MojAndroid

Prinášame vám nový seriál pre začiatočníkov. Na našom webe MojAndroid.sk sa pravidelne venujeme témam pre Android začiatočníkov a preto sme si pripravili ďalšie zaujímavé informácie v podobe Android slovníka. Postupne budeme prinášať vysvetlivky často používaných skratiek a slovných spojení, ktoré sú bežnou súčasťou našich Android zariadní. Seriál začníname písmenom A.

Akcelerometer

Hardwarová súčasť telefónu, ktorá meria negravitačné zrýchleniavyužitím zotrvačných vlastností hmotných telies. Tento senzor sa často využíva v hrách na rôzne úkony.

Aktualizácia

Proces, ktorý na vaše zariadenie nainštaluje najnovšiu dostupnú verziu operačného systému, alebo aplikácie.

Android

Otvorený operačný systém od spoločnosti Google pre smartphony uvedený na trh prvým telefónom od spoločnosti HTC v roku 2008. Aktuálne je to najrozšírenejší a najviac sa rozrastajúci mobilný operačný systém na svete a jeho najnovšia verzia nesie označenie 4.1 Jelly Bean.

Prvý Android telefón Google G1 (HTC Dream)

Android má celkom osem verzií. Prvá verzia systému 1.5 s prezývkou Cupcake odštartovala jeho veľmi úspešnú existenciu na trhu. Po nej nasledovali verzie 1.6 Donut, 2.0/2.1 Eclair, 2.2. Froyo, 2.3 Gingerbread, 3.0 Honeycomb určená pre tablety a Android 4.0 Ice Cream Sandwich a posledná verzia nesie označenie Android 4.1 Jelly Bean.

Android bazár

Súčasť nášho webu MojAndroid.sk kde môžete bezpečne predať, alebo kúpiť svoj Android smartphone či tablet. https://www.mojandroid.sk/bazar

Android katalóg

Súčasť nášho webu MojAndroid.sk kde nájdete všetky modely telefónov a tabletov pokope s prehľadným technickým popisom a informáciami o modeloch. https://www.mojandroid.sk/katalog?typ=telefon

AMOLED displej

Active Matrix Organic Light Emitting Diode – jeden z typov zobrazovača na displeji vyznačujúci sa realistickým podaním farieb, čiernou, ktorá je naozaj čierna a nízkym nárokom na energiu z batérie. Tento typ displeja veľmi často používa Samsung.

 

Android Market

Po novom označovaný ako Google Play je virtuálny obchod s aplikáciami, hrami, filmami či knihami pre vaše zariadenie so systémom Android.

.apk

Súborový typ aplikácie pre Android (tak ako koncovka .exe pre systém Windows).

Appky/apps

Skratka pre aplikáciu/ie z anglického originálu application/s.

Autofocus

Alebo automatické zaostrovanie, je vlastnosť fotoaparátu, kedy jeho optika dokáže automaticky zaostriť na objekt, ktorý si vyberiete dotykom na displeji.

 

V prípade, že poznáte ďalšie neznáme slová, ktoré začínajú na písmeno “A”, napíšte nám do komentárov a doplníme podrobné vysvetlenie.

7.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+