MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Bezpečné Oreo

Bezpečnosť používateľov je pre spoločnosť BlackBerry prioritou číslo jeden. Tomu je teda patrične prispôsobený aj systém Android 8.1 Oreo, ktorý po dizajnovej stránke nie je veľmi odlišný od toho čistého. Zamykacia obrazovka je takmer navlas rovnaká a jedinou zmenou je možnosť aktivovania automatickej zmeny tapety po zhasnutí a opätovnom rozsvietení obrazovky.

Najväčšiu kozmetickú zmenu spoznal zoznam naposledy spustených aplikácií, ktoré sú zoradené v netradičnej mriežke. Vstavaný launcher je jednoduchý a skvelé je, že ho možno prispôsobiť balíčkami ikon. Poradie ako aj počet rýchlych prepínačov sa dá ľubovoľne meniť.

Launcher tiež umožňuje pridávanie šikovných skratiek, ktoré si môžete namapovať aj na jednotlivé tlačidlá hardvérovej klávesnice. Je však škoda, že tieto skratky fungujú výhradne po odomknutí telefónu. Čo sa týka gest, dostalo sa aj na možnosť rozsvietenia obrazovky po dvojitom klepnutí alebo na spustenie súkromného zobrazenia po prejdení troma prstami smerom nadol.

Mimochodom, toto súkromné zobrazenie vám sprístupní vždy len malý kúsok z obrazovky, pričom zostatok vyčierni. Takto si teda dokážete prezerať citlivé údaje bez toho, aby ste sa strachovali, že sa vám niekto pozerá cez rameno. V nastaveniach tohto smartfónu sa už toho viac špeciálneho neskrýva, no k dispozícii sú ešte viaceré šikovné aplikácie, medzi ktoré patrí napríklad tá s názvom DTEK.

Ide o službu, ktorá dozerá na zabezpečenie vášho telefónu, pričom vám dokáže odporučiť kroky na jeho ďalšie vylepšenie. No a keď už je reč o bezpečnosti, aplikácia fotoaparátu obsahuje taktiež jednu zaujímavosť. Okrem stlačenia spúšte totiž môžete vytvárať fotografie priložením prsta na skener odtlačkov. Pri následnom prezeraní fotiek sa zábery zhotovené týmto spôsobom odhalia len po opätovnom priložení prsta na skener.

Do zoznamu predinštalovaných appiek sa dostali aj starý známy BlackBerry Messenger a Hub, ktorý vám poskytne prehľad o všetkom, čo vás zaujíma. Nezabudlo sa ani na premakaný kalendár, možnosť vytvárania poznámok či taskov a v neposlednej rade na správcu súborov, batérie či hesiel. Špeciálnu zmienku si zaslúži aj postranný panel, ktorý je prepojený s mnohými systémovými aplikáciami. My sme si ho však vypli, keďže nám k tomuto telefónu jednoducho nepasoval. Viac by sa totiž hodil k smartfónu so zahnutou obrazovkou.

Samotný systém je veľmi dobre optimalizovaný a všetko beží rýchlo a hladko ako po masle. Zároveň treba spomenúť, že sa výrobca o BlackBerry KEY2 patrične stará, keďže nám počas testovania dorazila jedna väčšia aktualizácia. Jediná výhrada tak smeruje k lokalizácii, keďže na mnohých miestach v systéme narazíte na anglický text.

Multimédiá: Netradičný pomer strán = netradičné problémy

Ako sme už spomínali pri displeji, BlackBerry KEY2 obsahuje zobrazovací panel s pomerom strán 3:2. Ten je síce po funkčnej stránke úplne v poriadku, no po tej multimediálnej už veľmi nie. Drvivá väčšina videí a filmov sa totiž zobrazuje v pomere 16:9, 18:9 a pod. Pri ich prezeraní na KEY2 vám už z tak malého displeja ukroja podstatnú časť čierne pruhy.

Ešte horšie to však je pri storiečkach na Instagrame, ktoré sú z vrchnej a spodnej strany nepekne ukrojené. Z hľadiska multimédií situáciu nezlepšuje ani hlasitý mono reproduktor. Ten síce hrá vcelku nahlas, ale jeho zvuk je pomerne plochý. Pri počúvaní hudby vám teda odporúčame využiť Bluetooth alebo 3,5 mm jack. Slúchadlá pribalené v balení taktiež nie sú žiadne terno a ak to myslíte s počúvaním hudby vážne, tak si radšej zadovážte nejaké kvalitnejšie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
9.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+