Operačný systém Android je mimoriadne populárny a spolu s iOS tvoria neustále súperiacu dvojicu najlepších z najlepších. Aj preto sa vývojári neustále snažia o zlepšenie svojich diel, to však prináša aj isté negatíva.
Nie každý má na poriadny hardvér
Je tomu tak, že operačný systém je čoraz objemnejší a komplikovanejší. Tým má čoraz vyššie nároky na hardvér telefónu a jeho celkový výkon, no nie každý si môže dovoliť vyhodiť za dobrý mobil stovky eur. Pre takých sú tu tie so slabšou výbavou, napríklad niektoré modely značky Nokia. Také smartfóny by ale nezvládli fungovať s náročným systémom Android, a preto prišiel na svet Android Go.
V čom je odlišný slabší Android od pôvodného?
V skratke je Android Go akousi “lite” verziou poriadneho Androidu. Hlavnou výhodou Go verzie je to, že je oveľa menej náročná na operačnú pamäť (RAM) a batériu. Ak sa človek chce rozhodnúť pre smartfón s Android Go dobrovoľne, mal by vedieť, o čo prichádza oproti pôvodnému systému. V inom prípade si jednoducho človek nemôže dovoliť poriadny Android, a tak siahne po jeho okresanej verzii.
Základným rozdielom je fakt, že Android Go nie je do telefónov zakomponovaný priamo, ako je tomu v prípade programu Android One. Go je zasielaný výrobcom, ktorí doň obyčajne čosi pridajú pred tým, než ho dajú do nového zariadenia. Ďalším znakom odlišnosti je aj používanie aplikácií s prívlastkom “Go” v prípade jednoduchšieho Androidu. Tie sú náhradou klasických aplikácií od Googlu. Ich porovnanie vám prinesieme nižšie. Gmail Go je tak náhradou klasického Gmailu, YouTube Go svojho prepracovanejšieho ekvivalentu. Aplikácia Files Go by Google je ale niečím, čo v normálnom Androide nie je vôbec.
Na prvý pohľad veľmi podobní
Áno, medzi plnou verziou OS Android a jeho “Go” verziou nie je veľký rozdiel vo vzhľade. Koniec koncov prečo by vývojári upravovali niečo, čo je obľúbené? Jediné, čo museli urobiť, je upraviť celé prostredie tak, aby šetrilo RAM menej výkonných smartfónov. Asi jedným z mála výrazných kozmetických rozdielov je vzhľad multitaskingu, v ktorom sú karty usporiadané iným spôsobom.
Android Go pre svoj hlavný účel nenamáhať RAM nepodporuje Android Auto, dokonca ani Wear OS. Takisto sa správa odlišne ku aplikáciam bežiacim na pozadí. Po istom čase používania by ste určite aj sami objavili viacej rozdielov.
Gmail vs Gmail Go: V podstate o nič neprídete
Pokiaľ denne dostávate množstvo e-mailov, určite by ste sa v nich nestratili ani v aplikácií Gmail Go. Google sa v tomto prípade zameral na to, aby ani po okresaní neprišla služba o dôležité možnosti. V Go edícii Gmailu tak nájdete všetky funkcie normálneho Gmailu. Rozdiel spočíva v odstránení niekoľkých pekných animácií, ktoré mali robiť vašu každodennú cestu správami krajšou.
Ak teda chcete stručne charakterizovať odlišnosť Gmailu v normálnej a jednoduchšej verzii, potom stačí rovnica: Gmail mínus pekné animácie (a iné dizajnové detaily) = Gmail Go. Neváhajte využiť widget nižšie a vyskúšajte si porovnanie na vlastnej koži.
YouTube vs YouTube Go: Oveľa jednoduchšie
V prípade najobľúbenejšej platformy videí na internete YouTube sa už aplikácie odlišujú viac. Oveľa viac. Google a jeho vývojári sa tu zamerali na jednoduchosť. V YouTube Go tak nájdete okresané prostredie, na jeho úvode sú len dve karty.
Predtým, než si nejaké video pustíte, aplikácia vás požiada o voľbu kvality videa vzhľadom na jeho veľkosť. Takisto si pred jeho pustením môžete prečítať popis, aby ste svoje drahocenné mobilné dáta neminuli zbytočne. Na video bohužiaľ nie je možné reagovať (like/dislike) či komentovať ho. Celá aplikácia však ešte má svoje chyby, ktoré bude Google časom odstraňovať. Ak si ju chcete vyskúšať, môžete použiť tento odkaz.
Google vs Google Go + Assistant Go: Čoraz viacej odlišností
Už na začiatku treba povedať zásadný fakt: Google Go neobsahuje službu Assistant Google, tú je treba doinštalovať ako aplikáciu Assistant Go. Po druhé, Google Go je niečo úplne iné, než klasický Google. Samotná Go verzia dokáže veľmi prekvapiť tým, ako sa dá prispôsobiť. Navyše obsahuje aj vyhľadávanie podľa trendov. Určite je pôvodný Google lepší, ale Google Go je milým prekvapením.
Čo sa týka chytrého pomocníka, v podstate je to takisto jednoduchá rovnica. Zoberte službu Assistant Google z klasickej aplikácie Google, odstráňte príkaz “OK, Google” a väčšinu možností prispôsobenia a nazvite to Assistant Go. O tom je to celé. Za zmienku stojí rozdiel, že Assistant Go nedokáže ovládať hardvérové komponenty ako baterku na svietenie. Vyskúšať podarenú dvojicu zo série aplikácií s hendikepom “Go” opäť môžete kliknutím na tento odkaz na Google Go a použitím widgetu.
Google Mapy vs Google Maps Go: Nie je tak celkom aplikáciou
Google Maps Go nie je plnohodnotnou aplikáciou. Aj preto má veľkosť iba čosi pod 1 MB. Využíva totiž zobrazenie v internetovom prehliadači. Ale je to práve tu, kde musel Google učiniť naozaj veľké zmeny, aby jeho vo svete obľúbené Mapy zvládli potiahnuť aj menej výkonné mobily.
Maps Go prišli o pár obľúbených funkcií obyčajných Máp, ale za to stále dobre reagujú na zadané pokyny. Čo je však veľkým rozdielom, to je navigácia v reálnom čase. Tú radšej ani nehľadajte. Napriek tomu ide o dobre vyladenú “aplikáciu” a zvláda presne to, na čo je určená.
Zhrnutie: Android Go a jeho aplikácie
Android Go má jeden pekný zámer: dostať kvalitný operačný systém tam, kde sa obyčajný Android “nezmestí”. Spolu so svojou edíciou Go aplikácií tvorí tak malý ekosystém, ktorý ale ešte má svoje muchy. Samozrejme nemôže Google investovať veľké balíky do tohto projektu, lebo nie je jeho kľúčom ku zisku. Avšak napriek tomu je Android Go dobrou voľbou pre každého nenáročného používateľa, alebo pre každého, kto by to chcel vyskúšať.
Pokiaľ máte akékoľvek skúsenosti s týmto odľahčeným operačným systémom, napíšte nám ich do diskusie pod článkom.