MojAndroid

Je tu nový mesiac a spolu s ním aj aktuálne informácie o distribúcií jednotlivých verzií systému Android. Hoci aktuálny Android 7.x Nougat narástol, tento rast je veľmi pomalý. Je dokonca oveľa pomalší ako to bolo v prípade Android 6.0 Marshmallow vlani o takomto čase, a to má Nougat ešte výhodu.

Systém Android 7.0 Nougat bol totiž predstavený zhruba o mesiac skôr ako Android 6.0 Marshmallow rok predtým. Napriek tomu má Nougat aktuálne iba 13,5% podiel. To predstavuje 2% nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu, no zároveň je to o 1,7 % menej ako mal vlani o takomto čase Marshmallow. Ak by sme brali do úvahy mesačnú výhodu, ktorú má Nougat voči Marshmallow, Android 6.0 by mal o takomto čase až 18,7% podiel. Aktuálne najpopulárnejším systémom je práve vlaňajší Android 6.0 Marshmallow s podielom na úrovni 32,3 %. Postupne sa z tabuľky vytráca Android 2.3 Gingerbread, ale aj 4.0 Ice Cream Sandwich.

Naozaj nie je dobrou vizitkou, keď systém po roku existencie nie je ani na každom piatom zariadení. Google si ale tento problém uvedomuje a v najnovšej verzii Android O zapracoval funkcie, ktoré by mali aktualizácie pre výrobcov smartfónov zjednodušiť a pre používateľov zrýchliť. Uvidíme, či sa to aj prejaví v praxi. Zatiaľ si musíme vystačiť so skutočne nelichotivými informáciami o distribúcii jednotlivých verzií systému.

Zdroj: Android Developers via Android Police

9.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • sakonn

  Mna brzdi od prechodu na novšiu verziu Xposed Framework. Keďže ešte nie je officialne pre tento systém…

 • SeppWinkler

  Hold, ľudia prichádzajú na to, že peniaze sa dajú použiť užitočnejšie, ako každý rok kupovať nové zariadenie kvôli novému systému, ak ich vôbec majú… Android v dnešnej podobe je slepá cesta, treba systém, ktorý sa bude dať aktualizovať nezávisle na zariadení, aspoň niekoľko rokov.

  • vlk

   alebo si kupia ajfona a neriesia to, lebo tam dostavaju aktualizacie cca 5 rokov a vzdy na najaktualnejsi system. to vo svete androidu nehrozi zeby nejaky vyrobca poslal aktualizaciu hned po vydani noveho os alebo aby podporoval nejake zariadenie ktore ma viac nez dva roky…

+