MojAndroid

Chameleon launcher vznikol s podporou Kickstarter, ktorý je najväčšou platformou pre podporu začínajúcich projektov. Vývojári a zakladatelia tohto projektu vyzbierali viac ako 50 000 amerických dolárov a mohli tak uskutočniť svoje plány s týmto výnimočným launcherom pre Android. To bolo ešte začiatkom júna. Dnes môžete betaverziu Chameleon launcheru nájsť už aj na Google Play. Zatiaľ je však dostupná len pre donorov, ktorý prispeli minimálnu finančnú čiastku vo výške 5$. My sme patrili k nim a preto vám teraz prinášame naše prvé dojmy z používania tohto launchera. Zatiaľ ide iba o skorú beta verziu, v ktorej sa môžu a vyskytujú chyby.

Niečo o Chameleon Launcheri

Používateľské prostredie Chameleon nahradzuje štandardné rozhranie Androidu na tabletoch. Ponúka nie len efektívnejšiu prácu s obľúbenými aplikáciami priamo z plochy, ale aj krásu, ktorá vás a vaše okolie zaujme pri každom zapnutí. Pomocou Chameleona môžete nastaviť niekoľko domácich plôch s vlastným rozmiestnením widgetov a aplikácií. Nastaviť môžete aj prepnutie na konkrétnu plochu na základe vašej polohy, času alebo dostupnej WiFi siete. Pri rannom vstavaní tak budú na vás čakať napríklad aktuálne informácie o počasí, správy zo sveta alebo váš denný program. Po príchode do práce a pripojení sa na firemnú WiFi sieť, sa zobrazia dôležité e-maily, dokumenty a kalendár s firemnými akciami. Večer vás na ploche vášho tabletu  budú už čakať informácie o aktuálnych filmových novinkách, hudobný prehrávač alebo  multimédiá zo sociálnych sietí.

 

Chameleon bude mať v jeho začiatkoch k dispozícii 11 widgetov populárnych aplikácií, ktoré majú byť vývojármi postupne dopĺňané o ďalšie. Teknision tiež dúfa, že vlastné widgety začnú vytvárať aj iní vývojári, ktorí by tak pomohli rozšíriť zbierku dostupných widgetov.

Zoznam dostupných widgetov:

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Gmail
  • Clock
  • Weather
  • RSS Reader

Okrem plôch, ktoré si môžete upraviť podľa vlastného uváženia, ponúka nové prostredie aj mini App tray, kde si môžete umiestniť vlastný výber obľúbených aplikácií.

Dojmy z používania launcheru

Ak ste aj vy prispeli na projekt Chameleon, určite už teraz skúšate a testujete jeho najnovšiu verziu. Hned po stiahnutí a nainštalovaní z Google Play sa musíte v aplikácii autentifikovať pomocou vášho Google účtu. Ak je váš e-mail v databáze prispievateľov, chameleon sa spustí. V opačnom prípade vaše skúšanie skončilo práve na úvodnej obrazovke.


Spustením Chameleóna čaká na vás to pravé potešenie z úplne nového používateľského prostredia. Ak vás už natívny Android nudil, s Chameleonom prichádza nová dávka nadšenia. To sme pri prvom spustení neskrývali ani my. Poďme však pekne po poriadku. Chameleon ponúka niekoľko plôch, ktoré môžete podľa potreby pridávať alebo odoberať. Každej ploche môžete priradiť vlastný názov a nastaviť, kedy sa má zobraziť. Plocha s výberom widgetov a aplikácií pre ranné vstávanie, prácu alebo voľný čas sa môže zobraziť podľa rôznych kritérií. Na výber je prepnutie plochy na základe polohy, WiFi alebo času či dňa.

    

Okrem miesta pre Widgety je na ploche vyhradené aj miesto pre odkazy aplikácií, ikonu pre spustenie zoznamu aplikácií a editáciu plôch. Spodná lišta s aplikáciami môže obsahovať ľubovoľný počet ikon, medzi ktorými sa posúvate posunom prsta po obrazovke. Ťuknutím na ikonu v pravom dolnom rohu sa zobrazí zoznam všetkých aplikácií, ktorý je zoradený podľa abecedy. V tejto chvíli nefunguje žiadna iná kategorizácia a neexistuje ani možnosť vytvárať vlastné adresáre. Do spodnej lišty môžete aplikácie premiestniť ich jednoduchým pretiahnutím.

Práca s widgetmi

Čo robí Chameleon výnimočným je spôsob práce s widgetmi. V beta verzii ich je dostupných niekoľko (Facebook, Twitter, Instagram, Gmail, Hodiny, Počasie, RSS čítačka) a postupne majú pribúdať ďalšie. Každý widget môžete ľubovoľne zväčšiť alebo zmenšiť, pričom obsah zobrazený v ňom sa automaticky prispôsobí zvolenej veľkosti. Pri prepínaní medzi vertikálnou a horizontálnou polohou tabletu, sa veľkosti widgetov vrátane ich obsahu taktiež automaticky prispôsobia.

  

Vo widgetoch, akými sú napríklad Facebook, Twitter alebo Gmail, musíte najskôr pridať a autorizovať účet. Až potom sa zobrazí príslušný obsah sociálnej siete alebo správy z vášho Gmail účtu. Widgety pridáte alebo zmeníte ich veľkosť a rozmiestnenie dlhým podržaním prsta na ploche. Podobne môžete zmeniť aj pozadie plochy. Na výber je tu niekoľko Chameleon pozadí, no pridať môžete aj vlastné – stačí ak v galérii dáte zdieľať obrázok cez aplikáciu Chameleon.

Screenshoty:

Má svoje chyby

Launcher pri našom testovaní nefungoval dokonale. Zaznamenali sme najmä problémy s aktualizáciami obsahu widgetov a častokrát sme museli opakovať ich autorizáciu. Niekedy sa obsah widgetu nenačítal vôbec. Ďalej sme si všimli, že font použitý vo widgetoch nepodporuje dobre diakritiku a niektoré písmená boli preto zobrazené inak, ako tie bez mäkčeňov. Tiež nám chýbajú ďalšie widgety, ako kalendár, hudobný prehrávač, Google Drive a ďalšie. Prvé dojmy sú však viac než pozitívne a preto sa tešíme, keď vývojári vydajú finálnu verziu a pribudnú aj ďalšie widgety. Najnovšie bola pridaná aj možnosť vytvárať vlastné widgety a publikovaná bola tiež API dokumentácia, ktorá pomôže ostatným developerom pri ich tvorbe. Dúfame, že už čoskoro sa objavia ďalšie zaujímavé widgety, ktoré si budete môcť na plochu Chameleon launchera pridať. Ďalšie dojmy z používania vám prinesieme po vydaní finálnej verzie.

18.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+