MojAndroid

V redakcii sme otestovali bluetooth slúchadlá Creative Outlier, ktoré nás ihneď zaujali obrovským množstvom funkcií. Na prvý pohľad možno bežné slúchadlá v sebe ukrývajú skutočne veľké množstvo potenciálu pre využitie v rozdielnych situáciách a pre mnohých používateľov môžu nahradiť všetky slúchadlá, ktoré aktuálne používajú.

Balenie – plné drobností

Slúchadlá sú zabalené v špeciálne tvarovanom balení s priesvitným krytom, vďaka čomu samotný produkt hneď vidíte a vďaka vytvarovanému plastu môžete aj bez rozbalenia cítiť tvar samotných slúchadiel. Vo vnútri balenia nájdete okrem slúchadiel aj celkom bohaté príslušenstvo. Nechýba audio kábel, ktorý vám pomôže v prípade, že sa batéria v slúchadlách vybije. Okrem toho je tu aj USB kábel, ktorý môžete využiť na nabíjanie zariadenia, ale aj na pripojenie k inému zariadeniu a prehrávanie hudby. Najväčšmi ale zaujmú farebné prstienky, ktoré je možné umiestniť okolo meničov z vonkajšej strany. Takto jednoducho môžete slúchadlá zladiť s vašim aktuálnym outfitom, no prstene majú aj špeciálnu úlohu, ku ktorej sa dostaneme neskôr. Už samotné balenie tak naznačuje, že zariadenie nerobí kompromisy a skutočne ponúka veľké množstvo využití.

Creative Outlier_-15_výsledok

Konštrukcia – ultra-ľahké, flexibilné a pohodlné

Slúchadlá Creative Outlier patria do skupiny „on-ear“, čo znamená, že nejde o veľké štúdiové slúchadlá, ktorých náušníky vám zakryjú celé uši. Ide o slúchadlá na bežné použitie, ktoré dobre priliehajú k ušiam a sú veľmi pohodlné aj pri dlhšom nosení. O to sa stará aj fantasticky odľahčená a flexibilná konštrukcia. Creative uvádza, že ide o najľahšie slúchadlá vo svojej triede. Vážia iba 93 gramov, pričom špeciálne prstene vážia dodatočných 7 gramov a pekne tak zakorúhľujú celkovú hmotnosť zariadenia na 100 gramov.

Creative Outlier_-11_výsledok

Slúchadlá majú bohatú výbavu tlačidiel a možností. Na pravej strane nájdeme z vonkajšej strany veľké tlačidlo pre zapínanie a vypínanie zariadenia, no zároveň sa toto tlačidlo stará aj o pripojenie k zariadeniu a prijímanie hlasových hovorov. Okrem toho nájdeme na tomto slúchadle aj tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a prepínanie skladieb. Tieto tlačidlá sú pomerne malé a umiestnené na dosť nepraktickom mieste, no pri rozmeroch zariadenia nemal výrobca veľmi na výber. V každom prípade si budete musieť na intuitívne ovládanie chvíľu zvykať. Okrem toho nájdeme na tejto strane aj slot pre microSD pamäťovú kartu a aj 3,5-milimetrový vstup pre audio kábel. Posledné tlačidlo, ktoré sa tu nachádza, slúži na prepínanie zdroja zvuku. Vybrať si môžete medzi Bluetooth pripojením, prehrávaním z microSD karty a prehrávaním z USB.

Creative Outlier_-13_výsledok

Konštrukcia slúchadiel pôsobí trochu lacno, o čo sa postarali flexibilné plasty, ale aj gumené prstienky, na ktoré sa veľmi rýchlo chytajú nečistoty a prach. Tieto nedostatky sú ale vyvážené obrovskými výhodami – slúchadlá sú skutočne ľahké a môžete ich používať aj niekoľko hodín bez akýchkoľvek problémov. Sú tiež flexibilné, vďaka čomu sa zmestia aj na väčšiu hlavu a vydržia aj trochu nešetrného zaobchádzania. Náušníky majú poťah z umelej kože, no uši sa nám v nich nepotili a tlmenie okolitých zvukov bolo vzhľadom na túto veľkosť slúchadiel nadpriemerne dobré.

Creative Outlier_-2_výsledok

Creative Outlier_-5_výsledok

Pripojenie a batéria– celý rad možností

Slúchadlá Creative Outlier zaujmú najmä skutočne širokou škálou možností pripojenia. Skúsme si to teda vymenovať – tradičné pripojenie cez audio kábel, pripojenie cez USB, pripojenie cez Bluetooth a dokonca aj prehrávanie priamo z microSD karty. Aby toho nebolo málo, slúchadlám nechýba ani technológia NFC, vďaka ktorej je párovanie s mobilnými zariadeniami skutočnou hračkou. Všetky druhy pripojenia nám pritom fungovali veľmi dobre a práve spoľahlivosť pri pripájaní je veľkou výsadou slúchadiel. Pripojíte sa s nimi skutočne k takmer každému zdroju prehrávania hudby a využijete ich tak pri širokej škále príležitostí.

Creative Outlier_-14_výsledok

Slúchadlám vďaka stavanému mikrofónu nerobí problém ani uskutočňovanie hlasových hovorov, vďaka čomu vás pri počúvaní hudby nebudú telefonáty extrémne vyrušovať a dedikované tlačidlo sa postará o to, že ich vybavíte v najrýchlejšom možnom čase bez potreby vyťahovania zariadenia z vrecka či z tašky. Po stránke pripojenia tak ide o skutočne výborné vybavené slúchadlá, ktorým nemáme čo vytknúť. Bežný používateľ ocení všestrannosť slúchadiel, na ktoré je skutočne spoľahnutie.

Výrobca uvádza, že slúchadlá by na jedno nabitie mali vydržať približne 10 hodín prehrávania hudby a 8 hodín telefonovania. Pri našom používaní sme sa dostali približne na tieto hodnoty, pričom všetko záviselo od prostredia, kde sme hudbu počúvali a z toho prameniacej variability v hlasitosti. 10-hodinové používanie nie je najhoršie a v tejto triede zariadení ide o priemernú až nadpriemernú výdrž, a tak sme s ňou spokojní. Ak patríte medzi tých používateľov, ktorí majú slúchadlá neustále na ušiach, zrejme ich budete musieť nabíjať aj niekoľkokrát týždenne, no pre menej aktívnych používateľov bude výdrž dostatočná aj na niekoľko dní až týždňov počúvania. Veľkou výhodou je aj možnosť pripojenia slúchadiel cez audio kábel, vďaka čomu nebudete musieť prestať s počúvaním ani v prípade, že sa slúchadlá náhle vybijú.

Kvalita zvuku – neohúri, no ani nesklame

Slúchadlá Creative Outlier disponujú 32 mm meničmi s frekvenčným rozsahom 20 Hz – 22 kHz. Už z popisu produktu je ale zrejmé, že nejde o slúchadlá pre audiofilov, ale skôr pre moderných používateľov, ktorí uprednostnia veľké množstvo funkcií pred fantastickou kvalitou zvuku.

Creative Outlier_-12_výsledok

Tá nie je v tomto prípade ani náhodou zlá, no skutočne nejde o najlepšie znejúce slúchadlá vo svojej triede. Hoci prehrávaný zvuk je pomerne čistý, jednotlivé úrovne nie sú dostatočne rozlíšené a niekedy sa zlievajú do jednej. Vysoké a nízke tóny spolu s basmi tak vytvárajú kompaktnejší zvuk, ktorý je ale vhodný napríklad pri sledovaní filmov či počúvaní podcastov. Ak patríte medzi náročných používateľov, ktorí si chcú vychutnať každý jeden tón v skladbe, tu si zrejme na svoje neprídete.

Veľmi ale oceňujeme praktické využitie prstienkov, o ktorých sme sa už zmienili. Tie okrem estetickej stránky majú vplyv aj na tú zvukovú. Pri odobratí prstienkov sa totiž zvýši úroveň basov, zatiaľ čo pri použití prstienkov je zvuk vyváženejší. Hoci rozdiely podľa nás neboli drastické, boli pozorovateľné a je skvelé, že každý používateľ si takto môže aspoň trochu prispôsobiť zvuk podľa vlastných predstáv alebo podľa situácie, v ktorej sa práve nachádza.

Záverečné hodnotenie – dobré, ale drahé

Ak by sme mali slúchadlá Creative Outlier celkovo zhodnotiť, nemali by sme im veľmi čo vytknúť. Hrajú pomerne dobre, sú extrémne ľahké, ponúkajú obrovské množstvo funkcií a nadpriemerné možnosti pripojenia. Výdrž batérie je tiež dobrá a celkovo ide o veľmi šikovný doplnok pre tých používateľov, ktorí chcú mať jedny slúchadlá na všetky aktivity. Mrzí nás ale ich cena, ktorá je na oficiálnej stránke výrobcu až 99,99 USD. U nás sa predávajú za približne 80 EUR (v akciách a špeciálnych ponukách už od 50 EUR), čo je trochu lepšie, no stále je cena pomerne vysoká. Ponúkajú ale skutočne obrovské množstvo zaujímavých funkcií a ako sme už spomínali, svoje využitie medzi fanúšikmi si určite nájdu.

Creative Outlier_-9_výsledok

Plusy

+ Množstvo funkcií

+ Konštrukcia, nízka hmotnosť

+ Výdrž batérie

Mínusy

– Cena

– Náchylné na prah/špinu

14.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+