MojAndroid

Posledné zimné noci síce jasnej nočnej oblohe neprajú, ale pre veľa ľudí je jej pozorovanie obľúbenou činnosťou. Oblohe nevenujú pozornosť len profesionáli, ale často ju pozorujú zamilované páry alebo ľudia, ktorí týmto spôsobom relaxujú. V tomto článku sa pozrieme na Android aplikácie, ktoré vám určia presnú polohu hviezd, súhvezdí, mesiaca, akejkoľvek planéty alebo vesmírnych družíc.

SkyMap

Asi najznámejšou a jednou z najstarších aplikácií na pozorovanie nočnej oblohy je SkyMap. Aplikácia je síce grafický jednoduchá, ale poskytne všetky potrebné základné informácie a zároveň je open-source. Po spustení si vypýta povolenie na určenie vašej polohy. Na základe nej, kompasu a gyroskopu môžete pri otáčaní smartfónu vidieť na displeji presné umiestnenie vybraných objektov na oblohe.

Jednotlivé zobrazené objekty ako hviezdy, mesiac, planéty alebo súhvezdia si môžete vypnúť a vidieť len to, čo potrebujete. Samozrejme tú nájdete aj textové vyhľadávanie objektov, malú galériu tých najznámejších a aj posun času. Vďaka nemu viete zistiť, ako bude vyzerať obloha o pár dní alebo ako vyzerala v minulých dňoch z miesta vašej polohy.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

SkySafari

SkySafari je už na prvý pohľad grafický príťažlivejší než SkyMap, ale za bonusové prvky ako 3D vizualizácia hviezdnych objektov je treba zaplatiť. Veľa ľudí si ale vystačí aj so základnými funkciami. Súhvezdia nie sú zobrazené obyčajným čiarovým prepojením, ale pekným mytologickým obrázkom. Výbornou vlastnosťou je, že aplikácia graficky oddelí horizont s kopcami od oblohy. Z vašej perspektívy vidíte, ktoré objekty sú na oblohe a ktorým k pozorovaniu prekáža zemský povrch. Grafickú stránku podčiarkuje príjemná ambient hudba.

Medzi ovládacími prvkami nechýba približovanie, výber objektu kliknutím s podrobnými informáciami alebo posun času. Dobrou vlastnosťou je aj položka Night, ktorá vypíše, kedy budú objekty našej slnečnej sústavy z vašej polohy viditeľné, vrátane vzdialenosti. Položka SkyWeek stiahne astronomické udalosti na najbližšie dni s podrobným popisom v angličtine.

Star Walk 2

Tretia aplikácia SkyWalk je najnáročnejšia na hardvér a zároveň graficky najkrajšia. Povrch Zeme z pohľadu vašej osoby je zobrazený ako vlniaca sa voda s pohorím na horizonte. Súhvezdia sú vyobrazené ako 3D mytologické bytosti a predmety. Samozrejmosťou je priblíženie alebo príjemná hudba na pozadí. Oproti predošlým aplikáciam je možné nastaviť vašu polohu aj manuálne.

Vyhľadávanie objektov je možné aj hlasom. Ak pomocou aplikácie nájdete na oblohe hľadaný objekt, tak si ho môžete okamžite pomocou aplikácie vyfotiť. Je možné si nastaviť notifikácie na rôzne astronomické udalosti alebo prelet vesmírnej stanice ISS nad vašou polohou. Bonusový obsah v aplikácii je ale nutné zaplatiť. Spolu s ním sa zbavíte aj občasných reklám zobrazujúcich sa cez celú obrazovku.

My Moon Phase

Veľa ľudom stačí pri pozorovaní nočnej oblohy len jeden objekt – Mesiac. Práve pre nich je určená táto mobilná aplikácia. Tá vám zobrazí východ a západ mesiaca z vašej polohy a jeho fázy v jednotlivých dňoch v jednoduchom a prehľadnom rozhraní. Lunárny kalendár a výber konkrétneho dňa nájdete pod ikonkou kalendára v pravom hornom rohu aplikácie.

V spodnej časti sú informácie ako vzdialenosť mesiaca alebo čas Zlatých a Modrých hodín. Zlaté hodiny sú časť dňa, kedy farba oblohy prechádza z červenej do žltej farby, čo je ideálne pre fotografovanie krajinky. V prípade Modrých hodín a jasnej modrej oblohy je ideálny čas pre fotografovanie miest.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Dark Sky Map

Problémom pri nočnom pozorovaní oblohy je v dnešnej doby značný svetelný smog. To znamená, že osvetlenie väčších mestských aglomerácií prekáža viditeľnosti hviezdnych objektov. Aby ste si vychutnali čistú nočnú oblohu, musíte vyraziť do odľahlejších oblastí s menšou zástavbou. S tým vám pomôže aplikácia Dark Sky Map.

V aplikácii vidíte mapu celej našej planéty s mierou osvetlenia na každom kontinente. Čím svetlejšia farba je nad územím zobrazená, tým väčší svetelný smog sa tam nachádza. Pre najlepšiu viditeľnosť nočnej oblohy si v blízkosti vašej polohy nájdite najtmavšie miesto. Aplikácia je graficky jednoduchá, ale svoj účel plní stopercentne.

Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

ISS Detector

Posledná nami vybraná aplikácia slúži na určenie času a smeru preletu vesmírnej stanice ISS nad vašou alebo inou vybranou polohou v jednotlivých dňoch. Pri každom dni je vidieť aj východ a západ slnka alebo aké bude počasie. Môžete si nastaviť notifikácie, ktoré vás na prelet ISS upozornia. Po dokúpení bonusových balíkov môžete vidieť aj slnko a planéty našej sústavy alebo rôzne typy družíc. Zároveň sa tým zbavíte reklamy v aplikácii.

Verzia: 2.03.79
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.03.79
Aktuálna cena: Zdarma

A aké aplikácie používate vy?

Dúfame, že vám z nášho výberu Android aplikácií pre pozorovanie nočnej oblohy aspoň jedná padla do oka. Pokiaľ podobné aplikácie používate a nenachádzajú sa v našom výbere, môžete sa o ne podeliť v diskusii pod článkom.

Ďalšie články zo seriálu:

28.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+