MojAndroid

Je všeobecne známe, že predstavenie prvého iPhone od spoločnosti Apple spôsobilo vo svete obrovskú revolúciu a naštartovalo masový trend produkcie smartfónov. Predstavitelia spoločnosti si vtedy uvedomovali, že majú v rukách niečo jedinečné a chceli sa poistiť pred tým, aby ich zvyšok sveta nekopíroval. Vybrali si preto právne riešenie a nechali si patentovať to, čo vytvorili. Žiaľ, zašli až príliš ďaleko a vďaka spomínanému patentu prakticky mohli žalovať každého výrobcu, ktorý vyrobil obdĺžnikový telefón s tlačidlom Domov na prednej strane.

iphone-design-patent

Samozrejme, niekde sa tu musela stať chyba, no po udelení patentu trvalo poriadne dlho, kým bola táto chyba odstránená. Problémom bolo, že už pred predstavením prvého iPhone bolo na trhu množstvo zariadení s týmito charakteristikami. To znamená, že Apple nemôže vlastniť taký všeobecný patent, ktorý zahŕňal množstvo zariadení existujúcich ešte pred predstavením prvého iPhone. Americký patentový úrad si túto chybu uvedomil a patent spoločnosti Apple už nepatrí. Tá tak nemôže žalovať iné spoločnosti iba preto, že používajú všeobecný dizajn smartfónu, do ktorého spadá aj vzhľad zariadení iPhone.

Samozrejme, patentových sporov medzi Apple a inými spoločnosťami je vo svete viac, než dosť. Napriek tomu je skvelé vidieť, že aj úrady si uvedomujú takéto nelogické konanie v minulosti a napravujú chyby, ktoré môžu spôsobiť obrovské spory so sankciami rádovo v stovkách miliónov dolárov.

Zdroj: FOSS Patents via pahndroid

19.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+