MojAndroid

Produkty spoločnosti Apple sú známe svojim dizajnom a kvalitou, sú prezentované významnými osobnosťami a celebritami a kamenné predajne, kde si ich ľudia môžu zakúpiť majú svoje čaro. Najnovšie modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus sa predávajú v miliónoch a zdá sa, že Apple dokáže výrobne pokrývať aj nadmerný dopyt. Avšak za akú cenu? Bohužiaľ, pracovníci dodávateľov pracujú nezaplatené nadčasy, zaspávajú za linkami a pracujú v zlých podmienkach. Novinárom z britskej BBC sa podarilo vniknúť do fabriky taiwanskej spoločnosti Pegatron, jedného z hlavných dodávateľov smartfónov iPhone 6 a iPhone 6 Plus, kde ich čakalo nemilé prekvapenie.

Nebolo tomu tak dávno, kedy Apple prisľúbil prísny dohľad nad tým, ako dodávatelia zaobchádzajú so svojimi zamestnancami. Vyšetrovateľ z BBC, ktorému sa podarilo dostať do fabriky zistil nielen porušenie tohto sľubu, ale aj čínskeho pracovného práva. Vďaka skrytej kamere sa mu podarilo zaznamenať unavených pracovníkov, ako zaspávajú na svojich pracoviskách. Podľa zistení to bolo spôsobené pracovnými smenami, ktoré ďaleko presahovali 12 hodín. Jeden z utajených reportérov dokonca uviedol, že pracoval až 18 dní bez nároku na voľno, o ktoré žiadal. Tieto nadčasy neboli podľa informácií zamestnávateľom vôbec preplácané.

Novinárovi údajne pri vchode zobrali doklady totožnosti bez toho, aby mu zamestnávatelia povedali, kedy ich dostane späť. Bezpečnostná a zdravotná skúška, ktorú každý zamestnanec musí absolvovať, aby bol schopný pracovať, bola absolvovaná v rýchlosti a slovne. V ďalšom kole boli noví zamestnanci nútení, aby vo formulári, kde potvrdzujú účasť na nočných smenách zaškrtli pole “Áno”. Ak by tak neurobili, mohli sa rovno otočiť a vrátiť sa späť do svojho domova.

Jeffrey Williams, výkonný zamestnanec Applu na margo uvedeného problému uvádza, že spoločnosť monitorovala počet odpracovaných hodín v Pegatrone a že ich zamestnanci vykazujú týždennú pracovnú dobu v priemere 55 hodín (stanovený limit Applom je 60 hodín). Spoločnosť Apple údajne prešetruje správu od BBC a cíti sa “hlboko urazená” jej obsahom. “Nepoznáme žiadnu inú firmu, ktorá sa do takej miery ako Apple snaží zabezpečiť slušné a bezpečné pracovné podmienky,” uvádza Apple v reakcii na reportáž BBC.

Pegatron na svoju obhajobu spomenul prísne odborné tréningy, ktoré sú nevyhnutné pre všetkých zamestnancov a manažment. Údajne tiež využíva externých auditorov pre monitorovanie svojich fabrík. Čo je však na tom pravda je veľmi tažké posúdiť.

Zdroj: phonearena, appleinsider, apple

23.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+