MojAndroid

Vitajte pri poslednej časti seriálu “Android slovník od A po Z“. Písmenká sa nám míňajú a rozhodli sme sa viaceré spojiť do jednej časti – už poslednej.  Začíname od písmena U: 

UI

Z anglického User Interface – používateľské rozhranie – je súbor programov a grafických prvkov pre používateľa systému a slúžia mu na jeho ovládanie a rôzne operácie s nim. Je to časť systému, s ktorou aktívne komunikujeme. Tento web je zameraný na Android a mobilné technológie, preto píšeme o rozhraní systému.

Update

Po slovensky aktualizácia, alebo proces či stav kedy je do istého zariadenia/systému dodaná nejaká časť, ktorá je pre to obdobie najaktuálnejšia. Napríklad aktualizácia operačného systému ponúka vždy jeho najnovšiu verziu. Rovnako ako napríklad aktualizácia aplikácie.

USB

Univerzálna sériová zbernica, z angličtiny Universal Serial Bus – USB, je štandard sériovej zbernice určenej na pripájanie rôznych zariadení – periférií – napríklad k počítaču či iným zariadeniam. Pôvodne bol USB navrhnutý pre počítače, aby nahradil staré typy portov ako napríklad PS/2, no postupne sa rozšíril snáď na každé zariadenie.

Ako ale vzniklo? Tento štandard vznikol spoluprácou firiem Hewlett-Packard, Intel, Lucent, NEC, Microsoft a Philips a jeho dizajn je štandardizovaný spoločnosťou USB Implementers Forum. Prvé USB prišlo na trh v novembri 1994 a masívne sa rozšírilo o niekoľko rokov neskôr.

Okrem klasického USB poznáme aj tzv. Mini a Micro USB, ktoré sa tešia obľube najmä u mobilných telefónoch.

Vanilla

Je označenie čistej verzie operačného systému Android, teda systému bez akejkoľvek cudzej grafickej nadstavby.

Widget

Widget je obvykle interaktívny prvok v grafickom rozhraní operačného systému ktorý zobrazuje nejaké informácie a môže plniť aj doplnkové funkcie vďaka vzájomnej interakcii s používateľom. Scrollovanie v poznámkach, aktualizácia počasia či prezeranie miniatúr fotografií – to všetko widget dokáže.

Wipe

Je úkon označovaný ako „Wipe data/Factory reset“, ktorý kompletne vymaže z telefónu všetky vaše dáta na internej pamäti a po reštarte bude telefón v stave ako pri jeho prvom spustení, teda v stave z výroby.

Wi-Fi

Označenie Wi-Fi  je označením  štandardov pre bezdrôtové lokálne siete WLAN , ktoré sa dnes najčastejšie využívajú na pripojenie k internetu zariadení bezdrôtovým adaptérom. Pripojiť sa teda môže mobilný telefón, počítač, tablet či fotaparát. Jednoducho všetky zariadenia s potrebným vybavením. Tieto zariadenia sa pripoja k prístupovému bodu v angličtine nazývanému ako „Access point“ – AP, alebo tiež aj ako „hotspot“. Táto technológia bola vynájdená v Holandsku firmou NCR Corporation/AT&T v roku 1991 a pôvodne bola určená pre pokladničné systémy. Dnes poznáme Wi-Fi štandardy 802.11 typu a, b, g a tiež typu n.

YouTube

Jeden z najväčších fenoménov internetu. Najväčšia internetová databáza videí, filmov a rôznych sekvencií nahrávaných samotnými používateľmi webu. YouTube založil Chad Hurley v roku 2005 a v novembri 2006 ho kúpila firma Google.

 

Ďakujeme za priazeň a dočítania pri nových seriáloch webu MojAndroid.sk :-)

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

29.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+