MojAndroid

Nexus 7. Tak sa dá nazvať revolúcia tabletov, ktorá nastala 27.6.2012. Vtedy totiž predstavil Google v spolupráci so spoločnosťou Asus toto zariadenie. Na tú dobu ponúkal to najlepšie, čo mohol. A to len za cenu 249 eur, čo je predajná cena na Slovensku. Čo sa ale zmenilo po takmer troch rokoch? Patrí Nexus 7 stále medzi špičku? To sa dočítate v nasledujúcej recenzii.

Balenie

Balenie Nexusu 7 vyzerá pekne. Avšak, nájdete v ňom len sieťový adaptér, microUSB kábel a návody.

DSC_0256DSC_0257

Dizajn a konštrukcia

Nexus 7 je najkrajší tablet, aký som držal v ruke. Dizajn nemá žiadnu chybu. Na prednej strane nájdeme 7 palcový HD displej, 1.2 Mpix kameru a rôzne senzory. Okolo celého boku tabletu sa tiahne elegantný strieborný rámik, bez ktorého by som si tablet ani nevedel predstaviť.  Na pravom boku nájdeme tlačidlo pre zapnutie/vypnutie displeja a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Ani po troch rokoch nevykazujú žiadne náznaky opotrebovania a fungujú ako nové. Na ľavom boku nenájdeme okrem primárneho mikrofónu nič. Na hornej strane nájdeme sekundárny mikrofón a na spodnej strane microUSB konektor a veľmi elegantne vyriešený 3.5 mm audio jack. Zadná strana zariadenia je najzaujímavejšia. Povrch tvorí dierkovaný plast, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, nezachytáva odtlačky prstov a taktiež dáva tabletu riadnu porciu elegancie. Pod obrovským nápisom “nexus” nájdeme logo spoločnosti Asus a reproduktor, ktorý mimochodom vôbec nie je zlý. Basy mu síce chýbajú, ale na hry postačí.

DSC_0228 DSC_0229 DSC_0230 DSC_0232 DSC_0238

Displej

7- palcový IPS displej Nexusu 7 môžem aj v dnešnej dobre považovať za výborný. Ponúka HD rozlíšenie, teda 800×1280. Podanie farieb je dobré a pozorovacie uhly taktiež výborné.

DSC_0240 DSC_0239

Výkon

V čase predstavenia sa Nexus 7 ihneď stal kráľom benchmarkov. Zvládal absolútne všetky hry a práca s ním bola zážitok. Veď pri zostave procesoru Nvidia Tegra 3 a 1 GB pamäte RAM sa nie je čomu čudovať. To všetko dopĺňala perfektná optimalizácia čistého Androidu 4.1 Jelly Bean. Mimochodom, viete o tom že Nexus 7 bol prvým tabletom s novo predstaveným Androidom 4.1 Jelly Bean?. Ako ale čas plynie, hry žiadajú stále väčšie a väčšie nároky na hardvér a dnes si už náročnejšie hry bohužiaľ zahráte iba s výrazným lagovaním. Avšak, väčšinu hier, ktoré zvládal Nexus 7 v tom čase, zvláda aj teraz bez problémov. Veľkú pochvalu si zaslúži Google, vďaka ktorému Nexus 7 aj po troch rokoch dostáva aktualizácie a systém ide absolútne plynulo (výnimka Lollipop!).

vyko

Operačný systém

Nexus 7 bol predstavený s Androidom 4.1 Jelly Bean a od Androidu 4.2, cez 4.3 a 4.4 dostal nedávno aktualizáciu aj na Android 5.1 Lollipop, čo sa v dnešnej dobe len tak nevidí. Vlastne nepoznám žiadneho výrobcu, čo by sa staral o svoj tablet aj po troch rokoch. Takže, Google, klobúk dole.

lollipop

“Fotoaparát”

Fotoaparát Nexusu 7 veľmi opisovať nebudem, keďže žiadny nemá :-) Nachádza sa v ňom len 1.2 Mpix webkamera, ktorá sa kvalitou nemá čím chváliť, no ak si raz za čas zavoláte cez Skype, bude sa vám hodiť.

Úložisko

Nexus 7 sa predával s kapacitou 8 GB, 16 GB a 32 GB. Na tú dobu to bola dostatočná kapacita a ja si s  ňou vystačím aj teraz.

Výdrž a batéria

Výdrž nie je  pre Nexus 7 žiadna slabina. Batéria s kapacitou 4325 mAh vydrží 2 dni bežného používania a s novým režimom šetrenia batérie, tzv. projektom Volta, ktorý priniesol Android 5.0 Lollipop sa výdrže skutočne nemusíte báť.

Záver

Google Nexus 7 síce nie je najlepší tablet na svete, ale titul “Najrevolučnejší tablet” si podľa mňa určite zaslúži. Vďaka podarenému dizajnu, dobrému displeju, špičkovému výkonu, čistému Androidu, veľkej batérii a skvelej cene mu to právom patrí. Kúpu tohto tabletu nikdy neoľutujem a kúpil by som ho znova. Dnes ho kúpite z bazáru už aj za menej ako 100 €, čo výborná cena na takýto tablet.

To je koniec mojej prvej recenzie, ospravedlňujem sa za prípadné nesprávne údaje v článku :)

10.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+