Európska komisia si posvietila na praktiky Applu a po dôkladnom prešetrení, ktoré odštartovala v roku 2020 prišla k záveru, že Apple porušoval zákony EÚ. Mohol tým poškodiť množstvo zákazníkov, ktorí si platili niektorú hudobnú službu cez App Store.
Prečítajte si.
Apple na streamovanie hudby propaguje najmä svoju vlastnú službu Apple Music, no ak vám nevyhovuje, máte možnosť používať aplikáciu iného vývojára. To Applu nevadí, no problém vzniká v prípade platenia mesačného poplatku za prémiové služby. Apple totiž vývojárom zakazoval upozorňovať zákazníkov na možnosť platiť nižšiu sumu cez alternatívne cesty, ako je napríklad web poskytovateľa hudobnej služby.
Dokonca im bránil aj v informovaní zákazníkov o možnom lacnejšom spôsobe odberu. Napríklad e-mailom alebo priamo v aplikácii s odkazom na web. To je podľa vyjadrení Európskej komisie nezákonné, Apple porušoval protimonopolné pravidlá.
Apple totiž berie od vývojárov za umiestnenie aplikácie a v App Store poplatky a berie si aj časť sumy z výberu predplatného. Ak zákazník na prihlásenie sa k odberu využije iný spôsob než App Store, Apple tým prichádza o časť zisku. Prísnymi podmienkami pre vývojárov tomu chcel zabrániť, no teraz tvrdo narazil.
Výška pokuty, ktorú EK kalifornskému výrobcovi za nespravodlivé obchodné podmienky vymerala, sa šplhá k sume takmer dve miliardy eur. Suma prevyšujúca 1,8 miliardy eur, ktorú má Apple zaplatiť, má byť dostatočne odstrašujúca nielen pre Apple, ale aj pre ďalšie spoločnosti.
Apple na rozhodnutie a pokutu reagoval tlačovou správou, v ktorej informoval o pláne odvolať sa a vyčítal komisii, že neuviedla žiadne vierohodné dôkazy o poškodení spotrebiteľa, a ignoruje realitu trhu. Zároveň v nej obvinil Spotify, že je hlavným zástancom rozhodnutia Európskej komisie napriek tomu, že za svoj úspech vďačí aj umiestneniu aplikácie v App Store, pričom Applu nič neplatí. Spotify totiž predplatné nerieši cez App Store, ale cez svoju apku a web.