MojAndroid

Sociálne siete tu žijú s nami a sme na nich takmer všetci. A každý sa chce raz za čas pochváliť. Čo je lepšie, ako pochváliť sa svojou ratolesťou? Mnoho rodičov pravidelne zverejňuje fotky svojich detí na sociálnych sieťach. Národný bezpečnostný úrad informuje o tom, že by ste tak robiť nemali. Prečo? Deti sa môžu na základe fotografií stať terčom šikany, prípadne môžu byť zneužité aj samotné fotografie.

„Mnoho ľudí chce svojmu okoliu ukázať svoj život, pokiaľ možno čo najdokonalejší. Fotografie detí k tomu patria. Často sú ukážkou ,dokonalosti‘ rodiča, ktorý sa prezentuje skvelým dieťaťom. Mnohokrát i fotografiami, ktoré sa rodičovi zdajú vtipné, no z pohľadu dieťaťa o pár rokov neskôr to tak byť nemusí.“

Eva Klimová, prezidentka Slovenskej komory psychológov

Niektorí rodičia zverejňujú aj úplne nahé fotky detí, ktoré si tak môže pozrieť množstvo používateľov internetu a sociálnych sietí. V útlom veku to spočiatku nemusí byť až takým problémom, no keď dieťa vyrastie a jeho rovesníci na internete nájdu fotografiu, z ktorej si môžu uťahovať, určite si uťahovať budú. A to môže mať negatívny dopad na psychiku vyvíjajúceho sa mladého človeka.

Rodičia si takýmito fotkami často len tešia svoje ego a radujú sa z pozitívnych reakcií na ne. Neuvedomujú si pritom, aké to môže mať následky. Ak sa fotografia dostane do rúk niekomu, kto chce ublížiť, môže dieťa šikanovať. Fotky sa tiež môžu dostať do rúk pedofila či organizovanej skupiny. Čo sa raz dostane na internet, už na ňom zostane a môže byť zneužité.

Národný bezpečnostný úrad k tejto téme pridáva aj niekoľko dobrých rád:

  • Pokiaľ svoje dieťa chcete ukázať na sociálnych sieťach, uistite sa, že na fotke nie je nahé alebo v nepríjemnej situácii
  • Zamyslite sa nad tým, či sa pre danú fotku alebo video nebude v budúcnosti vaše dieťa cítiť trápne
  • Ak je na fotke viac detí, pýtajte si aj súhlas ich rodičov
  • Na sociálnych sieťach nepoužívajte hashtagy
  • Pri postoch na sociálnych sieťach upravte okruh ľudí, ktorí môžu fotky vidieť
Náš tip
Trávia vaše deti veľa času na TikToku? Sociálna sieť prichádza s riešením
16.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+