Marec je mesiac kníh a preto sa v ďalšej časti nášho seriálu Aplikácie pre môj Android budeme venovať práve knihám. Žijeme v dobe, ktorá je typická digitalizáciou všetkého okolo nás. Knihy nie sú výnimkou. Vývojári Android aplikácií sa preto sústredili aj týmto smerom a vzniklo niekoľko aplikácií, ktoré sa prezentujú ako čítačky elektronických kníh, tzv. e-bookov. V ďalšej časti nášho seriálu sa preto dozviete, ktoré čítačky e-bookov sú pre váš Android najvhodnejšie a ktoré prešli našimi kritériami pri výbere tých najlepších čítačiek. Tu je náš výber, dúfame, že si každý príde na svoje!
Amazon Kindle
Amazon sa v poslednej dobe stal nielen celosvetovo známym internetovým obchodom, ale aj popredným výrobcom elektronických čítačiek kníh, ktoré si svoju obľubu začínajú získavať už aj u nás. Je teda viac než pochopiteľné, že sa Amazon zameral aj na svoju Android klientelu a prišiel s vlastnou aplikáciu na čítanie elektronických kníh, ktoré mimochodom Amazon takisto predáva. Aplikácia nesie rovnaký názov ako rada čítačiek e-bookov od Amazonu – Kindle. Táto čítačka e-bookov je schopná prečítať len formáty kníh s príponou .azw, ktoré si zakúpite priamo v Amazon obchode, čo je miernym sklamaním. Určite by sme privítali aspoň podporu .pdf súborov, ktoré sú medzi čitateľmi dosť obľúbené. Čo však určite poteší, sú funkcie tejto čítačky, ktoré si môžeme zhrnúť v niekoľkých bodoch:
- Whispersync technológia – pomocou tejto technológie máte k dispozícii knihu, ktorú si na Amazone zakúpite vo všetkých vašich zariadeniach s Amazon účtom – Android, PC, Mac, iPad, iPhone, iPod Touch, BlackBerry, Windows Phone 7 či v akejkoľvek Kindle čítačke,
- Knihy a 1. kapitola zadarmo – aplikácia Kindle ponúka niekoľko tisícok bezplatných kníh, hlavne v anglickom jazyku, no natrafíte aj na niekoľko kúskov v slovenčine či češtine. Okrem bezplatných kníh ponúka Amazon aj možnosť prečítania si prvej kapitoly platenej knihy, aby ste si boli istí, že viete, čo kupujete. Po prečítaní prvej kapitoly sa môžete rozhodnúť, či si knihu zakúpite alebo nie,
- Zabudovaná podpora Google, Wiki a slovníkov – tak, ako ste zvyknutí z Kindle čítačiek, aj táto aplikácia má v sebe zabudovaný slovník, ktorý môžete používať priamo počas čítania vašej elektronickej knihy. Jediné, čo musíte urobiť je dlhšie podržať prst na slove, ktoré chcete preložiť a Kindle vám ponúkne možnosť prekladu alebo vyhľadania informácii na vzdialených serveroch Googlu či Wikipedie. Túto funkciu ocenia hlavne čitatelia cudzojazyčnej literatúry, ktorý si nevedia dať rady s neznámymi slovami,
- Bohaté nastavenia čítania – Kindle ponúka možnosť nastavení čítaného textu. Priamo v aplikácií si môžete nastaviť font písma, jas displeja, farbu pozadia či polohu displeja, aby ste mohli pohodlne čítať na výšku aj na ležato,
- Požičanie knihy – funkcia, ktorá umožňuje požičanie digitálnej kópie knihy z miestnej knižnice je u nás zatiaľ nedostupná, no v budúcnosti si ju budeme môcť užiť určite aj my, a to priamo v tejto aplikácii. Pokiaľ však bývate v U.S.A. alebo v inej zahraničnej krajine, ktorá túto nadštandardnú funkciu už poskytuje, napíšte nám do komentárov, ako to funguje, potešíme sa každému príspevku!
Tu stiahneš bezplatne Kindle by AMZN Mobile LCC
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:
- časť: Amazon Kindle
- časť: Aldiko Book Reader
- časť: Tip redakcie: Moon+ Reader
- časť: FBReader
- časť: Cool Reader
- časť: ďalšie čítačky e-bookov
vyzkoušel jsem snad všechny a č.1 je iReader (full version) a č.2 je Cool Reader
pouzival som dlhodobo iReader a uplna spokojnost. malicka chybicka, neviem nastavit default encoding, takze novej knihe ho musim zmenit rucne.
ale inak odporucam.
kazdopadne odkedy mam kindla, citam na kindli :)
ja pouzivam Cool reader ten nema konkurenciu na citanie knih z txt a podobnych typoch a pameta si stranu knihy a este pise progress v % ako ste daleko ale rad by som nasiel store kde najdem knihy co hladam v jazyku mne materinskom :-D ale chcem asi vela este v dnesnej dobe ci niekto nieco pozna? :-)
Doplnenie informácii k aplikácii Kindle. Samozrejme ešte umožňuje vytváranie vytváranie záložiek a poznámok a synchonizovať progress v čítaní (pozíciu) medzi zariadeniami a aplikáciami Kindle.
pouzivam cool reader,je gratis a zobrazil mi zatial vsetky formaty knih
dlho predlho so pouzival ireader, pred asi mesiacom som niekde cital o cool readeri a mozem povedat ze sa da ohnut skoro do toho isteho vzhladu ako ireader a ma viacej vtupnych suborov…