MojAndroid

Zdravím, mám možnosť testovať na niekoľko týždňov LG Optimus 4X HD a rozhodol som sa spísať pár mojich postrehov do krátkej recenzie. Keďže ako primárny telefón som doteraz používal Samsung Galaxy S3 určite sa občas nevyhnem porovnaniu.

 

Špecifikácia:

Rozmery: 132.4 x 68.1 x 8.9 mm

Váha: 133 g

Displej: HD-IPS LCD, 16M farieb

Rozlíšenie a veľkosť: 720 x 1280 px, 4,7”

Chipset: Nvidia Tegra 3

CPU: Štvorjadrový 1.5GHz Cortex-A9

GPU: ULP GeForce

Pamäť: 16 GB, microSD slot,

RAM: 1 GB

Fotoaparát: 8 MP,

OS: Android 4.0.3 (Ice-Cream Sandwich)

Batéria: Li-Ion 2150 mAh

Bluetooth, NFC, Quickmemo, FM Rádio, GPS,

 

Podrobnejšiu špecifikáciu môžete nájsť na [url=http://www.gsmarena.com/lg_optimus_4x_hd_p880-4563.php]gsmarene[/url].

V balení sa nachádza:

Nabíjačka

NFC Tagy

microUSB kábel

Slúchadlá

Užívateľská príručka

 

Displej:

Displeje od LG patria k tomu najlepšiemu čo sa dá v mobilnom svete zohnať a ani 4,7 palcový displej z rozlíšením 1280×720 pixelov na LG Optimus 4X HD nie je žiadna výnimka. Dokáže zobraziť až 16 miliónov farieb, má dobré pozorovacie uhly a oproti kórejskému konkurentovi má navrch aj v ostrosti displeja. Škoda, že tento dojem kazia niektoré 3rd party aplikácie, ktoré ešte stále nie sú na toto rozlíšenie optimalizované.

Narozdiel od S3ky zobrazuje vernejšie farby a biela je naozaj biela. S čitateľnosťou na slnku som tiež nemal žiadny problém, už pri 60-70% jase je viditeľnosť perfektná. Odolnosť displeja sa mi našťastie ešte neporadilo otestovať, no v prípade pádu by malo displej chrániť Gorilla Glass.

Užívateľské prostredie a jeho funkcie:

Operačný systém je vo verzii 4.0.3 a používa nadstavbu Optimus UI. Tá je na rozdiel od HTC Sense alebo Touchwizu podstatne jednoduchšia a menej náročná na systémové prostriedky. Okrem štandardných android aplikácii je doinštalovaných niekoľko aplikácii a widgetov od LG ako SmartShare, SmartWorld a podobne. V dnešnej dobe sú už samozrejmosťou aj rýchle voľby na zapnutie/vypnutie wifi, gps a ďalších v notifikačnej lište. V ponuke aplikácii (Apps) je možné jednoducho prepínať medzi dvoma hustotami zobrazenia ikon a tak využiť naplno potenciál veľkého displeja a rozlíšenia. Menším nedostatkom je nemožnosť zoradenia aplikácii podľa abecedy, našťastie sa dajú usporiadať ručne, čo ale nie je podľa mňa ideálne riešenie. Umožňuje taktiež jednoducho meniť témy, ktoré zmenia pozadie a ikony. Škoda, že sú len štyri a ďalšie sa nedajú stiahnuť.

Najzaujímavejšou funkciu je, ale určite QuickMemo, ktoré umožňuje pomocou stlačenia obidvoch tlačidiel hlasitosti alebo tlačidla v notifikačnej lište odfotiť obrazovku, upraviť veľkosť, jednoducho dopísať alebo dokresliť čo len chceme a finálny obrázok zdieľať s ostatnými.

Výkon a výdrž na baterku

Telefón má chipset Nvidia Tegra 3 so štvorjadrovým procesorom taktovaným na frekvenciu 1,5 GHz a spolu s výkonnou GPU nemá problém zvládnuť aj tie najnáročnejšie aplikácie a hry. Do telefónu som skúsil nahrať pár hier optimalizovaných pre tento procesor ako Dead Trigger, Shadowgun: Deadzone a pár neplatených z Google Play. Všetky išli bez akýchkoľvek lagov alebo zásekov, jediný problém som mal s Need for Speed: Most Wanted, čo pripisujem zlej optimalizácii samotnej hry. Telefón samozrejme nemá problém ani s bežnými činnosťami, pri ktorých by sa malo zapnúť „úsporné“ jadro a tak šetriť baterku.

Hneď po vybalení som do telefónu nahral približne 30 aplikácii, pridal a nechal synchronizovať dva google účty a zapol notifikácie pre pocket, twitter, xda a niekoľko ďalších. Taktiež som mal celý deň zapnutú wifi a 4 hodiny zapnutý displej. S takýmto zaťažením telefón bez problém zvládol takmer celý deň.

NFC, GPS

LG ako jedna z mála spoločností pridáva do príslušenstva aj 2 NFC tagy, ktoré sú už predprogramované. Prvý NFC tag – Auto stačí nalepiť pod volant a po sadnutí do auta stačí len priložiť telefón, telefón sám zapne bluetooh, spáruje sa z autorádiom a spustí prehrávač. Druhý NFC tag patrí do kancelárie. Samozrejme, že je možné tieto tagy aj preprogramovať pomocou aplikácie LG Tag+, kde sa dajú jednotlivé akcie ľahko upravovať. Pomocou funkcie Android Beam a NFC sa taktiež dajú posielať kontakty, odkaz na otvorenú webovú stránku, Youtube video a mnoho ďalšieho.

GPS som mal možnosť riadne otestovať hneď na druhý deň po vybalení v uliciach nášho hlavého mesta. Zo zapnutým internetom sa GPS signál „chytí“ do pár sekúnd a nezaznamenal som žiadne výpadky. Prekvapilo ma, že aj bez dostupného internetového spojenia trvá GPS fix jednu až dve minúty, na rozdiel od môjho staršieho HTC-čka, ktoré s tým malo neuveriteľný problém.

Fotoaparát, Multimédiá

8MP senzor je to minimálne, čo väčšina ľudí očakáva od vlajkovej lode a to presne môže LG Optimus 4X HD ponúknuť, nič viac, nič menej. Samozrejmosťou v tejto kategórii je HDR, ďalší mód sa volá Time Machine, ktorý zaznamenáva snímky už pred stlačením spúšte a po stlačení spúšte okamžite urobí fotku. Snímky z foťáku pri dobrom svetle sú dobré, pri slabšom sú zašumené asi ako pri každom telefóne. Na momentky ale bez problémov postačí. Čo sa týka videa, telefón dokázal prehrať všetky filmy a seriály čo som vyskúšal, dokonca aj s titulkami.

Zhrnutie: 

Plusy – obrovský výkon, dobrá výdrž baterky, NFC tagy v balení, vynikajúci displej, microSD slot,

Mínusy – chýba notifikačná dióda, nemožnosť zoradiť aplikácie podľa abecedy,

Pokiaľ máte otázky alebo dotazy, v kľude sa pýtajte, všetko pozriem, otestujem a vyskúšam :)

16.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+