MojAndroid

Európska komisia zverejnila štatistiky indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) za prvý a druhý štvrťrok roku 2021. Index každoročne priblíži, ako sú na tom jednotlivé členské štáty s digitálnymi zručnosťami. Celkové skóre sa určuje na základe digitálnych zručností obyvateľov, dostupnosti vysokorýchlostného pripojenia, integrácie digitálnych technológii v oblasti podnikania a digitalizácie verejných služieb.

DESI 2021
Zdroj: digital-strategy.ec.europa.eu

Slovensko sa tentokrát umiestnilo na 22. priečke spomedzi 27 členských štátov EÚ. Rovnakú pozíciu sme obsadili aj minulý rok. Najviac sa nám darilo v oblasti digitálnych zručností jednotlivcov a v pripojiteľnosti, zatiaľ čo v digitalizácii podnikania a verejného sektoru podstatne zaostávame za priemerom.

DESI 2021: Slovensko má ešte na čom zapracovať

54 % Slovákov má aspoň základné digitálne zručnosti a 27 % má nadpriemerné digitálne zručnosti. Priemer EÚ dosiahol tento rok hodnoty 56 % a 31 %. Čo sa týka využitia vysokorýchlostného internetu, 78 % slovenských domácností si v roku 2020 objednalo určitú formu širokopásmového pripojenia. 25 % domácností malo v roku 2020 pevné širokopásmové pripojenie s rýchlosťou najmenej 100 Mb/s, čo je značne menej ako priemer EÚ s hodnotou 34 %. A to aj napriek tomu, že Slovensko je 7. najlacnejším trhom so širokopásmovým pripojením v EÚ.

V oblasti digitalizácii podnikania a verejných služieb sme za priemerom zaostali takmer vo všetkých bodoch. Výnimkou bola integrácia informačných a komunikačných technológií pre environmentálnu udržateľnosť, kde sme dosiahli až 76 % v porovnaní s 66 % priemerom, a taktiež 68 % podiel používateľov elektronickej verejnej správy zo všetkých slovenských používateľov internetu.

Vláda bude aj naďalej pracovať na zlepšovaní digitálnych zručností

Index potvrdil, že stále je čo zlepšovať, preto sa vláda bude aj naďalej zameriavať na zdokonalenie digitálnych zručností obyvateľov. Momentálne plánuje do roku 2025 podporiť obyvateľov v štúdiu technických odborov na všetkých úrovniach vzdelávania a chce zlepšiť výsledky slovenských univerzít.

Zároveň v marci 2021 schválila nový plán, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby všetky slovenské domácnosti mali do roku 2030 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou najmenej 100 Mb/s a s možnosťou rozšírenia na gigabitové rýchlosti. Taktiež sa blízkej budúcnosti bude sústrediť na rozvoj 5G siete.

Na podporu digitalizácie verejných služieb vznikol v roku 2020 „štátny softvérový dom“ Slovensko IT. Jeho cieľom je vytvoriť lacnejšie, modernejšie a flexibilnejšie štátne IT systémy. Jednou z jeho úloh je vyvinúť novú aplikáciu eSlovensko, ktorá umožní ľuďom spojiť sa s verejnými inštitúciami prostredníctvom smartfónov.

Náš tip
Najvýhodnejšiu hypotéku si už vyklikáte aj v bankovej mobilnej aplikácii

16.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+