MojAndroid

Spoločnosť Google má už za sebou niekoľko žalôb kvôli jej monopolnému správaniu a niektoré z nich pre ňu skončili vysokou pokutou. Najnovšia žaloba sa podľa portálu AndroidCentral týka jej obchodu Google Play.

Žaloba bola podaná v USA koalíciou prokurátorov

Najnovšiu žalobu podala koalícia 37 generálnych prokurátorov, ktorých vedie newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová. Žaloby sú vedené v Utahu, Severnej Karolíne a Tennessee. Žalobu podľa portálu AndroidCentral podávajú pre monopolné a protisúťažné praktiky v obchode Google Play.

Žaloba tvrdí, že Google obmedzuje distribúciu aplikácií v systéme Android a používateľov odrádza od používania obchodov s aplikáciami tretích strán. Tvrdí tiež, že Google uprednostňuje svoje vlastné aplikácie pred konkurenciou tým, že sú predinštalované na najlepších smartfónoch so systémom Android.

Spoločnosť svojim nezákonným správaním dosiahla, že stovky miliónov používateľov Androidu sa obrátia na Google a iba na Google, pokiaľ ide o milióny aplikácií, ktoré si môžu stiahnuť do svojich smartfónov a tabletov.

Letitia Jamesová

Prokurátori napadli aj poplatky pre vývojárov

Žaloba sa týka aj poplatkov v obchode, ktoré Google účtuje vývojárom. Ide o nový povinný fakturačný systém Google Play ktorý si berie až 30% zo všetkých transakcií v aplikácii. Spoločnosť nedávno oznámila, že do prvého zarobeného milióna dolárov bude trvať iba na 15 % ročne, ale toto číslo sa potom zvýši na 30 %. Nová politika nadobudne účinnosť v septembri.

Sťažnosť smeruje k tomu, že Google využíva svoje monopolné postavenie a nezákonne zaväzuje platobný systém k svojmu obchodu aplikácií. To môže potenciálne ovplyvniť aplikácie ako Netflix, ktoré používajú vlastný systém mesačných poplatkov, a mohlo by to potenciálne viesť k zvýšeniu cien. Proti praktikám Google a Applu v ich obchodoch Google Play a App Store viedlo minulý rok boj aj herné štúdio Epic Games.

Google však tvrdí, že obchod Google Play je výhodný pre užívateľov a aj pre vývojárov. Väčšina vývojárov vraj neplatí žiadne poplatky. Platiacich vývojárov je údajne len 3 %. Zároveň upozorňuje, že žaloba zo strany štátov USA poškodí malých vývojárov a zákazníkov. Pripomína tiež, že narozdiel od iOS je Android otvorený systém, kde sa dajú aplikácie inštalovať aj z obchodov tretích strán alebo stiahnutých inštalačných balíkov.

Náš tip
OnePlus aplikáciám umelo obmedzuje prístup k plnému výkonu telefónu. Bol odstránený aj z databázy GeekBench
8.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+