MojAndroid

Veľmi veľa aplikácií a dokonca už aj nadstavieb postupne prechádza na tmavú tému. Tá sa stala obľúbená medzi používateľmi a zdá sa, že sa tak spojilo príjemné s užitočným. No a keďže už za tri mesiace by mal byť predstavený Android Q, začínajú o ňom na verejnosť prenikať prvé informácie.

Šetrí batériu a používateľom sa páči

Dlhoroční používatelia Androidu si pravdepodobne spomenú, že nie vždy bol len biely. V minulosti, prakticky až po predstavenie verzie 5.0 Lollipop používala väčšina aplikácií a aj samotný Android tmavšie farby prostredia. Po príchode Material Design UI sa vytratili.

Až po Android Lollipop bola väčšina prostredia tmavá
Až po Android Lollipop bola väčšina prostredia tmavá

Zistilo sa však, že tieto farby dokážu šetriť batériu v prípade použitia OLED displejov. A aj keď nie je tohto typu, aspoň vám pri nočnom čítaní nevypáli oči všetko to biele svetlo. Preto sa dali mnohí na dráhu návratu tmavej témy a očividne je to dobrý krok. Okrem väčšiny aplikácií pod správou Google dostala Dark Theme aj celá nadstavba One UI od Samsungu.

Google to tiež vidí čierne

V službe Chromium Gerrit vytvoril Google pre Chrome tracker s popisom “Upraviť prvky nástroja Core UI a vytvoriť nastavenie na zapnutie režimu Dark Mode”. Vývojársky tím, ktorý má na starosti Android Q si chce byť istý, že všetky predinštalované aplikácie budú natívne podporovať tmavú tému. Predinštalovanými aplikáciami sa samozrejme myslia tie originálne od Googlu. A ku dnešnému dňu už ju aj väčšina podporuje, ale napríklad Google Chrome (vo verzii pre mobily) ešte stále nie.

Android-Q-Dark-Mode-Gerrit-2-1024x217

Preto je aj nový tracker dôkazom, že pre Chrome sa chystá tmavá téma tiež. Hotová by mala byť už v máji 2019, čo je približne očakávaný dátum konania Google I/O 2019. Keďže bol tracker pridaný už v októbri 2018, je možné, že Google zmenil svoje rozhodnutie. Tým si budeme istí až v marci, kedy by mal svetlo sveta uzrieť Android Q Developer Preview.

Android-Q-Dark-Mode-Gerrit-1-1024x230

Uvidíme teda, čo všetko prinesie nový Android. Aké sú vaše očakávania? Potešili by ste sa tmavej téme v celom systéme? Zanechajte nám svoj názor a očakávania v diskusii pod článkom.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Tmavá téma príde čoskoro aj pre aplikáciu Telefón do Googlu

Náš tip
Poco F1 dostane Android Pie a v budúcnosti aj Android Q

7.1.2019
Zdroj: XDA Developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+