MojAndroid

Google Play Services sú knižnicou, ktoré sa nachádzajú na všetkých zariadeniach s operačným systémom Android, ktoré Google podporuje. Známou výnimkou je napríklad výrobca Huawei, ktorého zariadenia už nejakú tú dobu Služby Google Play nepodporujú. Ako samotný operačný systém Android, tak aj tieto služby sú pravidelné aktualizované. Ich podpora je však už u konca pre niektoré verzie Androidu. Reč je o Androide Jelly Bean. S informáciou prišiel technologický webový portál XDA-developers po tom, čo to Google ohlásil na svojom blogu.

Náš tip
Google čelí ďalšej žalobe kvôli obchodu Google Play

Android 4.1 – 4.3 Jelly Bean nás definitívne opustí! Bolo nám cťou

Google Play Services už naďalej nebudú podporované na zariadeniach, ktoré disponujú verziou Androidu Jelly Bean 4.1 – 4.3 (API úrovne 16, 17 a 18). Dôvod, prečo sa Google rozhodol s Androidom Jelly Bean skoncovať, je aktivita menej ako jedného percenta používateľov.

Posledné vydanie Google Služieb pre Android 4.1 – 4.3 bude nosiť označenie v21.30.99. Očakáva sa, že k finálnemu updatu dôjde koncom augusta. Aktuálna verzia je 21.24.18. SDK balíky budú však pre vývojárov fungovať aj naďalej. Odporúčaná úroveň API sa však zdvihne na minimum 19, čo je Android 4.4 KitKat.

android jelly bean

Keď si trochu nostalgicky zaspomíname, Android 4.1 Jelly Bean bol oficiálne predstavený v júli 2012. Priniesol nezameniteľné funkcie, ako rozšíriteľné notifikácie, USB audio a oveľa plynulejšie prostredie, v porovnaní s predchodcami.

Androidu 4.2 sme sa dočkali v novembri 2012 a ukázal nám vylepšenia na uzamknutej obrazovke a podporu viacerých používateľských účtov. Android 4.3 na záver prišiel s podporou technológie Bluetooth LE a prerobenou aplikáciou fotoaparátu.

Náš tip
Google Pixel 6 možno dostane až 5-ročnú podporu Android aktualizácií

9.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+