V minulosti sme vás informovali o správe spoločnosti F-Secure, podľa ktorej bol Android v minulom roku najviac napádaným OS. Vzhľadom na neustále narastajúci počet aktivovaných zariadení niet divu, že škodlivý kód vo forme malware sa čoraz viac dostáva na túto platformu. Túto skutočnosť potvrdzujú ďalšie informácie od spoločnosti NQ Mobile, ktorá sa rovnako zaoberá mobilnou bezpečnosťou. Podľa zdroja zaznamenal malware v roku 2012 výrazný nárast o 163 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2011. Útoky boli väčšinou zamerané na zariadenia so systémom Android, ktorý sa stal hostiteľom pre takmer 95 percent identifikovaných hrozieb.
Podľa správy spoločnosti NQ Mobile bolo v minulom roku infikovaných viac než 32,8 miliónov Android zariadení, čo je viac než 200-percentný nárast v porovnaní s rokom 2011. Aj napriek tomu, ze USA predstavuje väčšiu časť aktívnych používateľov mobilných zariadení, najväčší počet napadnutí sa zistilo v Číne s podielom 25%. Hneď za ňou nasleduje India s podielom 19,4 % a Rusko so 17,9 %.
NQ mobile uvádza, že problém s bezpečnosťou Android zariadení vznikol vďaka veľkej fragmentácii, ktorá postihuje túto platformu. Vďaka nej majú používatelia starších smartfónov a tabletov, ktoré zatiaľ nedostali aktualizáciu, slabšie zabezpečenie. Malware vo väčšine formách nie je v konečnom dôsledku pre používateľa škodlivý a zobrazuje len reklamu v notifikačnej lište. Určite sa však nájdu prípady, kedy boli ukradnuté dôverné informácie, no tých pravdepodobne nebude mnoho. V tejto súvislosti by sme vám odporučili zaobstarať si nejaké antivírové riešenie pre Android, ktorých je v Google Play hneď niekoľko. Minimálne sa však treba vyvarovať inštalácii aplikácií z neoverených zdrojov.
Zdroj: techcrunch