MojAndroid

Každé (aj lacnejšie) smart hodinky alebo smart náramok dnes dokážu merať tep srdca. To je samozrejme užitočná funkcia, ale ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom čakajú na úplne iný senzor v prípade inteligentných hodiniek. Jedná o skutočne akútny problém, čo potvrdzujú aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa nich ročne umrie na komplikácie spojené s vysokým krvným tlakom až 9,4 milióna ľudí.

Náš tip
Nové smart hodinky od Marc Jacobs s operačným systémom Wear OS

Minulý rok sa síce na trhu objavili smart hodinky značky Omron, ktoré dokázali merať krvný tlak, ale ponuka podobných výrobkov je stále minimálna. Spoločnosť Asus sa teda rozhodla využiť miesto na trhu a predstavila inteligentné hodinky VivoWatch BP s danou funkciou.

Škaredé hodinky, ktoré ale plnia účel

Hodinky kombinujú senzory  EKG (na meranie srdca) a PPG (na meranie pulzu). Jeden sa na nachádza na spodnej a druhý na vrchnej strane hodiniek. Stačí na 15 sekúnd položiť prst na strieborné tlačidlo a hodinky zobrazia krvný tlak, srdcový tep, index stresu a dáta o aktivite počas dňa. Cez Bluetooth LE možno hodinky pripojiť k Android smartfónu a dáta synchronizovať s mobilnou aplikáciou Health AI.

Nájdeme tu aj GPS pre záznam trasy pri športovaní. Hodinky z pohľadu dizajnu nie sú ničím výnimočné, nechýba im ale vodeodolnosť IP67. Podľa porovnania Asusu s inými prístrojmi na primerane presné meranie krvného tlaku, sú hodinky menšie o 70 % a majú o 50 % nižšiu hmotnosť.

Operačným systémom hodiniek je jednoduchý či až sparťanský KoodOS. Batéria má výdrž 28 dní, takže používateľ nemusí hľadať nabíjačku prakticky celý mesiac. Cena Asus VivoWatch BP je stanovená na 169 dolárov. Hodinky by sa v júli mali objaviť na Taiwane, v Európe až v auguste.

16.6.2018
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+