Apple vo svojom portfóliu zariadení stále ponúka smartfóny, tablety a multimediálne prehrávače so 16 GB vnútornou pamäťou. Dnes, keď sa už bežne predávajú pamäťové karty s kapacitou 128 a viac GB to však nie je práve najviac. Navyše, Apple ako aj iní výrobcovia Android zariadení, časť deklarovanej pamäte používajú pre potreby samotného operačného systému. Ak si teda kúpite iPhone 6, či Samsung Galaxy S5 v 16 GB verzii, veľmi rýchlo zistíte, že dostupných je len niečo cez 12 GB. Tento už dobre známy fakt sa stal aj predmetom najnovšej žaloby dvoch Američanov, Paula Orshana a Christophera Endara zo štátu California. Tí sa sťažujú na to, že ich 16 GB iPhony a iPady majú menej, ako v papieroch a reklamách avízovanej pamäte, ktorá sa po aktualizovaní na iOS 8 ešte viac zmenšila. Či na súde uspejú je otázne.
Menej skúsení majitelia zariadení pred kúpou nemajú šancu zistiť, že množstvo na obale uvedenej pamäte bude v skutočnosti úplne iné. V závislosti od zariadenia sú ukrátení o 18,1 až 23,1% vnútornej pamäte. “Každým gigabytom ukracuje Apple majiteľov o možnosť uložiť ďalších 400-500 fotografií vo vysokom rozlíšení. ” Nepravdivé vyhlásenia a opomenutia Applu sú klamlivé a zavádzajúce, pretože vynecháva podstatné informácie, ktoré by priemerný spotrebiteľ pri rozhodovaní o kúpe bral do úvahy,” píše sa v sťažnosti, ktorú dvaja Američania podali po tom, ako im veľká aktualizácia na iOS 8 zabrala viac miesta ako očakávali.
Samozrejme, takéto praktiky sú bežné u väčšiny výrobcov, ktorí častokrát uvádzajú iba celkovú pamäť. Viacerí však v technických špecifikáciach pre upresnenie začínajú uvádzať aj veľkosť interného úložiska, ktoré je dostupné už pre samotného používateľa a majiteľa zariadenia. Apple bol za zavádzajúce informácie o dostupnej pamäti už raz obvinený, a to ešte v roku 2007. Vtedy sa prípad týkal 8 GB iPodu nano, ktorý ponúkal len 7,45 GB pamäte. Súd však rozhodol v prospech Applu. Podobnému prípadu čelil aj Microsoft s tabletom Surface. Tu bola však situácia úplne iná, keď tablet ponúkal len polovicu avízovanej pamäte.
Zdroj: verge