MojAndroid

V súčasnej dobe existuje množstvo podvodníkov, ktorí sa chcú priživiť na úkor vašej peňaženky. Pozor si musíte dávať nielen na zradné audiotexové čísla, ale aj na špekulantov, ktorí vám prezvonia z neznámeho čísla dúfajúc v to, že im zavoláte späť. Ak tak ale urobíte, môže sa stať, že na konci mesiaca budete z účtu za telefónne hovory nemilo prekvapení. Nepríjemnými sú aj hovory, ktoré sa snažia zisťovať záujem o rôzne slúžby, prípadne vám ponúkajú “lákavé” akciové ponuky na rôzne produkty. Ak sa im chcete vyhnúť určite porozmýšľajte nad nainštalovaním aplikácie Call Blacklist.

Call Blacklist je aplikácia od slovenského vývojára Indeed a je v podstate verejne zdieľanou čiernou listinou telefónnych čísel. Databázu vytvárajú samotní používatelia, ktorí môžu telefónne čísla pridávať pomocou aplikácie na Androide alebo webového rozhrania na adrese callblacklist.com. Aplikácia je funkčne veľmi jednoduchá a pozostáva z obrazovky posledných volaní, z ktorej je možné rýchlo zistiť, či sú prijaté, volané alebo zmeškané hovory neznámych kontaktov na čiernej listine. Priamo z aplikácie ich je samozrejme možné aj pridať.

Screenshot_2014-09-02-09-00-49 Screenshot_2014-09-02-09-00-56 Screenshot_2014-09-02-09-01-08

Pri pridávaní čísel do databázy je vhodné okrem samotného kontaktu zadať aj dôvod prečo ho do listine pridávate. Neskôr môžu samotní používatelia za čísla hlasovať, čím získajú viac na dôveryhodnosti. Tel. čísla je totižto možné pridávať bez akýchkoľvek obmedzení a tak nie je problém pridať napríklad aj úplne neznáme číslo, čo by mohlo niekoho nabádať k vloženiu kontaktu napríklad svojej konkurencie.

Aplikácia Call Blacklist vás na základe databázy ochráni pred nežiadúcimi volaniami z neznámych telefónnych čísiel. Pri prichádzajúcom alebo odchádzajúcom volaní vás upozorní na to, že kontakt má v čiernej listine záznam, a že tu existuje potenciálne riziko zaúčtovania nežiadúcich poplatkov alebo zbytočne stráveného času pri počúvaní výhodných ponúk. Bude už len na vás, či sa rozhodnete hovor zodvihnúť alebo nie. Aplikáciu si môžete nainštalovať zadarmo z obchodu Play.

2.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+