MojAndroid

Ambiciózny projekt Loon, ako ho nazýva Google, má za cieľ dostať internet do rozvojových krajín a do miest, kde doteraz nebol. Internetový gigant však zrejme netušil, že balóny dokážu spôsobiť paniku na Novom Zélande. Záchranná služba krajiny bola totiž kontatovaná potom, ako si obyvatelia pomýlili jeden z balónov Googlu za rútiace sa havarované lietadlo. K balónu bol následne vyslaný záchranný vrtuľník pre záchranu ľudí, ktorí mohli prežiť vytvorenú fikciu. Informoval o tom renomovaný denník The New York Times.

Google potvrdil, že jeden z ich balónov naozaj spadol do mora a vo vyjadrení uvádza, že je veľmi zložité držať balóny na jednom mieste kvôli veterným podmienkam. Nie je to však prvý prípad incidentu. V minulosti sme vás informovali o testovacom balóne, ktorý narazil do vedenia elektrického prúdu a v skorých ranných hodinách spôsobil výpadok prúdu do niekoľkých domácností v štáte Washington. Google však vo svojej snahe sprístupniť internet celému svetu neutíchne a bude pokračovať v rozvoji systému pre navigáciu balónov.

Projekt Loon využíva výškové balóny, ktoré môžu vystúpať do výšky až 20km, kde na ne pôsobia stratosférické vetry. Pomocou veternej a solárnej energie sa balóny dokážu pohybovať nahor alebo nadol, čím sú schopné zachytiť vietor, ktorý potrebujú na pohyb v požadovanom smere. Projekt je zatiaľ len v ranom štádiu vývoja, no výskumní pracovníci v spoločnosti Google veria, že je možné vybudovať zoskupenie balónov, ktoré by lietali po celom svete a ponúkali pripojenie do internetu na zemi.

Balón z projektu Loon.
Balón z projektu Loon.

Zdroj: WSJ, The Verge

20.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+