MojAndroid

Produkty spoločnosti Apple sú známe svojim dizajnom a kvalitou, sú prezentované významnými osobnosťami a celebritami a kamenné predajne, kde si ich ľudia môžu zakúpiť majú svoje čaro. Najnovšie modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus sa predávajú v miliónoch a zdá sa, že Apple dokáže výrobne pokrývať aj nadmerný dopyt. Avšak za akú cenu? Bohužiaľ, pracovníci dodávateľov pracujú nezaplatené nadčasy, zaspávajú za linkami a pracujú v zlých podmienkach. Novinárom z britskej BBC sa podarilo vniknúť do fabriky taiwanskej spoločnosti Pegatron, jedného z hlavných dodávateľov smartfónov iPhone 6 a iPhone 6 Plus, kde ich čakalo nemilé prekvapenie.

Nebolo tomu tak dávno, kedy Apple prisľúbil prísny dohľad nad tým, ako dodávatelia zaobchádzajú so svojimi zamestnancami. Vyšetrovateľ z BBC, ktorému sa podarilo dostať do fabriky zistil nielen porušenie tohto sľubu, ale aj čínskeho pracovného práva. Vďaka skrytej kamere sa mu podarilo zaznamenať unavených pracovníkov, ako zaspávajú na svojich pracoviskách. Podľa zistení to bolo spôsobené pracovnými smenami, ktoré ďaleko presahovali 12 hodín. Jeden z utajených reportérov dokonca uviedol, že pracoval až 18 dní bez nároku na voľno, o ktoré žiadal. Tieto nadčasy neboli podľa informácií zamestnávateľom vôbec preplácané.

Novinárovi údajne pri vchode zobrali doklady totožnosti bez toho, aby mu zamestnávatelia povedali, kedy ich dostane späť. Bezpečnostná a zdravotná skúška, ktorú každý zamestnanec musí absolvovať, aby bol schopný pracovať, bola absolvovaná v rýchlosti a slovne. V ďalšom kole boli noví zamestnanci nútení, aby vo formulári, kde potvrdzujú účasť na nočných smenách zaškrtli pole "Áno". Ak by tak neurobili, mohli sa rovno otočiť a vrátiť sa späť do svojho domova.

Jeffrey Williams, výkonný zamestnanec Applu na margo uvedeného problému uvádza, že spoločnosť monitorovala počet odpracovaných hodín v Pegatrone a že ich zamestnanci vykazujú týždennú pracovnú dobu v priemere 55 hodín (stanovený limit Applom je 60 hodín). Spoločnosť Apple údajne prešetruje správu od BBC a cíti sa "hlboko urazená" jej obsahom. "Nepoznáme žiadnu inú firmu, ktorá sa do takej miery ako Apple snaží zabezpečiť slušné a bezpečné pracovné podmienky," uvádza Apple v reakcii na reportáž BBC.

Pegatron na svoju obhajobu spomenul prísne odborné tréningy, ktoré sú nevyhnutné pre všetkých zamestnancov a manažment. Údajne tiež využíva externých auditorov pre monitorovanie svojich fabrík. Čo je však na tom pravda je veľmi tažké posúdiť.

Zdroj: phonearena, appleinsider, apple

23.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

26 odpovedí na “Skrytá kamera BBC odhalila neľudské pracovné podmienky vo fabrikách Applu”

  1. Zase posrany utok na Apple. Ako vase recenzie a prispevky sa mi pacia, ale prislevky o appli je samy utok a ukazovanie len toho zleho mena z
    spolocnosti. A keby ste si aspon zistili ze apple nema dosah na pracovne podmienky vp fabrikach foxconnu.

    • no prepac, ale hadam necakas, ze tu budu apple, na ktoreho sa poslednou dobou vali toho coraz viac a viac a opravnene – pre vyslovene nekale praktiky v kazdej sfere a kazdom smere, chvalit. je na case, aby mu niekto pripomenul, ze oni nie su ziadna vynimka a zakony platia aj pre nich.

      • Trosku dristas, ci si myslis, ze tenisky, co mas na nohach, ci tricko, co si obliekas, alebo hocico, co mas z azie, bolo vyprodukovane za lepsich podmienok? Tomu neverim, ale koho by dnes zaujimala reportaz o tom, ze tvoje slipy vyrabali ludia a nemaju zaplatene ani za tu robotu…

    • Netuším či áno, alebo nie, ale viem ti povedať, že majú ľahší servis a jednoduchšie spracovanie ako iphone, pretože na iphone sa niečo pokazí a môžeš zisťovať a bádať, ale samsung ti príde a má najčastejšie rozbitý display a nič viac. Zriedkavo je v nich iný problém. U iphonu môže byť nefunkčná wifi, nedá sa zapnúť, odbery, on/off flex, audio flex, mikrofóny atď atď…toto sa u samsungu naozaj tak často nestáva. A z toho mi vyplýva, že to majú aj lepšie v továrňach, resp si už niekedy počul o takýchto spravách o samsungu? Ja nie. Foxconn mal ten istý problém + tam zamestnával deti a mali už aj štrajky (pôvodne najväčší výrobca pre Apple).

      • Pracoval som v Samsungu, síce TV, ale Samsung ako Samsung.
        A je to celkom podobné, Nepýtajú sa či môžeš, alebo chceš v sobotu/nedeľu do práce. Či miesto 8h chceš ťahať 12-16h pretože potrebujú viac kusov ako naplánovali. Meškáš na pracovisko či už si zaspal alebo musíš na WCko, tak prídeš o minútu neskôr k pásu, máš to brané ako hodinu a ak vynecháš čo i len hodinu z mesiaca, prídeš o 150€ bonusy a pod. Zhruba 30sec som mal na zmontovanie jedného 80cm TV. Po mesiaci som musel preč zo zdravotných dôvodov. Odchádzalo mi zápästie… Lekárske prehliadky? Slovne a masovo. Niečo sa ti nepáči? Tak choď preč, príde niekto iný.

        • Dobré vedieť. Dík za info. Na margo toho zase poviem, že si nemyslím, že by ste mali tam potkany, šváby na ubytovni, alebo že by ste žili v takých podmienkach ako zamestnanci vo Foxconne. Ale určite by sa to dalo aj lepšie poriešiť a nie takto tlačiť na ľudí. Myslím, že nikoho taká práca baviť nemôže a preto by mali ľuďom dovoliť a poskytnúť “viac”.

          • Ale uvedom si, ze on hovori o Slovensku.. Sme v EU, musia sa tu chovat ako tak. Ale azia? Ludi je tam ako nasrate, seci sa biju o pracu kde zarobia 1euro za den, pre niekoho je to nesplnitelny sen.
            Kazda aj jedna fabrika funguje podobne ako tato. A to este apple tlaci na dodavatelov aby tam nepracovali deti atd, co sa o 75% znaciek neda povedat.
            Ale chapem, je to apple, tak je ten najhorsi xD

            Na margo hejterov, presiel som od androidu k ios a od ios k BlackBerry.

  2. Vsak tomu aj zodpoveda kvalita tych ich vyrobkova, kazdy 2. kus ma nejaku vadu pomaly. Radsej si kupim od ineho vyrobcu. A inac, mohli by si dovolit montovat iphony aj EU alebo USA, pretoze ta ich cenova politika je strasna. A ked tu niekto napise take nieco, ze apple za to nemoze, tak je asi velmi hlupy. Oni o tom dobre vedia a v dnesnom svete su dolezitejsie peniaze ako ludia. Ved sami to mozete vidiet aj na slovensku :). A keby boli v jablcku seriozny tak by to nikdy nenechali montovat v takej spolocnosti ako je tato o ktorej sa pise v clanku.

Pridaj komentár

+