MojAndroid

Možnosť SMS priepustiek, ktorú spomenul minister zdravotníctva Marek Krajči, vyvolala vo viacerých Slovákoch vlnu nevôle. Systém bol otestovaný v Grécku a Slovensko by bolo jednou z prvých krajín, ktoré by ho zaviedli do užívania SMS priepustky neprešli, no vznikla ďalšia možnosť, ktorá je podstatne zaujímavejšia. Volá sa Be-Free Pass a mohla by pomôcť otváraniu ekonomiky, informuje portál tvnoviny.

Be-Free Pass: Rýchle, bezpečné a účinné riešenie

Aplikáciu pripravila IT asociácia Slovenska. Keďže štát o nás potrebné údaje má (výsledky testovania, očkovanie, prekonané ochorenia), je jednoduché dostať tieto údaje do aplikácie. Každý občan by dostal svoj vlastný QR kód, ktorým by sa preukazoval.

To, že je telefón náš, preukáže jeho zabezpečenie, buď odtlačkom prsta, tvárou alebo kódom. Pri preukazovaní QR kódom sa kontrola dozvie len to, či môžeme vstúpiť. Žiadne iné dáta neuvidí. Výhodou elektronickej formy je aj to, že dokáže rýchlo reagovať na prípadné zmeny a nariadenia či výsledky testov.

Be-Free Pass
Zdroj: TV Markíza

Vygenerovaný kód by mal mať len krátku dobu platnosti, aby nemohlo dôjsť k jeho zneužitiu inou osobou.

“Všetky systémy na pozadí sú funkčné, takže v prípade, že by sa štát rozhodol, aplikácia by mohla byť nasadená do dvoch-troch týždňov.”

Mário Lelovský, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov

Pre tých, ktorí smartfón nemajú

Dnes už smartfón vlastní veľká väčšina populácie, no nie všetci. Pre tých, ktorí smartfón nemajú, by mala byť k dispozícii aj alternatíva v papierovej forme.

Náš tip
Marek Krajčí: Premýšľame nad SMS priepustkami
3.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+