MojAndroid

80. roky sa z pohľadu počítačovej techniky a počítačových hier zdajú byť pravekom, ale aj vtedy už vznikali skvelé hry, z ktorých si niektoré svoje čaro uchovali až do súčasnosti. Jednou z nich je bezpochyby aj R-Type, jedna z najlepších hier z 80. rokov pre osembitové počítače.

Vo svojej dobe spôsobila veľký rozruch predovšetkým svojou úžasnou grafikou. Obzvlášť vydarená bola verzia pre známy ZX Spectrum (u nás sa vyrábali jeho klony Didaktik Gama a Didaktik M), ktorá hráčov ohúrila množstvom animácií, výbuchov a graficky prepracovaných nepriateľov. Klony tejto hry samozrejme vznikli aj pre mobilné platformy, Android nevynímajúc.

Dobrou správou je, že R-Type pre Android si je počas celého dnešného dňa možné stiahnuť z obchodu s aplikáciami firmy Amazon úplne zadarmo. Je však nutné mať vytvorený Amazon účet a v mobile nainštalovaný tento obchod. Bohužiaľ, inštalácia z obchodu Google Play nie je možná, je teda potrebné stiahnuť si APK súbor zo stránky Amazonu a nainštalovať si ho v mobile ručne. Určite sa to však oplatí, keďže v Amazon App Store je každý deň dostupná nejaká platená aplikácia zadarmo a navyše, občas sa objaví aj väčšia akcia, v rámci ktorej je zlacnených, prípadne úplne zadarmo ešte viac aplikácií.

Samotná R-Type je klasická horizontálna 2D strieľačka, v ktorej hráč ovláda vesmírnu loď a musí sa prebojovať hordami nepriateľov na koniec každého levelu a poraziť odolného bossa. Hra obsahuje všetkých 8 pôvodných levelov a originálnu grafiku. Keďže je zadarmo, je to výborná príležitosť nostalgicky si zaspomínať na túto hernú perlu minulosti, ktorá však hrateľnosťou prekonáva aj mnohé súčasné mobilné hry.

12.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+