MojAndroid

Nová technológia by mohla zachrániť tisícky životov, ktoré vyhasnú pri dopravných nehodách spôsobených riadením pod vplyvom alkoholu. Riešením tohto problému by mohla byť práve technológia zvažovaná americkým ministerstvom dopravy. Tá by si mala zakladať na alkohol testeroch, ktoré by boli integrované priamo do automobilov.

Automobilky by po novom mali do svojich vozidiel integrovať dva senzory. Jeden klasický analyzátor dychu osadený priamo do volantu a druhý infračervený snímač, ktorý by mal skenovať pokožku vodiča po dotyku, napríklad tlačidla pre naštartovania. Obidva snímače s vysokou presnosťou zistia, či vodič za volantom pil a či spĺňa zákonom stanovenú normu, ktorá v USA dovoľuje koncentráciu alkoholu v krvi na úrovni 0,08 promile (pre mladistvých do 21 rokov 0 promile). Ak vodič nebude spĺňať tieto podmienky, auto bude zablokované a bude znemožnená jeho ďalšia jazda.

Technológia je vyvíjaná pod záštitou programu Driver Alcohol Detection System for Safety (DADSS) a momentálne je len vo fáze vývoja. Podporujú ju však viaceré veľké automobilky, vrátane BMW, Fordu a General Motors. “Táto technológia má veľký potenciál zabrániť riadeniu pod vplyvom alkoholu,” povedal Mark Resekind, administrátor Department of Transport’s National Highway Traffic Safety Administration. Otázne teda je, či sa takéto riešenie dostane aj do reality. S podobným, aj keď trochu odlišným, systémom detekcie alkoholu v krvi prišiel Nissan už v roku 2007. Vtedy demonštroval koncept, ktorý zisťoval prítomnosť alkoholu pomocou riadiacej páky. Nakoniec sa ho však nepodarilo realizovať. Či podobný osud čaká aj novú technológiu uvidíme až časom. Určite by však bola vítaným doplnkom pre všetkých vodičov, ktorí si bez výčitiek svedomia sadnú za volant aj s jedným či viacerými promile.

Zdroj: theverge

9.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+