MojAndroid

Spoločnosť ESET sa na svojom blogu venuje problému odomykacieho mechanizmu zabudovaného v smartfónoch s operačným systémom Android. Konkrétne autor, Righard Zwienenberg sa zamýšľa, akým smerom sa vydá blokovanie a ochrana telefónov na základe odomykacieho mechanizmu.

Vo svojom blogu autor píšem, že podľa nemenovaného prieskumu, až viac ako dve tretiny Američanov nevenuje pozornosť odomykaciemu mechanizmu vo svojich smartfónoch a nepoužíva ich.

Righard Zweinenbrg tvrdí, že mnohí ľudia, či už z pohodlnosti alebo z dôvodu obmedzených možností svojej pamäte“, si volí jeden PIN kód aj na viacerých zariadeniach, čo z pohľadu bezpečnosti nie je vhodný spôsob, ako ochrániť svoje súkromie a dáta. Vo svojom blogu ďalej rozoberá možnosti ochrany Android zariadení, ktoré poskytujú možnosti odomykania aj pomocou čiary vo forme obrázku. Stačí prstom potiahnuť po definovanej línii a tá vám umožní zariadenie odomknúť a aktivovať k používaniu. No ani tu nie sú vhodné napríklad začiatočné písmená, napríklad z mena používateľa.

Deväť bodový systém poskytuje zadanie dostatočne bezpečnej kombinácie „línie“, ktorá môže byť dostatočnou ochranou potenciálneho zneužitia dát v smartfónoch, ako aj samotného smartfónu. Z našich skúseností vieme, že tento mechanizmus je natoľko bezpečný, že poskytuje dve úrovne ochrany. Po zadaní 20 nesprávnych kódových línií musí používateľ zadať prihlásenie sa do predvoleného konta Google.

No existuje aj možnosť, že počas dňa sa niekoľko krát pozrieme na telefón, a tým zanechávame stopu na obrazovke v podobe „mastnej“ cestičky z telesných tekutín a maziva. To môže prípadnému zneužitiu smartfónu len dopomôcť.

Dňa 13. marca 2012, spoločnosť Sony oznámila nový odomykací mechanizmus plávajúceho odomykania v systéme Android na zariadení Sony Xperia Sola. Používateľ sa už nebude musieť dotýkať obrazovky a nemusí tak zanechať prípadnú stopu. Odomykanie nastáva jednoduchým pohybom prsta ponad obrazovku.

Bezpečnosť smartfónov naďalej pokračuje a vývoj napreduje. Objavujú sa nové možnosti ochrany smartfónov proti zneužitiu. V Ice Cream Sandwich je zabudované rozpoznávanie tváre, no nemusí byť bezpečné, keď si niekto stiahne vašu staršiu fotografiu z webu. Zaujímavou kombináciou by bolo dvojpásmové kontrolovanie prístupu k zariadeniu, ktoré by overilo identitu v dvoch kritériách. Napríklad kombinácie snímky tváre a odtlačku prsta tak, ako to poznáme z notebookov. Hardvérové vlastnosti dnešných smartfónov by určite takúto možnosť dokázali poskytnúť.

Zdroj: Blog.Eset.com

16.3.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+