovskú ochranu majú operačné systému vstavanú, prípadne je možné siahnuť po pokročilejších riešeniach ako je napríklad ESET Parental Control. Dobré by však bolo začať prvotnými a nie príliš prehnanými pravidlami postavenými na čestnosti. 

Na začiatok stačí málo

Pri výbere prvého smartfónu je dobré zohľadniť hlavne zvýšenú odolnosť. Na prvé zoznamovanie sa s technológiami úplne stačia základné modely. Smartfón môže dieťaťu pomerne ľahko vypadnúť a drahé kúsky zase môžu priťahovať zbytočnú pozornosť. 

Siahnuť môžete napríklad aj po svojom staršom smartfóne, na ktorý len padá prach. Pre menšie deti je vhodnou voľbou skôr klasický tlačidlový telefón, bez prístupu na internet. Taký, z ktorého sa s vami dokážu spojiť.

Osvojenie si správnych zásad nepredstavuje jednorazovú vec. Treba sa pripraviť na pravidelnejšie rozhovory a otvorenú diskusiu. S tým ako si dieťa bude postupne osvojovať používanie smartfónu a online svet, vynoria sa aj nové otázky a úskalia.

Celé je to o  hľadaní tej správnej rovnováhy. Nájsť opatrenia a pravidlá, ktoré nebudú príliš prehnané, no stále budú efektívne, nie je vôbec ľahkou vecou. No nikto iný to za vás nespraví.

Tento článok vznikol v spolupráci s

12.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+