MojAndroid

Spoločnosť Apple sa v posledných rokoch zaslúžila o niekoľko významných technologických inovácií. Jednou z nich je bez pochýb aj obchod iTunes, ktorý úplne zmenil spôsob, akým ľudia počúvajú hudbu. Vybudovať takúto skvelú službu však stálo nemalé úsilie a ako sa teraz ukazuje, nie všetky kroky na tejto ceste boli úplne legálne. Súd v americkom Texase teraz nariadil spoločnosti Apple, že musí zaplatiť 532,9 milióna dolárov texaskej spoločnosti Smartflash za porušenie troch rôznych patentov týkajúcich sa práve obchodu iTunes.

Patenty týkajúce sa správy digitálnych práv, uloženia informácií a správy platobného systému mal Apple používať bez vedomia spoločnosti Smartflash. Pôvodný spor sa pritom na súd dostal už v máji v roku 2013, pričom predstavitelia spoločnosti Apple sa snažili obrániť sa tým, že sa spor týka príliš všeobecných a jednoduchých technológií na to, aby ich bolo možné patentovať. Sudca v danom spore bol však proti a tak sa zúčastnené strany museli na súd vrátiť. Výsledkom je spomínaná suma takmer 533 miliónov USD, ktorú musí Apple zaplatiť texaskej spoločnosti. Tá je určite s výsledkom sporu spokojná, aj keď pôvodne žiadané odškodné dosahovalo výšku 852 miliónov USD.

Apple-logo-ilustračné

Pre spoločnosť Apple však ani to nie je suma, ktorá by znamenala značné problémy. Napriek tomu sa predstavitelia spoločnosti ohradili a uviedli, že nechcú zaplatiť texaskej spoločnosti, pričom za dlhoročným vývojom obchodu iTunes stáli ľudia z Apple. Teraz je už ale jasné, že technologický gigant nemá žiadne iné východisko.

Zdroj: recode via gizmodo

25.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+