Obdariť svojich blízkych novým mobilným zariadením je finančné náročné pre mnohých z nás a z toho dôvodu sme sa v ďalšej časti nášho seriálu Android Vianoce rozhodli venovať technologickým darčekom, ktoré neprevyšujú sumu 50 EUR. Práve takéto príslušenstvo môže spraviť radosť aj súčasným majiteľom smartfónov alebo tabletov, ktorí ich budú chcieť využiť naplno.
V prípade, že ste ešte nenatrafili na sériu našich vianočných článkov, nižšie nájdete niekoľko častí, ktoré sme doteraz publikovali. Zapojiť sa môžete aj do našej tradičnej Vianočnej súťaže, ktorú nájdete na stránke www.AndroidVianoce.sk.
- Android Vianoce 2013: Tipy na vianočné aplikácie a hry
- Android Vianoce 2013: Smartfóny do 150 EUR
- Android Vianoce 2013: Najdrahšie Androidy za tisíce eur
- Android Vianoce 2013: list Ježiškovi z našej redakcie
TIPY na darčeky do 50 EUR
Začneme tým najlacnejším a najdostupnejším príslušenstvom, ktoré určite poteší nejedného z vás. Z doplnkov pre vaše zariadenie, by ste určite nemali vynechať rôzne púzdra, kryty a ochranné fólie. Zavďačíte sa im najmä pri páde vášho zariadenia na zem, či pri iných aktivitách, ktoré by mohli viesť k jeho mechanickému poškodeniu. Slovenské internetové obchody alebo špecializované kamenné predajne majú v ponuke najrôznejšie druhy a ich výber preto záleží len na vás.
Na obrázkoch Samsung S View Cover, Htc Double Dip a Sony Xperia Z Ultra Power Cover CP12.
Ďalším výborným darčekom pre každého Android fanúšika je Chromecast. Ide o prístroj v tvare USB kľúča, ktorý sa zapája do HDMI konektora televízora alebo iného zobrazovacieho zariadenia s HDMI vstupom. Jeho hlavnou úlohou je príjem obrazu zo smartfónov alebo tabletov s operačným systémom Android a iOS. Chromecast sa skvelo hodí pre fanúšikov, ktorých obývacie izby nie sú vybavené televíziou SMART TV s podporou bezdrôtového prenosu z mobilných zariadení. Chromecast sa samozrejme predáva aj na Slovensku a to za sumu od 54 EUR. Je to síce prekročenie nášho limitu, no rozhodli sme sa, že v zozname nesmie chýbať. Na internete však objavíte aj niekoľko podobných produktov tzv. Android Miracast Dongle, ktoré sú cenovo výhodnejšie.
Asi si viete predstaviť, aké je náročné a nepohodlné ovládať smartfón vonku na mraze. S bežnými rukavicami je ovládanie nemožné, no vďaka špeciálnym špeciálnym typom môžete povedať zbohom skrehnutým a zmrznutým rukám. Vďaka vodivej vrstve na končekoch rukavíc totiž umožňujú ovládanie zariadení s kapacitnými displejmi aj počas zimy. Cena tohto doplnku sa pohybuje od 4 EUR až po desiatky EUR a dostupné sú v rôznych farbách alebo materiáloch. V e-shopoch ich nájdete pod názvom Dotykové rukavice.
Veľa z vás by určite potešila aj možnosť sledovať digitálnu televíziu priamo na displeji vášho smartfónu, či tabletu. Táto požiadavka je však ľahko splniteľná a to vďaka Tivizen Pico Android tuneru, ktorý umožní príjem DVB-T televíznych staníc aj na cestách. Stačí ak máte smartfón alebo tablet s Micro USB konektorom, ktorý podporuje funkciu USB host. Toto zariadenie je možné dostať v mnohých obchodoch a jeho cena sa začína niekde na hranici 40 EUR.
Zaujímavým doplnkom nie len pre vaše Androidy je bezdrôtová klávesnica iPazzPort Pro Mini. Toto zariadenie s rozmermi 150 x 57 x 12,5 mm ponúka plnohodnotnú QWERTY klávesnicu s 84 klávesami, miniatúrny touchpad s podporou multitouch a skrolovania alebo dokonca aj vstavané laserové ukazovátko. Klávesy sú dokonca podsvietené, takže nebudete mať problém s písaním v tme. Recenziu si môžete prečítať aj na našom webe – iPazzPort: otestovali sme bezdrôtovú mini klávesnicu. Cena klávesnice začína na sume 25 EUR.
Výborným darčekom pod stromček je aj bezdrôtová nabíjačka pre Android smartfóny alebo tablety. Tento druh nabíjačiek sa aj napriek dlhším časom nabíjania skvelo hodí napríklad na nočný stolík alebo do kancelárie na stôl, kde si zariadenie len odložíte a viete, že sa nabíja. V redakcii sme sa stretli zatiaľ len s dvoma typmi, no dostupných je ďaleko viac – Recenzia | Bezdrôtová nabíjačka Q9A s podporou štandardu Qi – Recenzia | ZENS Single Wireless Charger + ZENS Charging Cover. Pri kúpe treba dbať na to, či vaše zariadenie podporuje štandard Qi. V prípade že nie, je potrebné dokúpiť prijímací modul alebo zadný kryt špeciálne pre váš model smartfónu.
Nezabúdajme ani na možnosť predĺžiť si výdrž batérie zakúpením záložných batérií, ktoré môžu byť okrem klasického spôsobu dobíjané aj slnečnou energiou. Opäť je k dispozícii veľký výber modelov, ktoré sa líšia svojou kapacitou, vzhľadom a cenou. My sme cez leto testovali záložné zdroje spoločnosti PowerTraveller – Test externých batérií od spoločnosti PowerTraveller [RECENZIA] alebo ruského výrobcu Prestigio – Prestigio Power Bank | Recenzia externej nabíjačky.
Pretože mobilné zariadenia neponúkajú dostatočne kvalitný a hlasný zvuk zo vstavaných reproduktorov, je vhodné porozmýšľať aj nad externým reproduktorom, ku ktorému je možné pripojiť zariadenie bezdrôtovo. Takým je napríklad reproduktor Creative D100, ktorý zoženiete už za 30 EUR. V obchodoch nájdete aj rôzne mini reproduktory, ktoré však vo väčšine prípadov neponúkajú dobrú kvalitu avšak ako darček sa to hodí každému.
Každého Android fanúšika určite potešia drobnosti, ako sú napríklad Android postavičky alebo nabíjačky v tvare Androidu. Obľúbené sú aj plyšové hračky. Na slovensku sa dá vybrať len z obmedzenej ponuky a pravdepodobne najlepšou cestou je zadovážiť ich zo zahraničia. Iným vhodným darčekom sú aj NFC tagy, o ktorých sa dozviete viac v našom článku Začíname s NFC: Čo je NFC a ako funguje.
Dúfame, že sme vás inšpirovali a aj vy si vyberiete svoj darček pod vianočný stromček. Ak máte ďalšie tipy na zaujímavé príslušenstvo, určite nám o ňom dajte vedieť v komentároch pod článkov.