MojAndroid

V tejto časti seriálu pre začiatočníkov sa budeme venovať stručnej charakteristike tých najobľúbenejších a zároveň najpoužívanejších aplikácií, ktoré by nemali chýbať vo vašom telefóne. Mnohé určite poznáte , dokonca aj používate, no našim cieľom je vám priblížiť aj tie menej známe, no veľmi užitočne a kvalitné kúsky.

Facebook for Android

 

Facebook pro Android
Facebook
Verzia Závisí od zariadenia (7. 6. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

Aplikácia, ktorá určte nechýba v žiadnom smartphone používateľa Facebooku, no je naozaj tak skvelá? Zo skúseností môžeme povedať, že nie. Bohužiaľ sa táto aplikácia veľmi často seká a to nie len na Androide, ale aj na konkurenčnom iOS. Je veľmi nestabilná a mnohokrát sa „zatne“ a jednoducho vám obsah nenačíta. Preto odporúčame radšej použiť mobilnú verziu Facebook webu, kptorá je dizajnovo zhodná s aplikáciou a čo je hlavné – nemrzne. Prípadne vyskúšajte alternatívu Friendcaster for Android alebo TweetDeck.

 

Friendcaster for Facebook
OneLouder Apps
Verzia 5.0.7 (6. 6. 2012)
Veľkosť 3,7 MB
1.6+

Zadarmo

 

TweetDeck (Twitter, Facebook)
Twitter, Inc.
Verzia 1.0.7.4 (15. 9. 2011)
Veľkosť 821 kB
1.6+

Zadarmo

Ak niekto používa iné sociálne siete, netreba zúfať. Aplikácie Twitter  a Google+  sú narozdiel od Facebooku spoľahlivé, stabilné a rýchle, takže váš sociálny život bude na mobile oveľa produktívnejší aj vďaka prepracovaným notifikáciám.  Samozrejme pri „plusku“ nechýba ani zaujímavý videochat Google Hangout.

 

Twitter
Twitter, Inc.
Verzia 3.2.2 (14. 5. 2012)
Veľkosť 2,5 MB
2.1+

Zadarmo

 

 

Google+
Google Inc.
Verzia Závisí od zariadenia (25. 5. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

Adobe Reader

 

Adobe Reader
Adobe Systems
Verzia 10.2.1 (17. 5. 2012)
Veľkosť 3,5 MB
2.2+

Zadarmo

Adobe Reader – najobľúbenejšia aplikácia na prácu s .PDF súbormi je dostupná aj pre systém Android. Túto aplikáciu vám môžeme len a len odporučiť. Vyznačuje sa rýchlosťou aj lokalizovaním do mnohých jazykov, medzi ktoré patrí aj čeština. Upozorňujeme ale, že nedokáže vytvárať nové .PDF súbory. Za túto vlastnosť si musíte priplatiť v aplikácii Adobe CreatePDF.

 

Adobe Flash Player 11 & Adobe Air

 

Adobe Flash Player 11
Adobe Systems
Verzia Závisí od zariadenia (8. 6. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

 

 

Adobe AIR
Adobe Systems
Verzia 3.3.0.365 (8. 6. 2012)
Veľkosť 8,6 MB
2.2+

Zadarmo

Android OS, ako jediný podporuje Flashové prvky na webe ako aj podporu technológie Adobe Air. Preto ak si chcete vychutnať úplný zážitok z prezerania stránok, pozerania Flash videí, odporúčame inštaláciu týchto dvoch aplikácií. Pri slabších telefónoch ale rátajte so znížením výkonu pri prezeraní Flashového obsahu.

 

Barcode Scanner a Google Goggles

Google Goggles
Google Inc.
Verzia 1.8.1 (17. 4. 2012)
Veľkosť 2,4 MB
2.2+

Zadarmo

 

 

 

Barcode Scanner
ZXing Team
Verzia Závisí od zariadenia (24. 4. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

Výborný pomocník, ktorého využijete na rôzne účely. Či už skenovanie QR kódov, EAN kódov, alebo zisťovanie ceny produktov. Barcode Scanner je rýchly, jednoduchý a pritom výkonný. Pre fanúšikov skenovania odporúčame tiež aplikáciu Google Goggles, ktorá umožňuje nielen klasický sken, ale aj snímanie textu, riešenie sudoku, alebo rozpoznávanie rôznych vecí. Potrebujete preložiť text? S Goggles je to jednoduché, rýchle a pohodlné – naskenujete požadovaný text a aplikácia ho rozpozná a následne preloží.

Dropbox

 

Dropbox
Dropbox, Inc.
Verzia Závisí od zariadenia (11. 6. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

 

Dropbox je najpopulárnejšia cloudová služba pre jednuduchú zálohu a zdieľanie dát medzi rôznymi zariadeniami s možnosťou ich stiahnutia pre offline použitie. V základe máte k dispozícii 2GB priestoru, ktorý si môžete rozšíriť buď zakúpením, alebo cez rôzne bonusy. Dropbox prináša klient aj pre váš desktopový systém,  takže vše dokumenty či fotky môžete mať k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek.

Pulse News

 

Pulse News
Alphonso Labs
Verzia 2.9.2 (1. 6. 2012)
Veľkosť 6,2 MB
2.1+

Zadarmo

 

Obľúbená aplikácia umožňujúca vytvoriť si vlastný stream, alebo prúd, informácií z rôznych webov. Články sa vám prehľadne usporiadajú a budú k dispozícií vo formáte pre pohodlné a rýchle čítanie. Samozrejme nechýba ani možnosť zdieľania článkov na sociálne siete.

Google Reader

 

Google Reader
Google Inc.
Verzia 1.1.1 (2. 11. 2011)
Veľkosť 1,6 MB
1.6+

Zadarmo

Tým, ktorí využívajú technológiu RSS, odporúčame vyskúšať aplikáciu od Googlu, ktorá ma za úlohu jediné – spravovať vaše RSS kanály. Aplikácie neprekvitá ohromujúcim dizajnom, no miesto toho ponúka rýchlosť a jednoduchosť.

SoundHound

 

SoundHound
SoundHound Inc.
Verzia Závisí od zariadenia (7. 6. 2012)
Veľkosť Závisí od zariadenia

Zadarmo

Sedíte v bare a počúvate pesničku, ktorá sa vám páči, no jej názov neviete? S aplikáciou SoundHound sa to nestane. Stačí nahrať jej krátku ukážku či dokonca ju prespievať a aplikácia ju rýchlo a pohodlne nájde za vás spolu s možnosťou prehrania skladby. Pre fanúšikov hudby povinná súčasť mobilu. SounHound má taktiež jeho platenú verziu.

Skype

 

Skype – free IM & video calls
Skype
Verzia 2.8.0.920 (26. 4. 2012)
Veľkosť 14 MB
2.1+

Zadarmo

Ak radi chatujete, alebo telefonujete cez Skype, táto aplikácia vám prinesie všetky vymoženosti z tej „veľkej“ pre váš počítač priamo do mobilu. Okrem klasického písania môžete využívať aj vdeokonferencie, no len na vybraných telefónoch, ktoré to podporujú. Môžete dokonca posielať priateľom súbory presne tak, ako na počítači. Ak využívate kredit a platené služby, o tie taktiež neprídete. Aplikácia ich samozrejme podporuje. Skype ma jednoduché ovládanie, pekne prepracované rozhranie a je stabilná, čo je plus.

Free Dict: Slovak English

 

Dictionary Slovak English Free
BitKnights Ltd
Verzia 2.3.3 (6. 6. 2012)
Veľkosť 1,0 MB
1.6+

Zadarmo

Aplikácia najmä pre Slovákov. FreeDict je veľmi kvalitný offline slovensko-anglický a anglicko-slovenský slovník. Jeho najväčšou výhodou je to, že nepotrebuje internet, takže ho poruke bez ohľadu na pokrytie.

Opera Mobile web browser

 

Opera Mobile – Webový prohlíže
Opera Software ASA
Verzia 12.0.3 (22. 5. 2012)
Veľkosť 14 MB
1.6+

Zadarmo

Ak vám nevyhovuje vstavaný Android prehliadač, skúste Operu Mobile, ktorá vám prinesie naozaj kvalitný zážitok z prehliadania webu. Záložky, karty, rýchly prístup a mnohé ďalšie vymoženosti v obľúbenom a rýchlom prehliadači s kvalitne spracovaným dizajnom.

Sky Map

 

Sky Map
Sky Map Devs
Verzia 1.6.4 (31. 8. 2011)
Veľkosť 2,2 MB
1.5+

Zadarmo

Sky Map je projekt Googlu, ktorý je jediný svojho druhu. Aplikácia vám umožní sledovať nočnú oblohu a objekty na nej presne tak, ako sú rozmiestnené nad vami. Využíva totiž pozičné systémy či už A-GPS, alebo presnejšie zameriavanie polohy pomocou GPS. Zobrazene súhvezdí, planét a iných objektov sa dá regulovať a tak si môžete zobraziť len to, čo potrebujete. Aplikácia je mimoriadne presná a rýchla, takže vaše večerné prechádzky sa môžu stať krajšími a možno aj romantickejšími :)

SME.sk

 

SME.sk
Petit Press
Verzia 1.1.15 (18. 11. 2011)
Veľkosť 384 kB
1.6+

Zadarmo

Jednoduchá slovenská aplikácia najobľúbenejšieho spravodajstva, ktorá ale obsahuje všetko to, čo je potrebné. Môžete prechádzať kategórie článkov, zdieľať ich či sa nechať informovať o aktuálnych správach v notifikačnej lište. To všetko zdarma vo vašom mobile.

TV program

 

TV program
INFOTECH, s.r.o.
Verzia 1.1 (13. 6. 2011)
Veľkosť 1,0 MB
1.6+

Zadarmo

 

TV Program – Televizni program
RMPROGRESCZ
Verzia 1.86 (20. 4. 2012)
Veľkosť 2,8 MB
1.5+

Zadarmo

Dve veľmi populárne aplikácia TV programu od slovenských developerov. Zoznam televíznych staníc nie len zo Slovenska so širokými možnosťami navigácie, zobrazenia, alebo funkcií. Už nikdy si nenecháte ujsť svoj obľúbený program.

 

V prípade predinštalovaných aplikácií ako Google Maps, YouTube , alebo GMail  môžete ich funkcionalitu rozšíriť napríklad nainštalovaním rozšírenia s názvom Street View on Google Maps , ktoré vám umožní využívať toto zobrazenie v mapách na vašom telefóne. Samozrejme, ďalšie funkcie, zvýšenie stability či výkonu vám prinesú ich aktualizácie, ktoré odporúčame inštalovať.

Ktoré ďalšie obľúbené aplikácie používate a nemali by chýbať v Androide každého nováčika?

Seriál Android začiatočník:

Všetky články, tipy a triky pre začínajúcich používateľov Android nájdete v sekcii Pre začiatočníkov / Začíname s Androidom

 

11.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+