MojAndroid

Môj prvý mobilný telefón, ktorý som si kúpil a nazýval ho skutočne mobilným telefónom, bola Nokia 3310. Legenda, ktorá teraz ožíva a zákazníci zrejme tento čin ocenia. No, jej hlavným ovládacím prvkom boli iba tlačidlá, samozrejme hardvérové. Ich výskyt bol základ, nič iné sa v tej dobe nedalo použiť. Aspoň nie pre smrteľníkov. Súčasnosť, ak sa pozrieme na najväčšiu konkurenciu pre Android telefóny, tak aj americký iPhone až v roku 2016 prvýkrát zrušil hardvérové tlačidlo a nahradil ho dotykovým. Je toto cesta, ktorá definitívne zakope fyzicky ovládané tlačidlá pod zem? Bude to teda aj cesta pre Android?

Mňa pred pár rokmi zaujala anketa, ktorú rozvinul známy server Phonearena.com. Tento technologický denník urobil štatistické zisťovanie u svojich čitateľov s jednoduchou otázkou. Páči sa vám a preferujete viac hardvérové (kapacitné) tlačidlá alebo máte radšej softvérové ovládanie priamo cez displej? Výsledkom bolo, že necelých 43% čitateľov používa a preferuje práve softvérové ovládanie priamo na displeji. Čiže nie je to vôbec jednoznačný záver, ktorý by dal odpoveď ohľadne dominancie hardvérových tlačidiel, cez ktoré by sa systém Android mal ovládať. Teraz, po nedávno skončenej konferencii MWC sme bližšie k záveru, ako sa vlastne tento súboj skončí. V Barcelone sa dotykové tlačidlá objavili vo veľkom, mnohí výrobcovia po nich siahli a odstránili svoje hardvérové ovládače pod displejom. Napríklad LG a Sony, idú cestou preferovania ovládania cez softvérové tlačidlá. No a čo kráľ medzi Androidom? Tak ten je iba jeden (minimálne z pohľadu jeho výrobcu), Samsung Galaxy S8 práve hardvérový (kapacitný) ovládač pod displejom odstraňuje a zákazníci majú tak spoznať nový pocit ovládania a to bez stláčania tlačidla. Inšpirácia alebo nasledovanie iPhonu 7? Aj také závery sa už objavujú, i keď iPhone 7 svoj home button ponechal pod displejom. Galaxy S8 ho odstraňuje úplne.

Galaxy S8

Máme tu tiež dvojicu Huawei a Moto, pri ktorých vidíme jedno tlačidlo, alebo skôr dotykovú plochu pod displejom, kde sa dá robiť okrem klasického dotyku, aj gesto. Teda pohyb spať (pohyb prstu zľava doprava a späť), vyvolanie aplikácií a samozrejme funkcia home tlačidla je tiež prítomná. Vidíme teda rôzne prístupy a rôzne metódy, ako ovládať v podstate ten istý systém. Niečo jednotné neexistuje a zrejme to môžeme považovať na prospech veci, pretože zákazník sa môže rozhodnúť aj podľa aspektu ovládateľnosti systému a subjektívnej požiadavky na tento prvok. Objavil sa však opačný pohľad, ktorý rozvinul server The Verge. Podľa nich totiž takéto rôzne spôsoby ovládania sú na škodu pre nových užívateľov, ktorí sa musia najmä učiť, ako systém ovládať. A potom narážajú pri jednotlivých značkách na rôzne spôsoby ovládania.

Prikláňam sa osobne k názoru, že výrobcovia sa nedokážu dohodnúť, ani to zrejme nepotrebujú, na tom, ako sa má systém Android ovládať. Teda, aké tlačidlo použiť, aké gestá má vedieť. Alebo či nie je lepšie sa presunúť na displej a úplne vygumovať tlačidlá pod ním. Opustenie dlhoročnej línie hardvérových ovládačov pod displejom je už v plnom prúde. Postupne na túto vlnu nastúpia aj menej známi‚ čínski tvorcovia. Pripravovaný Samsung Galaxy S8 zrejme bude lámať rekordy v predajnosti a jeho výrobca si potrebuje napraviť chuť po probléme s modelom Note 7. Ak jeho ovládacie prvky zaujmú, potom je predpoklad, že odstraňovanie tlačidla z pod displeja budú kopírovať aj iní tvorcovia. Prípadne ostanú iba pri jednom, ktoré bude skôr dotykovou plochou na gestá, ako tlačidlom v tom zmysle a vnímaní, ako ho poznáme už roky.

10.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+