Aby sa dalo cestovať po Európe bez výraznejších obmedzení, dohodli sa členské štáty EÚ na prepojení aplikácii, ktoré majú vyvinuté na sledovanie a varovanie občanov pred COVID-19. Známe sú už technické detaily tohto prepojenia.
So slovenskou aplikáciou všade
Cieľ je jasný. S aplikáciou, ktorá u nás pôsobí ako Smart karanténa, by sme po spustení celoeurópskeho prepojenia mali vedieť cestovať naprieč krajinami EÚ bez obmedzenia. Samozrejme, cieľom je prepojenie sledovania naprieč Európu. A to aj tým, že napríklad dovolenková destinácia kam cestujem v lete, bude mať prístup k dátam slovenskej aplikácie. Všetko je to robené s cieľom síce umožniť cestovanie, na strane druhej si chce každá krajina strážiť, ako sa vyvíja COVID-19 a ako sa šíri.
Európska komisia cez svojho člena uvádza k tomuto nápadu nasledovné:
„Pred príchodom dovolenkovej sezóny je dôležité zabezpečiť, aby Európania mohli používať aplikáciu z vlastnej krajiny bez ohľadu na to, kam v EÚ pocestujú. Aplikácie na sledovanie kontaktov môžu spomaliť šírenie koronavírusu. Zvlášť ak sú súčasťou národných stratégií rušenia obmedzení pohybu.“
Informácie zostávajú v telefóne
Veľká väčšina vnútroštátne schválených aplikácií je založená na tzv. decentralizovanej architektúre. To znamená, že náhodné identifikátory, ktoré boli v určitom období zistené v okolí používateľov, zostávajú v telefóne. Ten ich porovná s identifikátormi nahlásenými infikovanými používateľmi.
Technická špecifikácia interoperability umožní, aby sa tieto porovnania vykonávali aj u používateľov, ktorí pricestujú z iných členských štátov bez toho, aby si museli nainštalovať ďalšie vnútroštátne aplikácie. Údaje sa budú vymieňať šifrovaným spôsobom. Zakázané bude sledovanie geolokalizačných dát. Aby bolo vymieňanie ešte jednoduchšie, Komisia vytvorí bránu pre všetkých, aby sa dáta prenášali cez jednotný európsky systém.
Aplikácie na sledovanie COVID-19 budú aktualizované podľa technických podkladov
Ďalším krokom bude príprava technických podkladov a následná aktualizácia všetkých aplikácii, ktoré sa v členských krajinách používajú. Už je k dispozícii aj technická špecifikácia, ako bude celý model pracovať, aké zmeny sa vykonajú v aplikáciách, aby boli prepojené. Nezabudlo sa ani na definovanie štandardov bezpečnosti. Samotná Komisia ubezpečuje, že práve ochrana osobných dát bude mať prioritu a ostane samozrejme zachovaná.
Celý proces je ešte na začiatku. Od jednotlivých vývojárov a členských krajín záleží, ako dlho bude trvať vytvorenie prepojenia. Letná sezóna dovoleniek, aj keď značne obmedzená začína a je ideálne, aspoň jej polovicu mať pokrytú práve týmto riešením.