MojAndroid

Podvody na internete a sociálnych sieťach, ktoré sa snažia získať peniaze s pomocou tváre alebo mena slávnej osoby, sú bežné aj na Slovensku. V susednom Česku však teraz podľa portálu iDnes prišla žena o takmer 10 tisíc eur, keď uverila, že komunikuje s ukrajinským prezidentom.

Žena naletela evidentnému podvodu

Štyridsaťdvaročná žena z Královédvorska pred časom reagovala na video príspevok prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského pochvalným komentárom. To samozrejme využil podvodník, ktorý sa za prezidenta začal vydávať a žene sa ozval späť. Začali spolu cez internet komunikovať a po nejakej dobe jej začal vyznávať lásku a plánovať budúcnosť.

Zelenskyj
Zelenskyj ešte ako herec navštívil Prahu už v roku 2009 | Zdroj: Wikipedia.sk

Následne jej sľúbil poslať balík s úsporami. Za jeho prepravu však žena musela zaplatiť 240 tisíc korún (cca 10 tisíc eur). Takúto sumu však nemala a musela si peniaze požičať. Od falošného prezidenta mala prisľúbené, že si všetky peniaze môže vziať späť z doručeného balíka. Bohužiaľ až po poslaní peňazí dostala upozornenie z banky, že sa asi stala obeťou podvodu a išla vec nahlásiť.

Podvodníci cielia aj na Slovákov

Nie je to jediný prípad. Dvadsaťdvaročný muž z okresu Dvůr Králové zareagoval na zverejnený inzerát, pretože mal záujem o pôžičku peňazí na rekonštrukciu bytu. Ozval sa mu neznámy muž z nebankovej spoločnosti, ktorý mu pôžičku prisľúbil. A aby pôžičku muž dostal, musel najskôr uhradiť rôzne poplatky (poistenie, konverziu, aktiváciu atď.) v sume takmer 20 tisíc eur. Samozrejme pôžičku nikdy nedostal.

Zatiaľ čo tento prípad je aspoň trochu sofistikovaný, tak prvý znie až neuveriteľné primitívne. Bohužiaľ to však ukazuje naivitu ľudí, ktorý dokážu uveriť, že skutočne komunikujú so slávnou osobou. Na internete sa však každý môže vydávať za kohokoľvek. V žiadnom prípade takýmto ľuďom neposielajte žiadne peniaze, nech vám sľubujú hocičo.

Na Slovensku často podvodníci využívajú na Instagrame tváre známych slovenských celebrít ako Ján Koleníka, Martin Nikodým či Peter Sagan, aby lákali ľudí na vidinu vysokého zárobku. Tvrdia, že zmienené osoby zarobili milióny na investovaní do kryptomien, liekov, zázračných tabletiek na chudnutie a iných finačných príležitosti. Obete im následne pošlú peniaze s vidinou rýchleho zisku.

Náš tip
Blesková správa: Fio banka čelí hackerskému útoku
30.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+