MojAndroid

Môj prvý telefón s nie slovenským prostredím bolo HTC TyTN (Windows Mobile). Vyriešil som to nainštalovaním českej lokalizácie. Lenže týmto sa problém vôbec nevyriešil, práve naopak. Telefón bol pomalší a lokalizácia bola neúplná, čo mi vadilo oveľa viac, ako keby tam nebola vôbec. Lokalizácie som sa zbavil úplne a tak som fungoval skoro 4 roky. Úplne som si zvykol na anglické prostredie a keďže aj drvivá väčšina aplikácií bola len v angličtine, už som tomu vôbec nevenoval pozornosť. Asi by to išlo takto aj ďalej, ale potom prišiel Microsoft s úplne novým OS Windows Phone, čím ma poslal rovno k Android OS.

 

Po prvom zapnutí Samsungu Galaxy S ma privítalo užívateľské prostredie v slovenčine. Ešte viac ma potešilo keď som zistil že všetky predinštalované aplikácie sú tiež v slovenčine. Teda, skoro všetky. Prvé sklamanie prišlo po spustení Android Marketu. Celý Market a ponúkané aplikácie boli v angličtine. Sklamaný som bol o to viac, že po prepnutí na české prostredie, bol aspoň Market celý preložený do češtiny. Po prepnutí som si všimol, že sa mi preplo prostredie aplikácie NetCounter do češtiny. Potešilo ma to, lebo som si uvedomil, že je šanca, aby autori aplikácií dávali preklady do svojich aplikácií. Okamžite som oslovil autorov mojich obľúbených aplikácií NetCounter, Fancy Widget a Pure Calendar.

 

Autor aplikácie NetCounter sa mi neozval a začal som sa obávať, že sa môj úmysel prekladať aplikácie skončil ešte skôr, ako vlastne mal šancu začať. Našťastie za pár dní sa mi ozval autor aplikácie Fancy Widget a poslal mi link na preklad aplikácie. Na preklad neboli potrebné žiadne znalosti  z oblasti programovania android aplikácií. Prekladal som iba slová, slovné spojenia a vety. Pre čo najvýstižnejší preklad som prekladané frázy porovnával s aplikáciou. Snažil som sa aj, aby aplikácia vyzerala úhľadne a to zabralo najviac času. Pre vysvetlenie, preklad som tvoril tak, aby položky zoradené pod sebou mali rovnakú skladbu vety a rovnaké časovanie. Niekedy to bol veľký problém, a veľakrát som musel robiť korekcie prekladu (nastaviť, nastavte, nastavenie, nastavenia a pod.).

 

 

Ďalší veľký problém je, ako povedať to, čo dokážete povedať vetou s troma anglickými slovami čo najkratšie po slovensky. Bohužiaľ väčšinou na to, aby veta dávala zmysel je potrebné použiť oveľa viac slov. Preklad aplikácie mi trval 3 dni. Aplikácia Fancy Widget Pro obsahovala presne 390 slov, slovných spojení a viet. Na prvé vydanie prekladu v aplikácii som musel potom čakať dlhé 3 týždne. Nakoniec sa mi ozval aj autor aplikácie Pure Calendar a tak vznikol môj druhý preklad.

 

K dnešnému dňu som preložil celkom 23 aplikácií, u ktorých stále udržujem preklad aktuálny (Advanced Task Killer, Android Market, Applanet Market, appSaver, Barcode Scanner, CamScanner, Color Flashlight, Color Flashlight HD, DGT Compass, Fancy Widget, Fancy Widgets, Flight Director, Free SMS Sender, Just Level, Mobilism Market, NetCounter, NoLED, Pozadie Pláž, Pozadie Veterný mlyn, Pure Calendar, RockPlayer, Superuser, Weather&Clock Widget). Bohužiaľ nie vždy to ide takto jednoducho, ako v prípade aplikácie Fancy Widget a veľakrát autor aplikácie nemá vôbec záujem o preklad, alebo pri aktualizácii aplikácie neaktualizuje preklad, alebo má aplikácia takú konštrukciu, že nie je možné všetko preložiť. V ďalších článkoch Vám postupne predstavím preložené aplikácie a popíšem ako vznikali preklady.

 

Ak Vás zaujala myšlienka preložiť si obľúbenú aplikáciu, tak určite kontaktujte autora aplikácie. Je to jednoduchšia a lepšia cesta, lebo nemusíte mať žiadne znalosti ohľadne úprav android aplikácií, pokiaľ autor spolupracuje, nemusíte krvopotne hľadať, čo zmenil a pridal v novej aktualizácií a hlavne sa podelíte s ostatnými.

 

Viac sa o preložených aplikáciách dozviete a budete mať možnosť si stiahnuť už preložené a ešte nepublikované aplikácie na stránke http://droid.webnode.sk

 

Matrix44

 

Chcem Vám odporučiť do Vašej pozornosti nový článok venovaný poslednej verzii aplikácie Android Marketu “Android Market už komplet v SLOVENČINE!

Príjemný večer Vám praje,

Matrix44

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+