Jednou z prednosti internetového prehliadača Google Chrome je množstvo rozšírení, ktorými môžete rozšíriť jeho funkcie. Nie všetky môžu byť ale bezpečné. Podľa portálu XDA-developers teraz Google Chrome používateľa upozorní pred inštaláciou neovereného rozšírenia.
Kontrola rozšírení má zabrániť pishingu a ďalším škodlivým útokom
Spoločnosť Google už dlho upozorňuje ľudí, aby si dávali pozor na to, aké internetové stránky navštevujú, aké aplikácie inštalujú a aké heslá používajú. Aj z tohto dôvodu pridala do svojho prehliadača Google Chrome funkciu Rozšírená ochrana, ktorá používateľa aktívne upozorňuje na potencionálne bezpečnostné rizika. Od verzie Chrome 91 by mala táto funkcia upozorňovať aj na potenciálne nebezpečné rozšírenia.
![](https://www.mojandroid.sk/wp-content/uploads/2021/06/chrome_2021_06_03_12_51_404-1024x515-1.jpg)
Používatelia s aktivovanou funkciou Rozšírenej ochrany boli podľa spoločnosti vystavený pishingu v o 35 % menej prípadoch ako používatelia, ktorí si ju neaktivovali. Google zároveň tvrdí, že počet škodlivých rozšírení, ktoré Chrome v roku 2020 deaktivoval, vzrástol o 81%. Pokiaľ máte túto funkciu aktivovanú, tak by mala automaticky zrušiť inštaláciu neoverených rozšírení.
![](https://www.mojandroid.sk/wp-content/uploads/2021/06/Google-Chrome-Enhanced-Safe-Browsing-Extension-warning.jpg)
Vývojári, ktorí dodržiavajú pravidlá programu pre vývojárov Internetového obchodu Chrome, sa nemusia podľa Googlu nemusia báť, že by ich rozšírenie nebolo schválené. Systém ho ešte pred inštaláciou pomocou metadát vyhodnotí a v prípade možného rizika, bude používateľ informovaný o potenciálnej hrozbe dialógovým oknom. V súčasnosti je v obchode Chrome overených 75% všetkých rozšírení a Google očakáva, že tento počet porastie.
Chrome upozorní aj na nebezpečný sťahovaný súbor
Ďalšou novou funkciou Rozšírenej ochrany je schopnosť odoslať potenciálne nebezpečný súbor na analýzu ešte pred jeho stiahnutím. Prehliadač najprv zablokuje sťahovanie súborov, ak sa funkcia domnieva, že sú súbory potenciálne nebezpečné. Používateľovi namiesto toho zobrazí varovanie a možnosť nahrať súbor na účely hlbšej analýzy
Kontrola prvej úrovne prehliadača Chrome používa metadáta o stiahnutom súbore, zatiaľ čo podrobnejšia analýza potom používa „klasifikátory statickej a dynamickej analýzy v reálnom čase“. Ak súbor vyhodnotí ako nebezpečný, tak na to okamžite používateľa upozorní. Ten však môže toto upozornenie obísť, ak dôveruje sťahovanému súboru.