MojAndroid

Absencia nabíjacieho adaptéru v balení nových iPhonov spôsobila rozruch. Americký výrobca sa z dôvodu ekológie (biznisu?) rozhodol k najnovším modelom nepribaliť tento dôležitý prvok. Predajné balenie sa vďaka tomu značne zmenšilo. Apple kvôli tomu teraz dostal pokutu od telekomunikačného regulátora v Brazílii, informoval Theverge.

Dôvodom má byť “klamlivá reklama”, predaj zariadení bez nabíjačky a neférové podmienky. Pokuta je vo výške 2 milióny amerických dolárov.

V baleniach nových iPhonov tak už nájdete len nabíjací Lightning kábel s druhou stranou zakončenou klasickým USB-C. Apple tvrdí že nabíjačku má doma každý. To je síce pravda, no až také ružové to nie je. Kompatibilnú nabíjačku majú len majitelia iPhonov 11 Pro a 11 Pro Max. Všetky ostatné modely sa predávali s nabíjacím adaptérom s veľkým USB konektorom. To znamená, že tieto nabíjačky sú s káblom v balení nekompatibilné.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 nabíjačku v balení nemá | Zdroj: Miroslav Schwamberg


To, že je to ekologické riešenie, znie pekne, avšak nabíjačku si bude musieť drvivá väčšina používateľov aj tak dokúpiť. Teraz to už vyzerá ako skvelý biznis plán, čo poviete? Mimochodom, ani nové balenia starších iPhonov (napríklad iPhone 11) už nabíjací adaptér neobsahujú, aj keď predtým sa v nich nachádzal.

Brazílska spoločnosť Pocon sa v súvislosti s chýbajúcou nabíjačkou Applu opýtala či nezníži cenu nových iPhonov, odpoveď nedostala. Apple čelí v Brazílii aj ďalšiemu obvineniu. Po aktualizácii údajne nepomohol zákazníkom s “problémamy s niektorými funkciami”. Čo konkrétne sa za tým skrýva, nevieme.

Chýbajúca nabíjačka v balení a ostatní výrobcovia

Vyzerá to tak, že Apple opäť udal trend. Pod zásterou ekológie sa  k nemu pridávajú aj ďalší výrobcovia. Prvým bol Xiaomi, ktorý nabíjačku nedáva k novému vlajkovému modelu Mi 11. Avšak v tomto prípade má zákazník na výber aj verziu s nabíjačkou za rovnakú cenu. Kto by teda kúpil balenie bez nej?

Samsung Galaxy S21+
Samsung Galaxy S21+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg


V januári sa pridal aj Samsung. Balenia najnovších vlajkových lodí radu Galaxy S21 už tiež neobsahujú nabíjačku. Očakávame že v najbližšom čase sa pridajú aj ďalší.

Nabíjačky zatiaľ miznú len z vlajkových lodí popredných výrobcov, nižších tried sa trend zatiaľ nedotkol. To je ale asi len otázkou času. Vlajkové lode si kupujú zákazníci, ktorí vedia, čo chcú a prečo to chcú. Absencia nabíjačky v balení by ich odradiť nemala. Avšak v strednej by mohla absencia nabíjačky spôsobiť výraznejší pokles predajov.

Náš tip
Xiaomi Mi 11 Ultra s masívnym foto snímačom má byť predstavený koncom mesiaca
22.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+