MojAndroid

Bratislavská integrovaná doprava prechádza v posledných rokoch nemalými zmenami. Budúci rok by mala pribudnúť jedna z najdôležitejších. V rôznych európskych mestách už fungujú rozličné formy integrovanej dopravy. Základom je jednotný lístok, ktorým je možné cestovať viacerými dopravnými prostriedkami. Dôležitým prvkom je ale aj jednoduchosť kúpy a používania lístku. V súčasnej dobe sa priam ponúka možnosť používania aplikácie na kúpu cestovného lístku.

Na videu si môžete pozrieť, aký systém platby za MHD funguje v Londýne.

Sám v Bratislave často cestujem hromadnou dopravou, no keďže tu nebývam a vyskytujem sa tu skôr náhodne, nemá pre mňa zmysel kupovať si dlhodobejší lístok. Automaty na lístky nie sú na každej zastávke a hoci lístky cez SMS sú super, na výber je iba niekoľko druhov a čakanie na príchod SMS často znamená zmeškaný spoj. Integrovaný lístok v aplikácii by ale tieto problémy vyriešil. Predseda predstavenstva BID Marián Rovenský si myslí, že by to bolo možné stihnúť do konca budúceho roka.

Bratislavská verzia aplikácie by sa mala inšpirovať riešením z Milána. Aplikácia by mala fungovať na princípe zisťovania polohy cez GPS. Vďaka tomu by sa aj menej znalý cestovateľ mal zorientovať, bez problémov pohľadať najbližšiu zastávku a zistiť, kedy mu ide najbližší spoj. Čerešničkou na torte by už bolo objednanie lístku priamo z aplikácie, pričom peniaze by sa stiahli z prepojenej karty. Žiadne automaty, trafiky ani SMS-ky s niekoľkominútovou odozvou. Riešenie sa už spracúva a nám neostáva nič iné, iba dúfať, že sa dajú veci do pohybu. Termín do konca budúceho roku vyzerá až príliš sľubne, no ak by sa to BID podarilo, bolo by to skvelé. Použitie rovnakého systému v ďalších slovenských mestách by už potom bolo zrejme iba otázkou iterácie a schvaľovania v daných mestách. Aj vy využívate vo svojom meste hromadnú dopravu? Ak áno, akou formou platíte za cestu? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, ako si predstavujete aplikáciu pre MHD vy.

Akou formou platíte najčastejšie za cestu MHD vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Denník N

21.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+