Qualcomm aj Samsung už predstavili svoje najnovšie procesory, ktoré budú tvoriť základ budúcich smartfónov a pravdepodobne aj niektorých tabletov. Hoci každý z nich ponúka výrobcom deklarované zvýšenie výkonu o desiatky percent a dokonca aj zníženie spotreby, stále nevieme ako obstoja v priamom porovnaní v reálnych zariadeniach. Kým sa však objavia prvé mobilné telefóny so Snapdragonom 820 alebo Exynosom 8 Octa, tak si môžete pozrieť porovnanie jednojadrového výkonu najnovších procesorov, vrátane Kirinu 950, Helia X20 a Apple A9. Porovnanie dokonca ukazuje výkon jadra TOP procesorov za posledných niekoľko rokov.
Zaujímavosťou je, že už od roku 2013 dominuje v testoch výkonu samostatného jadra spoločnosť Apple. Tá pri pohľade na výsledky v benchmarku Geekbench konkurenciu doslova drtí, a to najmä pri porovnaní s predchádzajúcimi generáciami čipov, ako sú Snapdragon 810, Exynos 7420 alebo Kirin 930. Samozrejme, najnovší čip Apple A9 sa hrubým výkonom nemôže porovnávať s viacjadrovými procesormi konkurencie. Tie v tomto prípade ťažia z väčšieho počtu jadier, ktorý sa v prípade Exynosu 8 Octa vyšplhal až na 8, pri Helio X20 dokonca až na 10 jadier. Nie všetko je však o kvantite a Apple už viackrát dokázal, že v benchmarkoch vie prekvapiť. Uvidíme, aké výsledky budú dosahovať vlajkové lode s najnovšími čipmi, a to aj pri priamom porovnaní s konkurenciou akou je Apple.
Zdroj: gforgames
dalsi test, na ktory boli zbytocne vyhodene peniaze asi :D cas a podobne, benchmark podobny benchmarku ludskeho mocu vs vykal , ospravedlnujem sa , ale az bude procesor apple pouzity v skladacke androidu, tak ptm nech mi take nieco ukazuju, alebo opacne, pouzit vsetky procesory konkurencie v apple fonoch s ich systemom a bude to uplne opacne :) achylova pata androidu je a vzdy budu v prvom rade uzivatelia a v tom druhom hned tesne vyrobcovia :) amen :)
Pre Teba možno zaujímavá myšlienka ale pre väčšinu užívateľov zbytočná filozofická otázka v rovine “keby”. Uvedom si, že telefón si kúpiš len taký, aký je na trhu, Kebyfón (WhatIfPhone) s procesorom A9 a androidom na trhu nie je a nebude. Takže buď si výrobcovia poradia v android mobiloch s dostupným hw, alebo bude android treba vyladiť aby tá kombinácia začala fungovať tak dobre ako A9 a ios, alebo sa zmieriť s tým čo vidíš v grafoch.
Uver že výkon android mobilov je aj otázkou odladenia OS pre daný procesor, keby to tak nebolo, neuvažoval by Google nad výrobou “svojho vlastného” chipu: http://www.theverge.com/2015/11/5/9678040/google-android-chip-design-smartphones
Konečne to niekto pochopil ze prečo nie android. Perfektne si to napísal.
presne tak. ta myslienka od rolika ide uplne mimo.
Každý si vyberie, čo mu viac sedí. Ja vždy uprednostním Android pred iOS minimálne z troch dôvodov:
1.) Mám zakúpené množstvo aplikácií v Play Store.
2.) iOS neponúka nič navyše.
3.) Premrštená cena iPhonov.
O tom, že Apple má výkonnejšie jadrá viem už dávno, ale nijak ma to nedvíha zo stoličky keďže všetky dnešné hi-end SoC majú ako celok výkonu na rozdávanie.
Zaujímavejšie by bolo porovnanie A9 a ostatné CPU ako celok.. Keby tie 4-8 neviem koľko jadrové procesory mali rovnaký singlecore výkon ako A9, tak battery life by bol trošku inde. :D
Ale iovce to nepochopia, stači keď vidia že jéééj väčšie čísla, tak potom iphone must be better. :D
Už je to tu :) jednoducho iovce musia byť všade :)
Plus sa mi páčia slová typu KEBY bolo KEBY
Tak vidno že si zachytil podstatu. :D ALE GO APPLE (please don´t shoot)
Mne je jedno tvoja podstata :) buď rád dobre sa vyspi a ideme ďalej.
Tak ti napíšem jednoduchšie, aby si to pochopil. Keď porovnáš A9 s napríklad SD820 ako celok tak A9 z ďaleka nemá taký výkon. bodka.
SD 820 ani nevyšiel tak netrep hlúposti. V Súčasnosti je A9 druhý najvykonnejší procesor na trhu , pričom je graficky 2x lepší ako konkurencia , resp o 30% vykonnejši ako exynos v grafike. ( aj ked mal exynos 1080p v benchmarku nastavené)
Tu máš jedno co napíšeš budeš iovca :) ako ja
Bohužiaľ , niektorí android fans sú strašní fanatici.
1 – ak by si začal skôr na iOS mal by si tie aplikácie kúpené tam
2 – Android tiež nič neponúka navyše – resp. staré verzie androidu chýbajú dôležité veci ktoré nový android obsahuje k tomu nadväzuje aj bod 3
3 – premrštené cena android mobilov ktoré ponúkajú rovnaký výkon porovnateľný s iPhonom takže cenovo sú na rovnakej úrovni – a často sa stáva že len high end modely dostávajú novú verziu andoridu
1.) Mal som aj iOS, cca pol roka iPhone 4, ale ten systém ma proste nezaujal. A našťastie som nekúpil veľa aplikácií.
2.) Tu s tebou nesúhlasím, iOS je uzavretý OS a napríklad možnosti personalizácie nie sú ani zďaleka na takej vysokej úrovni ako na Androide. Taktiež existuje množstvo alternatívnych ROM a tie ponúkajú funkcie, ktoré ešte roky v Nexusoch nebudú. Každopádne, pre BFU sú obidva systémy viac než dostatočné.
3.) Áno, aj niektoré Androidy sú predražené, ale máme aspoň možnosť výberu a preto mám LG G3 za 300€. Takému pomeru cena/výkon nedokáže konkurovať žiadny iPhone, ani bazárový :)
Čo sa podpory týka, tak na Androide je to jedna veľká bieda, tu nie je o čom diskutovať. Ale je tu napríklad Xiaomi a ich MIUI, ktoré je aktualizované každú chvíľu. A práve MIUI je momentálne najpokročilejšia nadstavba Androida.
Veď to že 99 per. je bežný užívateľ. A tak strašne tu vedú vojnu že čo je lepšie. Ono je to identické jedno ma + jedno – na čo to potrebuješ na to si to kúpiš. A zatracovať tu ako niektoré individuá Apple. Všetko sú to len drahé hračky no skvelé drahé hračky.
Nech.
A teraz budeme iovce všetci co mame iPhone
Co tu vsetci tlachate nezmysli. Nechapem odkial sa berie myslienka ze system tych viac jadier nevie vyuzit. Dookola to tu citam a je to totalny nezmysel. Nemozete porovnavat vykon jedneho jadra A9 s jednym jadrom napr. Exynos. procesor sa berie ako celok. Cely system v androide funguje uplne inak. Kazdy proces-aplikacia dostane od systemu jedno jadro ktore vyuziva bud sama alebo ho zdiela s dalsou. System takto postupne prerozdeli jednotlive jadra pre rozne procesy. Aj ked jedna aplikacia operuje len s jednym jadrom cely telefon ich vyuziva vsetky a kedze v telefone nebezi len jedna vec je to velmi efektivne. V androide bezi vela procesov v pozadi kde prave system s viac jadrami je efektivnejsi. V pripade ze aplikacia potrebuje viac vykonu ako mu vie dodat jedno jadro vie spustit dalsi proces pre dalsie jadro. Je to len otazka na programatora ci je lenivy to spravit alebo nie. Reci typu viac pasikov viac adidas je trapne pre ludi co netusia ako to funguje. V konecnom dosledku ja taky procesor efektivnejsi a teda vykonejsi. V utcitych pripadoch sa moze zdat ze je pomalsi ale to uz je chyba programatora preto benchmarky ukazuju vysoke skore a ine aplikacie su napriklad pomale. Rozdiel je len v tom ze ten benchmark tie jadra efektivne vyuziva.
“Nemozete porovnavat vykon jedneho jadra A9 s jednym jadrom napr. Exynos. procesor sa berie ako celok.”
Presne toto som chcel napísať. Keď je celý systém založený na multicore, nechápem ako môžu porovnať single core z iphone s viac jadr. cpu. :D Totálny nezmysel.
Mam taku otazku, vazne si myslis ze uspane procesy na pozadi potrebuju tolko vykonu aby mal Android scheduler potrebu priradzovat paralelne az niekolko jadier ARM procesora? :D Realne by si potreboval mat na Androide plnohodnotny multitasking ako mas napriklad na desktopovych OS ala Windows alebo Mac OS kde si pospustas naraz viac veci (okien) teda ulohy bezia paralelne v realnom case a niesu uspane na pozadi cakajuc na vyvolanie uzivatelom. V praxi dostavaju jadra procesorom pod Androidom zabrat hlavne ked tam spustis nejaku narocnu ulohu ako benchmark, narocnejsiu hru a tam uz zalezi ako skaluje s procesorovimy jadrami.
Nie kazda aplikacia v pozadi musi byt automaticky spiaca. Je vela aplikacii ktore bezia aktivne v pozadi ako napriklad aplikacie na sledovanie tvare ktore pouziva samsung na udrzanie displaya v aktivnom rezime.Prehravace hudby popripade synchronizacia e-mailov. Ak si napriklad zoberes pokrokovy multitasking samsungu kde vo viacerych oknach spustis aktivne viac aplikacii. Ja osobnne bezne pouzivam youtube v jednom okne a v druhom browser. Pocuvam hudbu z youtubu a pritom si browsujem popripade mi bezi v pozadi utorrent a ja si kludne pocuvam hudbu z youtube a zaroven si pozeram facebook kde si pozeram dalsie videa a vsetko krasne bez zavahania funguje. Toto na Iphone nevidis a ked tak maju to dost obmedzene asi vieme preco :) To ze takuto funkciu vyuziva malo uzivatelov je uz ich problem.
Urctite sa daju SoC čipy v mobilnych zariadeniach aj pekne vyloadovat ale videa sa prehravaju cez HW akceleraciu a to iste hudba teda nie SW vez jadra CPU. Samozrejme ze pokial sa nejaky neaktivny proces na pozadi zacne synchronizovat tak to nejaky výkon spapa. Ale stale si nemyslim ze by bol potrebny na tieto cinnosti paralelny výkon nad 4 procesorove jadra. 4 Procesorove jadra zvladnu tieto bezne cinnosti lavou zadnou. Takze vsetke tie 8 jadra a podobne nezmysli su vecsinou len marketing, napriklad HiSilicon Kirin 620 ktory ma 8 jadier o efektivnom vyuziti vsetkych jadier naraz okrem benchmarkov a mozno niektorych narocnych hier silno pochybujem.
Odborna verejnost vie ze kvalitnejsi navrh procesora je ten ktory ma vyssi IPC vykon na jadro. Momentalne su ARM procesory od Apple najpokrocilejsie na trhu. Co nemusi samozrejme nutne znamenat ze su aj najvykonnejsie lebo v celkovom vykone ich moze prekonat kdejaky Cortex ARM zlepenec od cinanov. Preto sa vlemi tesim na Snapdragon 820 ktory ma mat tiez vlastny navrh ARM jadier a nebude sa jednat o ziadnen nezmyselny a nechutný big.LITTLE zlepenec. Nikdy som tento koncept nemal rad a ani neuznaval lebo sa vyuziva len na jednu vec a to marketing ktory vravi ze cim viac jadier tym viac adiddas. najlepsi koncept snad ukaze Snapdragon 820 ktory ma mat 4 jadra a pokrocilu spravu napajania.