MojAndroid

Booking.com bol za svoju činnosť, keď si dohadoval podmienky s ubytovacími zariadeniami vysoko pokutovaný. Situácia sa stala v susednom Česku.

Dohody priamo s hotelmi

Celý prípad sa ťahá obdobím rokov 2009 až 2015. Preverovaný bol českým Úradom na ochranu hospodárskej súťaže. A výsledok? Zistenie, že si spoločnosť v Čechách v rozmedzí týchto šiestich rokov dokázala vybudovať celkom veľkú sieť hotelov a iných zariadení, s ktorými mala uzatvorené dohody o cenách. A za takéto správanie prišla teraz pokuta vo výške 325 000 eur (8 336 000 českých korún). Aj keď nemusí byť hneď zrejmé, čo je vlastne zakázané na tom, že si online spoločnosť zameraná na rezervácie robí dohody s ubytovacími zariadeniami. Veď to je vlastne forma jej živobytia, obsah dohôd všetko vysvetľuje.

Booking totiž v Čechách uzatváral zmluvy, ktoré určovali s konkrétnym zariadením aj ceny a tiež dostupnosť. V praxi to znamenalo, že jedine Booking mohol mať najlepšiu cenu a tiež určený počet voľných izieb. A ubytovacie zariadenie nemohlo neponúkať nikomu inému lepšiu cenu, a to bez rozdielu, či by to bol online zákazník alebo by ubytovanie kontaktoval telefonicky. Teda cena, ktorú ponúkol Booking bola vždy najvýhodnejšia. Aj keby som oslovil priamo ubytovacie zariadenie alebo využil iný online systém, k lepšej cene by som sa jednoducho nedostal.

Rovnaká metóda aj u nás?

Booking takto konal viacero rokov a mal stovky zariadení v Čechách, s ktorými dané dohody uzatvoril. Akonáhle sa však začalo jeho konanie vyšetrovať, so zmluvami prestal a svoje aktivity ukončil. Napriek tomu to však trvalo šesť rokov a je otázne, ako v danom období fungoval Booking u nás. A či niekto vôbec zisťoval, aké dohody má alebo mal s ubytovacími zariadeniami uzatvorené na Slovensku.

Celý popis schémy tohto podnikania zhrňuje český úrad nasledovne:

„Společnost Booking.com se dopustila protisoutěžního jednání, když zavazovala své obchodní partnery – ubytovací zařízení k plnění tzv. dohod o široké paritě. Podle těchto dohod měla společnost Boooking.com dostávat shodné nebo lepší podmínky rezervace ubytování, ať již ve vztahu k ceně, dostupnosti pokojů nebo jiným podmínkám rezervace, než jaké byly dostupné na webových stránkách těchto ubytovacích zařízení nebo na jakémkoli jiném online či offline distribučním kanálu daného ubytovacího zařízení. Ubytovací zařízení tak byla do značné míry omezována ve své vlastní cenotvorbě, když nemohla v důsledku těchto dohod sama nabízet výhodnější podmínky (nižší ceny, větší dostupnost), než jaké měla sjednána se společností Booking.com.”

Osobne Booking používam často, vždy sa však orientujem podľa cien aj priamo na webe hotela alebo ubytovacieho zariadenia. Mnohé majú vlastný online systém registrácie, preto je jednoduché si ceny porovnať. Dajú sa samozrejme využiť aj iné rezervačné systémy, aby zákazník mal vždy pocit, že si cenu preveril. V tomto prípade však zákazník uzatvárajúci celý tento reťazec dostal najnižšiu cenu, ak využil Booking. Samozrejme sa núka otázka, či by cena mohla byť aj nižšia, ak by neboli tieto dohady s Booking.com.

zdroj foto: booking.com

18.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+