MojAndroid

Povedzme si pravdu, nie každý túži kráčať zarovno s davom. Existujú totiž jedinci, ktorí idú radi davu priamo naproti. Toto platí nielen pre spotrebiteľov smartfónov, ale aj pre ich samotných výrobcov. Väčšina telefónov z tohto roka disponuje mnohými podobnosťami. Na svojej prednej strane nesú veľký displej s natiahnutým pomerom strán, pričom zadnú stenu väčšinou prekrýva tvrdené sklo. BlackBerry však, podobne ako minulý rok, opäť dokazuje, že sa nebojí robiť veci po svojom. Miesto kopírovania trendov iných sa tak snaží vytvoriť trendy vlastné. Tie sa teraz pokúsila pretaviť vo svojej novej vlajkovej lodi, ktorá nesie označenie BlackBerry KEY2.

Konštrukcia: Príjemná evolúcia

Tento telefón sa od tých ostatných nepochybne najviac odlišuje svojou konštrukciou. Tá je vyrobená z kombinácie kovu, skla a pogumovaného plastu. Kov prekrýva celý rám, sklo displej, pričom plast bol zase použitý pri hardvérovej klávesnici a zadnej stene zariadenia. Zadná stena disponuje zaujímavou textúrou, ktorá je príjemná na dotyk a smartfón sa vďaka nej istejšie drží v rukách. Zároveň sa na ňu vo výraznej miere nezachytávajú odtlačky prstov či iné nečistoty.

Hrany sú taktiež na dotyk príjemné, avšak použitý kov pôsobí pomerne lacno. Pri držaní tohto telefónu tak nebudete mať nijaký výnimočný pocit z toho, že sa dotýkate niečoho prémiového. Na druhú stranu, po funkčnej stránke je všetko spracované na výbornú. Nič sa neprehýba ani nevŕzga a BlackBerry KEY2 pôsobí vcelku odolne. Napriek tomu si zachováva nízku váhu 168 gramov, vďaka ktorej ho pri prenášaní vo vrecku nohavíc takmer nebudete cítiť.

Pocítiť ale môžete jeho väčšie rozmery. Hoci táto novinka obsahuje len 4,5-palcový displej, vďaka hardvérovej klávesnici je veľká ako mnohé telefóny so 6-palcovou obrazovkou. Z časti za to môžu aj stále pomerne veľké bočné rámiky vôkol zobrazovacieho panela. Bočné hrany tohto zariadenia nesú slot na SIM karty a dokopy štvoricu hardvérových tlačidiel. Dve z nich slúžia na reguláciu hlasitosti, jedno na uzamknutie alebo vypnutie telefónu a to posledné si môžete ľubovoľne nastaviť. Všetky tlačidlá sa skvelo stláčajú a pozitívne je tiež to, že to uzamykanie disponuje vrúbkovanou textúrou, takže ho ľahko rozoznáte od ostatných.

Vrchná a spodná hrana nesú ešte mikrofóny, hlasitý reproduktor, USB-C konektor a 3,5 mm jack. Po dizajnovej stránke vyzerá tento telefón pomerne zaujímavo, za čo však vďačí najmä hardvérovej klávesnici. Bez nej by bol ale vcelku nevýrazný a obyčajný.

Hardvérová klávesnica: Stvorená na pohodlné písanie

Aby sme poriadne otestovali klávesnicu doposiaľ najvybavenejšieho smartfónu od BlackBerry, rozhodli sme sa celú túto recenziu napísať na ňom. Po niekoľkých dňoch, keď sa nám na klávesnici tohto telefónu podarilo napísať bezmála 4000 slov ju môžeme len a len pochváliť. Klávesy majú ideálny odpor, takže sa nestláčajú samé a ani pri ich stláčaní nemusíte vynakladať veľkú námahu. Celkovo sa teda na telefóne BlackBerry KEY2 píše podstatne pohodlnejšie ako na jeho predchodcovi.

Istý podiel na tom nesie aj povrchová úprava kláves, ktoré viac nie sú lesklé, ale matné. Okrem toho sú klávesy podsvietené, takže písanie po tme nie je vôbec náročné. Tak ako minulá generácia tohto smartfónu, aj táto využíva povrch klávesnice ako šikovný trackpad. Swajpovaním po klávesoch tak môžete ovládať prostredie, mazať slová alebo zadávať tie navrhované. Tento spôsob interakcie funguje na jednotku a ide o skvelú kompenzáciu menšieho displeja. V porovnaní so softvérovou klávesnicou je tá v KEY2 omnoho presnejšia a píše sa na nej istejšie. Na druhú stranu je ale takéto písanie o niečo pomalšie a vyžaduje si poriadnu dávku cviku.

Najmä písanie jednou rukou je extrémne náročné. Ľudia, ktorí sú však na takýto spôsob zadávania textu zvyknutí s tým určite nebudú mať žiaden problém. Azda jediná väčšia výhrada smerujúca ku klávesnici je spojená so zadávaním symbolov a emotikonov. Niektoré zo symbolov je možné zadávať po stlačení klávesy “alt”, avšak tie ostatné sa skrývajú až v dodatočnej softvérovej časti klávesnice. Tá vám pri zadávaní nejakého špecifického znaku zaberie kopec miesta na už tak malej obrazovke. No a zadávanie smajlíkov je ešte menej praktické, keďže tie je možné zadávať len a len cez túto softvérovú časť.

Skener odtlačkov prstov

Po vzore svojho staršieho súrodenca obsahuje smartfón BlackBerry KEY2 skener odtlačkov prstov osadený v klávese medzerníka. Toto riešenie je nielen poriadne zaujímavé, ale i praktické. Navyše, skener funguje ukážkovo, pričom jeho reakcia je poriadne rýchla.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+