MojAndroid

Už v minulosti bolo niekoľko neúspešných pokusov o vytvorenie systému, ktorý by dokázal na trhu konkurovať Androidu a iOS. Vždy za nimi stáli technologické spoločnosti. Teraz sa chce o to pokúsiť štát, konkrétne India. Informáciu priniesol portál AndroidAuthority.

Pre systém bude zásadná hlavne podpora populárnych aplikácií

Trhu smartfónov v súčasnosti vládnu len dva mobilné operačné systémy – Android a iOS.  Za posledných desať rokov sa im pokúsilo konkurovať viacero systémov, ktoré vytvorili výrobcovia smartfónov alebo technologické spoločnosti. Asi najznámejšími boli BlackBerry 10, Bada OS, Tizen, Windows Phone a WebOS. Ani jednému sa nepodarilo výrazne uspieť a dnes už sú všetky minulosťou.

Zdá sa, že indická vláda si myslí, že je na trhu priestor pre ešte jednu platformu. Štátny minister pre elektroniku a IT, Rajeev Chandrasekhar, prezradil portálu The Economic Times, že indická vláda plánuje vytvorenie domáceho mobilného operačného systému. Minister spresnil, že momentálne skúmajú možnosti startupov a akademických inštitúcií, ktoré by mohli vytvoriť tento operačný systém.

Systém by mal byť okrem smartfónov určený aj pre nositeľnú elektroniku. Vytvorenie nového systému je však len prvý krok k jeho úspechu. Oveľa podstatnejšie je prilákať výrobcov a zákazníkov, čo sa nepodarí, pokiaľ systém nebude mať podporu populárnych aplikácií. Práve to je hlavný dôvod, prečo na trhu v minulosti neuspel systém Windows Phone. O niečo podobné sa teraz pokúša spoločnosť Huawei so systémom Harmony OS.

Náš tip
Smart Banka 2022: Hlasujte za najlepšiu bankovú aplikáciu a vyhrajte!
28.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+