MojAndroid

Ministerstvo životného prostredia spolu s Ministerstvom obrany plánuje pre verejnosť sprístupniť aplikáciu, ktorá pomôže odhaliť nelegálne ťažby a prepravy dreva. O novinke informoval Inštitút environmentálnej politiky⁣⁣.

Ak v lese narazíte na ťažbu dreva, stačí otvoriť novú aplikáciu a tá pomocou technológie GPS overí, či ťažba vo vašej blízkosti je legálna. Skontrolovať môžete aj evidenčné čísla áut, ktoré drevo prenášajú alebo produkty vyrobené z dreva. V prípade, že aplikácia zistí akékoľvek nezrovnalosti, odošle ich príslušným orgánom na kontrolu.

IEP aplikácia na kontrolu ťažby a prepravy dreva
Foto: IEP / Instagram.com

Funkcia bude pridaná do existujúcej aplikácie, ktorú Ministerstvo obrany využíva na kontrolu ťažby a prepravy dreva vo vojenských lesoch. Keď bude sprístupnená pre verejnosť, pridajú sa do nej aj údaje o ostatných lesoch.

Nelegálne ťažby dreva sú na Slovensku veľký problém

Aplikácia pomôže ministerstvu nie len odhaliť nelegálne ťažby, ale aj znížiť záťaž spojenú s nahlasovaním podnetov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktoré je následne nutné preveriť. Podľa príspevku Inštitútu environmentálnej politiky⁣⁣ sa na Slovensku až polovica envirokriminality týka nelegálnej ťažby alebo prevozu dreva a polícia denne zachytí 2 až 3 krádeže dreva.

Podobný systém sa osvedčil aj v Bulharsku a Rumunsku

Podobná aplikácia už existuje v Bulharsku a Rumunsku, pričom v Rumunsku vďaka nej v priebehu prvých troch mesiacov zaznamenali 30 % nárast počtu zaregistrovaných oficiálnych prepravných dokladov.

Náš tip
Google zužuje listinu podporovaných verzií Androidu. Zbohom, Jelly Bean!

12.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+